Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym biegaczem czy początkującym amatorem – bieganie może łatwo stać się uzależniające. Wszystko, co musisz zrobić, to założyć buty, wyjść z domu i zacząć biec. Bieganie potrafi być źródłem endorfin, dlatego wiele osób biega codziennie.
Choć jest oczywistym, że bieganie ma wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa nastroju, a także poprawa zdrowia układu sercowo naczyniowego, należy zadać sobie pytanie, czy bieganie każdego dnia jest bezpieczne?
Modne wyzwania biegowe - czy warto brać w nich udział?
Celem tego typu wyzwań niekoniecznie jest prędkość lub dystans, ale regularność. Na pierwszy rzut oka trend wydaje się zdrowy i motywujący do budowania nawyku regularnej aktywności fizycznej. Jednak bieganie każdego dnia może być równie dobrze szybką drogą do wypalenia się, przetrenowania i nabawienia się kontuzji. Zwłaszcza, gdy każdego dnia biegamy duże dystanse.
Zbyt duże zwiększenie objętości biegowej może szybko doprowadzić do kontuzji związanych z przetrenowaniem, takich jak złamania, skręcenia, zwichnięcia. Mięśnie potrzebują od 24 do 48 godzin na regenerację po treningu. Jeśli biegamy 2 dni z rzędu, wszystko jest w porządku. Jednak bieganie 7 dni z rzędu nie daje mięśniom czasu na regenerację i może narazić Cię na ryzyko przetrenowania.
Co za dużo, to niezdrowo
To znane powiedzenie odnosi się również do nadmiernej ilości aktywności fizycznej. Naukowcy z Danii postanowili sprawdzić, jak zbyt duża ilość biegania wpływa na serce, i odkryli, że długotrwałe, zbyt intensywne ćwiczenia, mogą być związane ze zwapnieniem tętnic wieńcowych, dysfunkcją rozkurczową i sztywnością ścian dużych tętnic. Mówiąc inaczej, naukowcy odkryli, że przetrenowanie jest szkodliwe dla Twojego serca.
Przetrenowanie może przeciwdziałać innym pozytywnym korzyściom wynikającym z umiarkowanych ćwiczeń i faktycznie stać się szkodliwe dla naszego zdrowia.
Zbyt duża objętość i intensywność treningowa są niebezpieczne. Jeśli odczuwasz bóle w klatce piersiowej lub ucisk, są to dwie ważne oznaki, że Twoje serce jest obciążone. Mogą pojawić się również inne oznaki nadmiernego biegania, takie jak bezsenność, obniżona odporność, obniżona wydajność ćwiczeń i częsty ból mięśni i stawów.
Właśnie dlatego, dla większości osób wystarczające będzie bieganie przez 20-30 minut 3 dni w tygodniu, a resztę dni tygodnia warto poświęcić innym rodzajom aktywności oraz regeneracji. Ogólnorozwojowy trening wzmacniający, joga, basen, spacery, sauna. Postaw na różnorodność. Dbaj o regenerację.
Spacer zamiast biegu
Jedno z badań wykazało, że bieganie od 5 do 10 minut każdego dnia, w umiarkowanym tempie, może pomóc zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu zawałów serca, udarów mózgu i innych typowych chorób. Profity te uzyskamy jednak również spacerując. Spacery są znacznie mniej obciążające dla organizmu. Z tego względu spacerować możemy, a wręcz powinniśmy codziennie.
Bieganie uzależnia
Dlaczego ludzie zaczynają biegać codziennie? Prawdopodobnie dla satysfakcji, którą odczuwają po każdym treningu. Jak nie pójdą biegać, czują się z tym źle. Każdego dnia chcą być lepsi, niż dzień wcześniej. Nakręcają również spadki wagi. Jeśli jednak kilometraż biegowy znacznie wzrośnie w krótkim czasie, zaczną się kłopoty. Naderwanie mięśnia dwugłowego, bóle kolan, problemy z pasmem biodrowo-piszczelowym, skręcenie kostki, anemia, zawroty głowy przy nagłej zmianie pozycji, spadek formy.
Faktem jest, że nadgorliwość w bieganiu może być niebezpieczna, może prowadzić do przeciążeń i spadku formy. Dzień bez wysiłku to także istotny element dobrze przemyślanego planu treningowego.
Podsumowując
Codzienne bieganie nie jest ani do końca bezpieczne ani też potrzebne. Każdego dnia warto postawić na spacery i odprężającą jogę. W przypadku amatorów, bieganie 3 razy w tygodniu po 20-30 minut będzie w zupełności wystarczające.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.