Starsi czytelnicy bez wątpienia pamiętają czasy butów „uniwersalnych” trampków oraz wszelkiej maści podróbek „adidasów”. Obecnie rynek jest zalany obuwiem różnego sortu. Niestety, większość butów które mają służyć do każdego rodzaju treningu – nie sprawdza się. Zacznijmy od treningu siłowego. Niestety – klapki, japonki i wszelkie buty które nie zapewniają mocnego podparcia stopy oraz stabilizacji nie nadają się do dźwigania ciężarów.
Wchodząc do klubu w klapkach ryzykujesz zdrowiem, a nawet życiem – przypomina to próbę chodzenia po Tatrach w szpilkach lub pół-butach wyjściowych! Z niewiadomych względów w klubach w całej Polsce toleruje się takie osoby. Wiesz co stanie się z tobą w trakcie wykonywania przysiadów ze sztangą, jeśli klapek w krytycznym momencie zmieni swoje położenie? Możesz odnieść wielomiesięczną kontuzję. A co stanie się, jeśli w palce uderzy cię sztangielka? Klapek w ogóle nie chroni twoich palców stóp.
Co więc zakupić do treningu siłowego?
Najlepsze są buty do podnoszenia ciężarów – dostępne w internecie, w specjalistycznych sklepach. Jeśli popatrzysz na treningi wyczynowców (trójboistów, strongmanów, dwuboistów) – praktycznie wszyscy trenują w podobnym rodzaju butów. But do podnoszenia ciężarów jest skórzany, posiada podwyższony obcas (co sprawia, że użycie podkładek pod stopy w trakcie przysiadów jest zbędne), dodatkowo wyposażony jest w sprzączkę. Nie muszę dodawać, że podobne obuwie pozwala mocno zasznurować stopę oraz dodatkowo spiąć sprzączką – co zapewnia komfort treningu.
Co najważniejsze – adidasy i inne obuwie niedostosowane do treningu siłowego – nie zapewnia stabilności – podeszwa buta jest ukształtowana do chodzenia, biegania – nie nadaje się do wykonywania przysiadów, martwego ciągu lub wyciskania na barki, stojąc (military press, push press i podobne ćwiczenia). W momencie, gdy wykonujesz przysiady i podeszwa wymusza na tobie dodatkowe ruchy stopami – tracisz całą siłę – punkt podparcia. Przypomina to próbę pracy na nie przymocowanym do podłoża dźwigu. Po drugie – buty do podnoszenia ciężarów niezwykle wolno się zużywają – gdyż – nie będziesz w nich biegał, jeździł na rowerze czy wspinał się.
Jakie buty do biegania kupić?
Nie da się szybko odpowiedzieć na to pytanie. Najpierw zastanów się ile kilometrów tygodniowo pokonujesz, po jakim podłożu biegasz i jaki masz rodzaj stopy.
Dystans – jeśli biegasz do 30-40 km tygodniowo, sprawdzi się większość butów dostępnych na rynku. Dobierz model z amortyzacją, przeznaczony do biegania. Buty do chodzenia i specyficznych dyscyplin nie nadają się do biegania! Jeśli pokonujesz do 80 km tygodniowo lub więcej – sam wiesz jakich butów potrzebujesz. Szukaj najlepszych specjalistycznych butów dla biegaczy wyczynowych.
Rodzaj stopy i technika biegu. W zależności od tego, jak stawiasz stopę w trakcie biegu – twój but będzie zużyty w inny sposób.
Pronacja – czyli stopa prawidłowa. Twój but jest równomiernie wytarty na piętach i palcach. Tacy biegacze nie wymagają korekty techniki i specjalnego obuwia. Wystarczy zapewnić amortyzację.
Nadmierna pronacja - charakteryzuje się wytarciem butów po wewnętrznej stronie pięty (rzadko – zewnętrznej) oraz szczególnie (!) wewnętrznej stronie buta przy palcach. Powoduje to przeciążenie kolan i goleni. Jeśli odczuwasz ból po bieganiu, należy zakupić specjalne obuwie, korygujące tę wadę.
Nadmierna supinacja – nadmierne przetaczanie stopy na zewnętrzną krawędź – rzadko spotykane. But ma przetarcia po zewnętrznej stronie podeszwy. Również, jeśli odczuwasz ból – należy skorygować tą wadę.
Podłoże – im twardsze (beton, asfalt, kamienie) – tym lepszego obuwia potrzebujesz (amortyzacja).
Jeśli cierpisz na specyficzne kończyn dolnych (w tym wady stóp) – dobierz obuwie kierując się wskazaniami lekarza i dodatkowo biegacza, który zetknął się z podobnym problemem. Uwaga – należy dobrać but –zapewniając kompromis pomiędzy amortyzacją, a stabilizacją (podparciem stopy).
Podsumowanie
Dobre obuwie zapewni nam wielomiesięczny trening bez kontuzji i zwiększy naszą satysfakcję z podejmowanej pracy. Dodatkowo buty do podnoszenia ciężarów zaowocują lepszymi wynikami np. w podrzucie, wyciskopodrzucie, przysiadach ze sztangą. Dobre buty do biegania mogą ochronić nasze zdrowie, które jest bezcenne.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.