Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy trening aerobowy przeciwdziała starzeniu się mięśni?

Czy trening aerobowy przeciwdziała starzeniu się mięśni?
Regularny wysiłek fizyczny jest równie istotny, jak zbilansowana dieta dla zdrowia fizycznego, psychicznego oraz spowolnienia procesu starzenia się tkanek. Jednym z najbardziej destrukcyjnych zjawisk XXI wieku wcale nie jest pandemia, tylko nieaktywność fizyczna i zły styl życia. W skali świata eliminują co roku ponad 5 mln osób.

I tak się dzieje stale, można też oczekiwać, iż zjawisko przybierze bardziej niepokojące rozmiary w nadchodzącej dekadzie, gdyż ludzie są mało aktywni fizycznie i mają coraz gorsze nawyki żywieniowe (np. wybierają wysoce przetwarzaną żywność, bogatą w niezdrowe tłuszcze i cukry o szybkiej kinetyce).

Czy trening faktycznie przeciwdziała starzeniu?

Według naukowców regularne ćwiczenia aerobowe pozwalają zachować funkcję mięśni i przeciwdziałać starzeniu się tkanek. Mięśnie szkieletowe zawodników trenujących aerobowo przez całe życie przypominają włókna spotykane u młodych osób. Ćwiczenia aerobowe pozwalają zachować sprawność jednostek motorycznych, funkcję mitochondriów i homeostazę białkową.

W celu utrzymania homeostazy białkowej (inaczej proteostazy) źle sfałdowane i uszkodzone białka ulegają degradacji. Chociaż potrzebne są dalsze badania dotyczące dokładnych mechanizmów, naukowcy sugerują, że ćwiczenia aerobowe, podobnie jak ćwiczenia siłowe mogą pomóc w zapobieganiu spadkowi masy i funkcji mięśni wraz z wiekiem.

Co najlepiej trenować?

Najlepiej jest łączyć trening aerobowy i siłowy, gdyż same aeroby mogą wpływać na funkcję mięśni, ale ich nie rozbudowują. To znaczy, że trening aerobowy może w pewnym stopniu sprzyjać podtrzymaniu muskulatury i jej funkcjonowania, ale nie zwiększeniu. Wyjątkiem od reguły są osoby, które wstają z łóżka po długim unieruchomieniu. U nich każda aktywność fizyczna jest szokiem dla mięśni i może powodować hipertrofię.

U osób, choć minimalnie aktywnych tylko odpowiedni trening siłowy, wywołujący mikrouszkodzenia i przeciążenie może wpływać na zwiększenie rozmiaru włókien mięśniowych. W celu nasilenia efektów treningu warto zastosować białko serwatkowe oraz kreatynę. Obecnie są standardowo polecane nawet osobom, które przekroczyły sześćdziesiąty rok życia.

Źródła: Laurin J.L. i in. Long-term aerobic exercise preserves muscle mass and function with age https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468867319300720

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.