Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy warto prowadzić dziennik treningowy?

Czy warto prowadzić dziennik treningowy?
Na siłowniach bardzo często można spotkać osoby, które wykonują swoje treningi od miesięcy, a nawet lat według jednego schematu, tymi samymi ćwiczeniami, takim samym obciążeniem, z takimi samymi zakresami. Ich wygląd nie zmienia się również znacząco. Z drugiej strony są też osoby, które w chaotyczny sposób wykonują to, co akurat przyjdzie im do głowy, to co akurat się zwolni, nie zwracając uwagi na obciążenia, zakresy, połączenia obciążeń. Nieliczni przychodzą z notesami, kartkami i skrupulatnie notują wykonane ćwiczenia i użyte obciążenia. Na tym właśnie między innymi polega prowadzenie dziennika treningowego. Czy warto to robić?

Dziennik treningowy to notes, zbiór kartek lub aplikacja, gdzie notujesz wykonane ćwiczenia wraz z ilością wykonanych powtórzeń oraz obciążeniami. Warto również notować czas trwania treningu, porę dnia w jakiej go wykonywaliśmy, a także osobiste odczucia. Warto zapisywać, czy trening był dla nas lekki czy ciężki, jakie przerwy musieliśmy robić oraz czy po zakończeniu treningu byliśmy z siebie zadowoleni. Co daje prowadzenie takich notatek?

Motywacja

Dziennik treningowy to rozwiązanie na odejście od stagnacji, w którą zdarza się wpaść osobom ćwiczącym. Kiedy po każdym treningu na siłowni notujesz swoje wyniki, w banalnie prosty sposób zapewniasz sobie ogromną porcję motywacji. Następny trening to kolejny krok w przód, starasz się każdą sesję treningową wykonać lepiej niż poprzednią, aby nie powielać wpisów i dbać o swój progres.

Eliminacja błędów

Czasem zdarza się tak, iż mimo ciężkiej pracy, nie osiągamy wyników takich na jakie byśmy liczyli. Prowadzenie regularnych zapisów z treningów i diety, daje możliwość wyłapania ewentualnych błędów i ich naprawy. Bardzo często są to detale, których nie dojrzycie, jeśli nie będziecie prowadzić treningowych notatek.

Dyscyplina

Prowadzenie dziennika treningowego pozwala nam wyrobić pewne nawyki, obiektywną umiejętność oceny i sprawozdania z tego, jaką pracę udało nam się wykonać. Regularne sporządzanie wypisek zmusza nas do zastanowienia się nad tym, co robimy, czy jesteśmy na właściwej drodze oraz czy trzymamy się założonego planu.

Papier nie kłamie

Gdy zapisujesz to, co robisz oraz to, co spożywasz, nie możesz oszukać nawet siebie samego. Wszystko jest zapisane czarno na białym. Dobrze jest zapisywać w dzienniku treningowym swoje cele. Daje to dużo większą szansę na ich osiągnięcie.

Postępy

Wydaje ci się, że nie idziesz do przodu? Nie dokonujesz postępów? Zawsze możesz wrócić do początków swojego dziennika. Dzięki temu widzisz, jak wiele się zmieniło.

Warto co jakiś czas wykonywać sobie zdjęcia i załączać do notatek. Gdy po dłuższym czasie trenowania, wrócisz do pierwszych zapisów treningowych i pierwszych zdjęć, otrzymasz ogromną dawkę motywacji. Nic tak nie motywuje do dalszej pracy jak zyski. Profitami tego co robisz na treningach (i w kuchni), jest nic innego jak stała poprawa swojej sylwetki, wzrost siły i sprawności.

Podsumowanie

Dziennik treningowy to niezbędne narzędzie dla osób ćwiczących. Pozwala na kontrolowanie postępów, wyłapywanie ewentualnych błędów, pomaga utrzymać założenia planu treningowego oraz stanowi świetną motywację do działania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.