Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak przygotować się do biegu górskiego ultra?

Jak przygotować się do biegu górskiego ultra?
Biegi górskie to nie lada wyzwanie. W ostatnich latach stają się one coraz bardziej popularne i stratuje w nich coraz więcej uczestników. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli myślisz, by kiedyś w nich wystartować.

O klasyfikacji biegów górskich pisałam w poprzednim artykule. Dziś chciałabym zwrócić uwagą na kilka podstawowych elementów, które są kluczowe, jeśli planujesz wziąć udział w biegach górskich długodystanowowych.

Po pierwsze, nie rzucaj się z motyką na słońce. Nie zapominaj o metodyce treningowej, doświadczeniu i znajomości własnego organizmu.

Zanim więc podejmiesz decyzję o stracie w biegu górskim ultra, zastanów się czy twoje doświadczenie biegowe jest wystarczające. Nie są to biegi przeznaczone dla początkujących biegaczy, nie powinny być one też przedmiotem zakładów.

Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, mieć za sobą wybiegane kilometry, poczynając od biegu w terenie płaskim, przez wędrówki po górach, po krótsze i nieco dłuższe biegi górskie.

Po drugie, siła biegowa. Nie liczą się jedynie wybiegane kilometry. Warto zadbać szczególnie o siłę biegową. Jednym ze sposobów budowania siły biegowej są podbiegi. W terminologii amerykańskiej wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje treningu zawierającego podbiegi, tzw. hill sprints (sprinty) i hill repetitions (powtórzenia).

Po trzecie, nie liczy się samo bieganie. Warto zadbać również o wzmacnianie mięśni korpusu, stabilizację oraz równowagę. Nie bazuj jedynie na treningach biegowych. Do swojego planu włącz treningi na siłowni, treningi funkcjonalne. W planie treningowym powinny znaleźć się z pewnością wszelkiego rodzaju ćwiczenia stabilizacyjne.

Po czwarte, wyjeżdżaj w góry po to by oswoić się z terenem górskim. Zacznij od maszerowania. Skupiaj się na technice, nie na prędkości. Zwracaj uwagę, w jaki sposób stawiasz stopy. Przykładowo, nie podchodź pod górę stawiając stopę jedynie na palcach.

Po piąte, zadbaj o odpowiednie odżywianie. Ważne jest to, jak odżywiasz się na co dzień oraz to, co jesz w trakcie wybiegań. Przygotuj swój organizm do przyjmowania płynów i jedzenia w trakcie dłuższych biegów. Sprawdź, na co lepiej reaguje twój organizm. Zawody to nie czas na testowanie nowych żeli energetycznych. Przy tak długich biegach górskich (liczących po 50-100km) warto przyzwyczaić swój organizm do spożywania w trakcie wysiłku nie tylko żeli energetycznych, ale także żywności konwencjonalnej, w tym owoców zarówno świeżych jak i suszonych, a także orzechów, czy też ryżu. W biegach zorganizowanych zazwyczaj organizator przygotowuje bufety na przepakach, z których warto korzystać. Nieprzyzwyczajony organizm może jednak źle reagować na przyjmowane pokarmy. Wówczas zamiast dodawać energii, niepotrzebnie obciążają układ pokarmowy. Należy pamiętać również o nawadnianiu.