Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bieganie po górach zdobywa popularność

Bieganie cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Biegi miejskie to jednak jedynie mały skrawek biegowego świata. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się biegi górskie. Liczba imprez organizowanych w Polsce oraz ich uczestników przybywa z roku na rok. Biegi górskie dają możliwość nie tylko sportowej rywalizacji, przełamywania własnych barier, ale również możliwość obcowania z naturą i wspaniałe widoki polskich gór.

Przyjmuje się, iż bieg górski to taki, w którym liczba przewyższeń stanowi nie mniej niż 5 %, w przypadku biegu dłuższego niż półmaraton – nie mniej niż 3 %.

Rozróżnia się dwa typy biegów górskich: alpejski i anglosaski.

Bieg górski alpejski to bieg, którego trasa w przeważającym stopniu prowadzi pod górę. Suma przewyższeń w takim biegu wynosi natomiast minimum 500 metrów.

Przykładem takiego biegu organizowanego w Polsce jest Bieg na Górę Żar (6,8km, przewyższenie: +520/-115m), Bieg na Kasprowy Wierch (8,5km, przewyższenie +1072 m), Bieg na Śnieżkę (14,3km, przewyższenie +1164m).

Bieg górski anglosaski to bieg, którego trasa prowadzi raz w górę, a raz w dół. W jednym przypadku przeważać mogą zbiegi, w drugim natomiast proporcje między podbiegami a zbiegami mogą być równe.

Do najpopularniejszych biegów górskich w stylu anglosaskim organizowanych w Polsce można zaliczyć Bieg na Babią Górę czy też Bieg Trzech Kopców.

Ostatni z wymienionych wiedzie przez najpiękniejsze rejony Krakowa, w tym przez Wawel. Limit jego ukończenia wynosi 2,5 h i nie stanowi problemu dla licznie startujących osób. Z tego względu polecany jest dla osób rozpoczynających swoją przygodę z biegami górskimi.

Na liście imprez organizowanych w Polsce znaleźć można również biegi górskie w wersji ekstremalnej, przeznaczone dla osób bardziej doświadczonych, szukających większych wrażeń.

Jednym z takich biegów jest Bieg Rzeźnika, o którym w ostatnim czasie było dość głośno, ze względu na problemy z pozwoleniem na poprowadzenie trasy biegu przez Park Krajobrazowy i związaną z tym zmianę trasy.

Do tej pory Bieg Rzeźnika odbywał się na dystansie 78km lub w wersji hard na dystansie 140km. W tym roku, podczas XIII edycji biegu, trasa została zmieniona i w wersji podstawowej wynosiła 81,9km, wersja hardcore 98,2km.

Przybliżone przewyższenie trasy to +3750m podbiegów oraz -3530m zbiegów.

W Polsce na uwagę zasługują też takie długodystansowe biegi górskie  jak: Maraton Karkonoski, Maraton Gór Stołowych czy też od niedawna - Maraton Piastów.

Biegi górskie krótkodystansowe mogą być ciekawą odskocznią od biegów po płaskich terenach. Co innego biegi długodystansowe po górach, które trwają wiele godzin, wymagają od uczestników samozaparcia i wytrwałości, a u wielu budzą wręcz zgrozę. Warto mieć na uwadze, iż długodystansowe biegi górskie znacznie różnią się od tradycyjnych biegów. W dużej mierze opierają się na marszach i zbiegach, a ich główną zaletą jest możliwość przebywania wśród natury i polskich gór.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.