Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Bieganie po górach zdobywa popularność

Bieganie po górach zdobywa popularność
Bieganie cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Biegi miejskie to jednak jedynie mały skrawek biegowego świata. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się biegi górskie. Liczba imprez organizowanych w Polsce oraz ich uczestników przybywa z roku na rok. Biegi górskie dają możliwość nie tylko sportowej rywalizacji, przełamywania własnych barier, ale również możliwość obcowania z naturą i wspaniałe widoki polskich gór.

Przyjmuje się, iż bieg górski to taki, w którym liczba przewyższeń stanowi nie mniej niż 5 %, w przypadku biegu dłuższego niż półmaraton – nie mniej niż 3 %.

Rozróżnia się dwa typy biegów górskich: alpejski i anglosaski.

Bieg górski alpejski to bieg, którego trasa w przeważającym stopniu prowadzi pod górę. Suma przewyższeń w takim biegu wynosi natomiast minimum 500 metrów.

Przykładem takiego biegu organizowanego w Polsce jest Bieg na Górę Żar (6,8km, przewyższenie: +520/-115m), Bieg na Kasprowy Wierch (8,5km, przewyższenie +1072 m), Bieg na Śnieżkę (14,3km, przewyższenie +1164m).

Bieg górski anglosaski to bieg, którego trasa prowadzi raz w górę, a raz w dół. W jednym przypadku przeważać mogą zbiegi, w drugim natomiast proporcje między podbiegami a zbiegami mogą być równe.

Do najpopularniejszych biegów górskich w stylu anglosaskim organizowanych w Polsce można zaliczyć Bieg na Babią Górę czy też Bieg Trzech Kopców.

Ostatni z wymienionych wiedzie przez najpiękniejsze rejony Krakowa, w tym przez Wawel. Limit jego ukończenia wynosi 2,5 h i nie stanowi problemu dla licznie startujących osób. Z tego względu polecany jest dla osób rozpoczynających swoją przygodę z biegami górskimi.

Na liście imprez organizowanych w Polsce znaleźć można również biegi górskie w wersji ekstremalnej, przeznaczone dla osób bardziej doświadczonych, szukających większych wrażeń.

Jednym z takich biegów jest Bieg Rzeźnika, o którym w ostatnim czasie było dość głośno, ze względu na problemy z pozwoleniem na poprowadzenie trasy biegu przez Park Krajobrazowy i związaną z tym zmianę trasy.

Do tej pory Bieg Rzeźnika odbywał się na dystansie 78km lub w wersji hard na dystansie 140km. W tym roku, podczas XIII edycji biegu, trasa została zmieniona i w wersji podstawowej wynosiła 81,9km, wersja hardcore 98,2km.

Przybliżone przewyższenie trasy to +3750m podbiegów oraz -3530m zbiegów.

W Polsce na uwagę zasługują też takie długodystansowe biegi górskie  jak: Maraton Karkonoski, Maraton Gór Stołowych czy też od niedawna - Maraton Piastów.

Biegi górskie krótkodystansowe mogą być ciekawą odskocznią od biegów po płaskich terenach. Co innego biegi długodystansowe po górach, które trwają wiele godzin, wymagają od uczestników samozaparcia i wytrwałości, a u wielu budzą wręcz zgrozę. Warto mieć na uwadze, iż długodystansowe biegi górskie znacznie różnią się od tradycyjnych biegów. W dużej mierze opierają się na marszach i zbiegach, a ich główną zaletą jest możliwość przebywania wśród natury i polskich gór.

 

W artykule mówimy o: Trening