Dobra muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale także skutecznie motywuje do podjęcia aktywności fizycznej, poprawia wytrzymałość, a także dodaje przysłowiowych skrzydeł w sytuacjach, kiedy wydaje ci się, że zaraz padniesz na twarz. Kluczem jest odpowiedni dobór playlisty. Czym należy się sugerować, dobierając utwory na poranny czy popołudniowy jogging?
Jeżeli popytamy biegających znajomych czy też poczytamy na forach sportowych wypowiedzi dotyczące najlepszej muzyki do biegania, to okaże się, że każdy ma swoją prywatną, bardzo długą listę ulubionych, sprawdzonych piosenek, które uatrakcyjniają pokonywane kilometry. Utwory dobierane są zazwyczaj na podstawie następujące kwestie:
Indywidualne gusta muzyczne
Błędem jest katowanie się muzyką, która nam się ewidentnie nie podoba albo – co gorsza – drażni nas, denerwuje lub wpędza w pesymistyczny nastrój. Dokonując wyboru piosenek, które będą nam towarzyszyć w zmaganiach ze sobą samym nie warto kierować się modą, obowiązującymi trendami czy insynuacjami innych. Warto zatem przed udaniem się w teren przesłuchać wstępnie wybrane ścieżki dźwiękowe i ocenić ich ewentualny potencjał. Mimo własnych preferencji muzycznych dobrze jest się otworzyć na inne, do tej pory omijane nurty muzyczne. Szczególnie dobrą sławą wśród biegaczy cieszą się trochę cięższe klimaty, dodające szczególnego powera – jak choćby Iron Maiden (np. Run to the Hills) czy Rage Against The Machine (Killing In the name), Limp Bizkit (np. My Generation). Wśród rockowych klimatów warto bliżej przyjrzeć się takim wykonawcom jak Queens of the stone age (np. Little sister), Franz Ferdinand (np. Take me Out), Foo Fighters (np. Pretender). Swoich zwolenników posiada także muzyka elektroniczna — Chemical brothers (np. Galvanize), Kraftwerk (np. das Model); a także punk The Offspring (np. Keep Em Separated) czy pop — Rihanna (np. Only Girl), Taylor Swift (I knew you were trouble) oraz rap — Cypress Hill (np. What's your name), The Notorious B.I.G.- (np. Machine Gun Funk (Woody Remix))
Szlagiery muzyczne
Istnieje szereg rankingów, list muzycznych redagowanych na podstawie preferencji biegaczy, wskazujących na utwory, które zostały docenione przez wiele osób, więc istnieje znaczne prawdopodobieństwo, iż przypadną do gustu również i tobie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się ścieżka dźwiękowa do filmów z cyklu Rocky z jakże kultową rolą Sylwestra Stallone, z takimi piosenkami jak Eye of Tiger zespołu Survivor czy Gonna Fly Now Billa Conti (również w wersji zremisowanej przez John X). Często w czołówce zestawień pojawiają się także Queen z piosenką Don’t stop me now, Bonnie Tyler i Need a Hero, Rolling Stones z Paint It Black, MC Hammer U Can't Touch This, Shakira z Waka Waka.
Przełamywanie rutyny
Aby muzyka podczas biegania spełniała swoją funkcję, należy pamiętać o urozmaiceniu – tam, gdzie zaczyna się nuda, tam kończy się ogromny potencjał utworów muzycznych i dlatego dobrze mieć przygotowanych w zanadrzu kilka playlist – np. w zależności od trasy, przewidywanego tempa biegu czy po prostu nastroju lub pogody.
Bezpieczeństwo i komfort biegania
Amatorzy biegania z muzyką powinni również mieć na względzie kwestie związane z bezpieczeństwem – muzyka włączona na full i odcięcie się od Bożego świata mogą być niebezpieczne – nie tylko w związku z ryzykiem uszkodzenia słuchu, ale także z ryzkiem kolizji np. z samochodem, rowerzystą czy spacerowiczem. Sprawą istotną jest dobór odpowiednich słuchawek, które nie będą wypadać, trzeszczeć i odwracać naszej uwagi od kwestii najistotniejszej, czyli biegu.
Podsumowanie
W muzyce drzemie ogromny potencjał. Odpowiednio dobrana może uatrakcyjnić bieganie – motywować i dodawać energii. Dodając piosenki do playlisty, warto sugerować się własnymi preferencjami – poszukując utworów wprawiających w pozytywny nastrój i poprawiających samopoczucie.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.