Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Muzyka i jej wpływ na umysł i sylwetkę

Muzyka od dawna stanowi wdzięczny obiekt do badań – zarówno dla naukowców zajmujących się kwestiami medycznymi, ale także dla psychologów. Pierwsze udokumentowane obserwacje o korzystnym wpływie muzyki na zdrowie pochodzą z XVII w. Pewien francuski badacz zauważył kojące działanie dźwięków na pacjentów szpitala psychiatrycznego, zwłaszcza tych wzburzonych i będących w trakcie napadu histerii. Współcześni naukowcy pokazują, iż muzyka może mieć wpływ nie tylko na psychikę, ale na fizjologiczne aspekty funkcjonowania ludzkiego organizmu – w tym na aktywność mózgu i gospodarkę hormonalną.

Muzyka a aktywność  mózgu

Chociaż dokładne mechanizmy, dzięki którym muzyka może wywoływać efekty terapeutyczne nie zostały poznane, to zaobserwowano, iż posiada pozytywny wpływ na tzw. plastyczność mózgu, czyli ułatwia  neurogenezę (powstawanie nowych komórek nerwowych), a także zwiększa wydajność procesów naprawczych w obrębie neuronów mózgowych.  Wiadomo również, iż muzyka reguluje wydzielanie hormonów steroidowych, takich jak kortyzol, testosteron czy estrogen.

Słuchanie muzyki może stanowić czynnik minimalizujący wystąpienie niektórych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy otępienie. Niektórzy badacze sugerują także, iż nagła zmiana gustu muzycznego (np. ktoś kto całe życie lubił muzykę klasyczną nagle przerzuca się na pop) może świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie funkcjonowania mózgu. Muzyka może się także przysłużyć osobom, które mają problemy z przyswajaniem wiedzy – badania potwierdzają, iż odpowiednio dobrana terapia muzyką poprawia koncentrację i ułatwia zapamiętywanie nowych informacji.

Muzyka a odchudzanie

Muzyka okazuje się być sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Jak pokazują badania naukowe stanowi ona bodziec motywujący do podejmowania wydłużonego wysiłku fizycznego, odwracając również uwagę od przemęczenia czy bólu. Dlatego też słuchając muzyki nie dość, że chętniej podejmujemy aktywność fizyczną, to jeszcze znacznie później docierają do nas objawy zmęczenia. Z drugiej strony pobudzenie odpowiednich obszarów mózgu, podczas słuchania określonych dźwięków, stymuluje  także do abstrakcyjnego myślenia, a tym samym do wizualizowania sobie efektów końcowych podjętych działań, co również może działać niezwykle motywująco.

Muzyka a zachowania żywieniowe

Badania naukowe potwierdziły, iż podczas przeżywania negatywnych stanów emocjonalnych chętniej konsumowane są niezdrowe i wysokokaloryczne przekąski, takie jak np. solone i prażone orzeszki czy chipsy. Prawidłowość ta jest szczególnie zauważalna u kobiet. Tymczasem słuchanie muzyki, która jest dla danej osoby przyjemna,  wpływa w sposób pozytywny na emocje – rozładowuje gniew oraz lęk.  Dzieje się to dlatego, że ekspozycja na bodźce muzyczne wpływa na obszary mózgowe odpowiedzialne za emocje, czyli tzw. układ limbiczny. Słuchanie muzyki posiada efekt terapeutyczny i może zapobiegać rozwojowi stanów depresyjnych, wpływając jednocześnie na preferencje żywieniowe.

W muzyce tkwi ogromny potencjał – potwierdzają to liczne eksperymenty naukowe oraz obserwacje. Odpowiednio dobrana do sytuacji, adekwatna do preferencji i gustu muzycznego danej osoby może posiadać istotne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Muzyka to także nieoceniony sprzymierzeniec w kształtowaniu wymarzonej sylwetki. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.