Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Joga alternatywnym sposobem na trenowanie całego ciała?

Joga alternatywnym sposobem na trenowanie całego ciała?
Koncepcja ćwiczeń jogi pochodzi ze starożytnych Indii i związana jest ze specyficznym ruchem filozoficznym. Istnieje wiele szkół jogi, które kładą nacisk na różne ćwiczenia fizyczne i mają swoje charakterystyczne pozycje, techniki oddechowe, relaksacyjne oraz medytacje.

We współczesnym Świecie zachodnim joga największą popularność zdobyła na początku XX wieku, kiedy to również rozpoczęto badania nad jej walorami terapeutycznymi.

Ćwiczenia w jodze

Praktyka jogi skomponowana z prawidłowo dobranych pozycji i ćwiczeń aktywizuje całe ciało, a każdą z pozycji można skomplikować na tyle, aby zapewnić sobie stałe pole do progresu. Ich wykonywanie wymaga zarówno pewnego poziomu rozciągnięcia, jak i równowagi, koordynacji, propriocepcji, czy siły i do poprawy tychże aspektów również jest wykorzystywana.

Joga nie wymaga zastosowania sprzętu i może być wykonywana niemal gdziekolwiek. Do przeprowadzenia treningu w stylu jogi wystarczy odrobina przestrzeni do swobodnego wykonywania ruchów (ewentualnie dla komfortu wykorzystać można matę). Może być stosowana przez osoby zupełnie nieaktywne, a także przez osoby dbające o regularną aktywność fizyczną na poziomie rekreacyjnymi i nawet sportowców.

Trening całego ciała

Ćwiczenia, które zwane są asanami, mogą być zarówno proste, jak i złożone, dzięki czemu łatwo jest dostosować intensywność praktyki do poziomu osoby trenującej. W repertuarze ćwiczeń obecne są zarówno ćwiczenia statyczne, jak i te bardziej dynamiczne. Uwzględniają ruchy takie jak skłony i skręty, które wykonywane są w pozycji stojącej, siedzącej, leżącej, na jednej lub dwóch nogach, w podporze tułowia, a nawet na rękach. Duże skupienie w tych ruchach kładzie się na harmonijne oddychanie oraz relaksację. Szczególną uwagę kładzie się również na równowagę względem rozciągnięcia i aktywacji mięśni prostowników i zginaczy, a także mięśni „core”.

Siedzący tryb życia i korzystanie z komputerów, czy laptopów, często prowadzi „zamykania” postury powodujące charakterystyczne „skulenie”.

Joga zapewnia z kolei bodźce zupełnie odwrotne i sprzyja „otwieraniu” postury i rozluźnieniu. Może to mieć znaczenie w zapobieganiu, czy terapii niektórych kontuzji oraz wad postawy. Trening całego ciała w formie jogi być może nie jest w stanie pobudzić zjawiskowych wzrostów siły, takich jak w przypadku wykorzystania dodatkowego obciążenia, jednak z pewnością może sprzyjać rozwijanie wytrzymałości siłowej oraz innych aspektów motorycznych.

Korzyści ze stosowania jogi

Ćwiczenia (asany) mogą zwiększyć fizyczną elastyczność, koordynację i siłę osoby praktykującej, podczas gdy praktyki oddechowe (pranajama) i medytacja mogą uspokoić i skupić umysł na rozwinięciu większej świadomości, uważności i zmniejszeniu lęku, a tym samym mogą poprawiać ogólną jakością życia. Inne korzystne efekty mogą obejmować zmniejszenie dystresu, regulację ciśnienia krwi oraz poprawę odporności. Praktyka jogi wywołuje fizjologiczny stan przeciwny tego, który występuje w reakcji na stres (walka lub ucieczka), a wraz z przerwaniem reakcji na stres można osiągnąć poczucie równowagi między aktywnością umysłu i ciała oraz relaksację.

Źródła: Büssing A, Michalsen A, Khalsa SB, Telles S, Sherman KJ. Effects of yoga on mental and physical health: a short summary of reviews. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:165410. doi: 10.1155/2012/165410. Epub 2012 Sep 13. PMID: 23008738; PMCID: PMC3447533. Woodyard C. Exploring the therapeutic effects of yoga and its ability to increase quality of life. Int J Yoga. 2011 Jul;4(2):49-54. doi: 10.4103/0973-6131.85485. PMID: 22022122; PMCID: PMC3193654.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.