IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy można schudnąć ćwicząc jogę? Joga jako uzupełnienie treningu siłowego

Czy można schudnąć ćwicząc jogę? Joga jako uzupełnienie treningu siłowego
Patrząc z boku na osoby praktykujące jogę, możesz pomyśleć, że wykonywane ćwiczenia są łatwe i nie wymagają żadnego wysiłku, a już na pewno nie przyczyniają się do kształtowania sylwetki. Nic bardziej mylnego!

Przez niektórych joga postrzegana jest jako dziwny, hipisowski trening, przez co wielu sportowców jej unika. Jednak joga ewoluowała i wcale już nie wygląda jak ta praktykowana setki lat temu w Azji. Joga stała się nowoczesnym fizyczno-psychicznym treningiem, dającym wiele korzyści.

Istnieje kilka stylów jogi, które mniej lub bardziej wzmacniają ciało oraz wpływają na ilość spalanych kalorii. Vinyasa, Ashtanga czy Hot joga są wymagającymi formami ćwiczeń i praktykowane regularnie (nawet bez innych treningów) mogą przyczynić się do kształtowania pięknej sylwetki oraz utrzymania masy mięśniowej. Nawet mniej wymagające formy jogi, choć z pozoru mogą wydawać się łatwe, niosą za sobą wiele korzyści. Oto kilka z nich.

Korzyści wynikające z uprawiania jogi

Utrata wagi

Utrata wagi zależy od deficytu kalorycznego. Możesz osiągnąć ten deficyt spożywając mniej kalorii, ćwicząc lub łącząc jedno z drugim. Dzięki jodze nie tylko jesteś w stanie spalić kalorie poprzez ćwiczenia. Ćwiczenia oddechowe połączone z ruchem i trwaniem w pozycjach, pobudzają świadomość, która przekłada się na to, co jesz i ile jesz. Może nie zauważysz tego po pierwszych zajęciach, ale regularna praktyka i wsłuchiwanie się pozwoli Ci wyeliminować z diety przetworzoną żywność, cukier i puste kalorie, które przyczynią się do utraty zbędnych kilogramów. Może być to pierwszy krok do zmiany stylu życia.

Utrzymanie mięśni

Joga to świetny sposób na zapobieganie utraty mięśni. Pozycje jogi w dużej mierze opierają się na ćwiczeniach izometrycznych, które polegają na napinaniu i angażowaniu mięśni w czasie trwania w pozycjach. Bardziej wymagające style jogi, na których robi się m.in. dużo "jogowych pompek" (chaturanga) i stoi na rękach, świetnie wzmacniają i kształtują sylwetkę.

Utrzymanie wysokiego poziomu tkanki mięśniowej jest strategiczne w kontekście utrzymania odpowiedniej wagi ciała. Mięśni wymagają sporej porcji energii, utrzymując je spalasz więcej kalorii.

Stres

Jedna z najważniejszych korzyści płynących z jogi to uczucie spokoju. Joga pozwoli Ci poczuć się odprężonym i zrelaksowanym. Może to mieć bezpośredni wpływ na twoją wagę, ponieważ Twój organizm będzie w stanie lepiej regulować produkcję kortyzolu (hormonu stresu), który wpływa na magazynowanie się tkanki tłuszczowej, a także prowadzi do zwiększonego apetytu na słodkie, wysokokaloryczne potrawy.

Dzięki jodze będziesz w stanie lepiej kontrolować to co jesz, utrzymać masę mięśniową, a także spokój, który przekłada się na lepsze samopoczucie. A jak wiemy, kiedy czujemy się dobrze w swojej skórze, nie musimy sięgać ani po słodycze, ani po podnoszące na duchu jedzenie.

Poza tym ćwicząc jogę sprawisz, że kręgosłup uelastyczni się i wydłuży, co wizualnie Cię wyszczupli i doda ogrobinę do wzrostu.

Jak joga może uzupełnić trening siłowy?

Trudno zaprzeczać korzyściom płynącym z treningu siłowego. Pracując z ciężarami budujesz siłę mięśni, wytrzymałość, ale także jesteś w stanie lepiej kontrolować emocje oraz zwiększyć poczucie własnej wartości. Trening siłowy jest bardzo wymagający i może obciążać nie tylko ciało, ale również psychikę. Dlatego dodanie kilku sesji jogi do swojego treningu może pomóc w otrzymaniu jeszcze lepszych wyników podczas treningu siłowego. Oto kilka nich:

Poprawa elastyczności

Słaba elastyczność i mobilność mięśni mogą ograniczać wydajność podczas treningu siłowego, na przykład podczas wykonywania przysiadów. Bardziej elastyczne ciało dobrze wpływa na pracę mięśni i zasięg ruchów, a to może prowadzić do lepszej wydajności podczas podnoszenia ciężarów.

Poprawa koncentracji

Koncentracja jest kluczowa w uzyskaniu lepszych wyników podczas treningu siłowego. Jedną z zalet jogi jest to, że pozwala nam na lepszą koncentrację podczas wykonywania konkretnych czynności. Koncentracja której nauczysz się podczas zajęć jogi, pozwoli zwiększyć efektywność Twoich treningów.

Regeneruje

Twoje ciało potrzebuje regeneracji między sesjami treningu siłowego. Mówi się, że nie powinniśmy trenować siłowo tych samych partii mięśni bez przynajmniej 48-godzinnego odpoczynku. Joga świetnie sprawdzi się jako trening regeneracyjny. Zwiększa przepływ krwi do trenowanych siłowo mięśni i pomaga je odżywić. Joga regeneracyjna będzie dla Ciebie najlepszą opcją w dzień odpoczynku.

Joga nie poprawi siły mięśni, ale może poprawić efektywność treningu, polepszając koncentrację oraz zwiększając elastyczność mięśni. Dodatkowo jest to doskonały trening regeneracyjny po ciężkim treningu siłowym.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.