Przez niektórych joga postrzegana jest jako dziwny, hipisowski trening, przez co wielu sportowców jej unika. Jednak joga ewoluowała i wcale już nie wygląda jak ta praktykowana setki lat temu w Azji. Joga stała się nowoczesnym fizyczno-psychicznym treningiem, dającym wiele korzyści.
Istnieje kilka stylów jogi, które mniej lub bardziej wzmacniają ciało oraz wpływają na ilość spalanych kalorii. Vinyasa, Ashtanga czy Hot joga są wymagającymi formami ćwiczeń i praktykowane regularnie (nawet bez innych treningów) mogą przyczynić się do kształtowania pięknej sylwetki oraz utrzymania masy mięśniowej. Nawet mniej wymagające formy jogi, choć z pozoru mogą wydawać się łatwe, niosą za sobą wiele korzyści. Oto kilka z nich.
Korzyści wynikające z uprawiania jogi
Utrata wagi
Utrata wagi zależy od deficytu kalorycznego. Możesz osiągnąć ten deficyt spożywając mniej kalorii, ćwicząc lub łącząc jedno z drugim. Dzięki jodze nie tylko jesteś w stanie spalić kalorie poprzez ćwiczenia. Ćwiczenia oddechowe połączone z ruchem i trwaniem w pozycjach, pobudzają świadomość, która przekłada się na to, co jesz i ile jesz. Może nie zauważysz tego po pierwszych zajęciach, ale regularna praktyka i wsłuchiwanie się pozwoli Ci wyeliminować z diety przetworzoną żywność, cukier i puste kalorie, które przyczynią się do utraty zbędnych kilogramów. Może być to pierwszy krok do zmiany stylu życia.
Utrzymanie mięśni
Joga to świetny sposób na zapobieganie utraty mięśni. Pozycje jogi w dużej mierze opierają się na ćwiczeniach izometrycznych, które polegają na napinaniu i angażowaniu mięśni w czasie trwania w pozycjach. Bardziej wymagające style jogi, na których robi się m.in. dużo "jogowych pompek" (chaturanga) i stoi na rękach, świetnie wzmacniają i kształtują sylwetkę.
Utrzymanie wysokiego poziomu tkanki mięśniowej jest strategiczne w kontekście utrzymania odpowiedniej wagi ciała. Mięśni wymagają sporej porcji energii, utrzymując je spalasz więcej kalorii.
Stres
Jedna z najważniejszych korzyści płynących z jogi to uczucie spokoju. Joga pozwoli Ci poczuć się odprężonym i zrelaksowanym. Może to mieć bezpośredni wpływ na twoją wagę, ponieważ Twój organizm będzie w stanie lepiej regulować produkcję kortyzolu (hormonu stresu), który wpływa na magazynowanie się tkanki tłuszczowej, a także prowadzi do zwiększonego apetytu na słodkie, wysokokaloryczne potrawy.
Dzięki jodze będziesz w stanie lepiej kontrolować to co jesz, utrzymać masę mięśniową, a także spokój, który przekłada się na lepsze samopoczucie. A jak wiemy, kiedy czujemy się dobrze w swojej skórze, nie musimy sięgać ani po słodycze, ani po podnoszące na duchu jedzenie.
Poza tym ćwicząc jogę sprawisz, że kręgosłup uelastyczni się i wydłuży, co wizualnie Cię wyszczupli i doda ogrobinę do wzrostu.