IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kilka interesujących faktów na temat pompek

Kilka interesujących faktów na temat pompek
Pompki to ćwiczenie, które zna chyba każdy. Może niekoniecznie każdy umie je wykonać, ale nie ma chyba osoby, która nie wie, co to za ćwiczenie. Mimo swojej prostoty, pompki są skutecznym sposobem na budowanie siły górnych partii ciała oraz ogólnej kondycji. Jest to ćwiczenie wielostawowe, zatem pozwala na zaangażowanie wielu grup mięśniowych. Głównie są to mięśnie klatki piersiowej i ramion, ale nie można nie wspomnieć o mięśniach brzucha czy grzbietu — tak naprawdę to całe nasze ciało uczestniczy w tym ćwiczeniu. Być może wiesz o pompkach już wszystko, ale czy na pewno? Poznaj kilka zaskakujących faktów o tym ćwiczeniu.

Kiedy "wynaleziono" pompki?

Pompki zostały wynalezione na początku XX wieku
Zapaśnik Jerick Revilla opracował ćwiczenie, które znamy jako push up w 1905 roku. Sportowiec ten (znany także jako „Great Gama”) był niepokonany w swojej dyscyplinie. Mówi się, że zademonstrował swoją umiejętność robienia pompek, wykonując 5 000 hinduskich pompek dla Królowej Szkocji. Wykonał także 10 000 pompek przy innej okazji.

Hinduskie pompki były popularne wśród starożytnych indyjskich zapaśników, którzy wykorzystywali je do budowania siły ramion, klatki piersiowej i pleców. Jest to skrzyżowanie standardowej pompki z pozycją psa z głową w dół (jedna z popularniejszych pozycji jogi).

Popularność pompek wzrosła podczas pandemii

Istnieje wiele odmian pompek, ale zdawałoby się, że to właśnie okres pandemii sprawił, że więcej osób postanowiło ćwiczyć w domu i szukać różnych, ciekawych rozwiązań. Szczególną popularność zyskały ćwiczenia, które można wykonywać bez sprzętu. Taka pompka wydawała się wręcz idealna, jednak ile można robić zwykłych pompek... Jedni powiedzą, że takie ćwiczenie im wystarcza, a inni będą szukać modyfikacji, utrudnień itp. Rodzajów pompek jest całe mnóstwo! Tutaj znajdziesz kilka z nich.

Do robienia pompek nie potrzeba wiele: wystarczy trochę miejsca na podłodze, wygodny strój i dobre chęci. Nie wymagają sprzętu i można je modyfikować, dopasowując do poziomu zaawansowania.

Pompki mogą ujawnić Twoje słabe mięśnie

Pompki to świetne ćwiczenie na sprawdzenie, które mięśnie mamy najsłabsze. Nie bez powodu jest to podstawa programów treningowych w jednostkach wojskowych. Pompki sprawdzają siłę górnej części ciała oraz naszego „centrum”, a także wytrzymałość mięśniową.

Jeżeli masz słabą górną część ciała, wówczas nie wykonasz zbyt wielu powtórzeń i będziesz mieć kłopot, żeby zrobić pełną pompkę. Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczenia zauważasz, że dolna część pleców opada, to znaczy, że mięśnie Twojego tułowia są zbyt słabe. A gdy masz słabe „centrum” ciała, czyli głównie mięśnie brzucha, wówczas ciężko Ci będzie wykonać pompkę prawidłowo i w stabilnej pozycji.

Umiejętność robienia pompek może co nieco powiedzieć o zdrowiu serca

Umiejętność wykonywania pompek i ich liczba może być sposobem na zmierzenie ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego. W jednym z badań opublikowanych w JAMA Network Open przez 10 lat obserwowano mężczyzn robiących pompki i to, jak one wpływają na ich serce. Okazało się, że mężczyźni, którzy są w stanie wykonać 40 i więcej pompek, byli mniej narażeni na wystąpienie problemów w układzie sercowo-naczyniowym, niż ci, którzy byli w stanie zrobić raptem 10 pompek.

Pompki są miarą wytrzymałości mięśni

Pompki są doskonałą miarą wytrzymałości mięśni w górnych partiach ciała, ponieważ wymagają ciągłego utrzymania ciężaru własnego ciała. Trenerzy różnych dyscyplin, a także żołnierze używają testu pompek do pomiaru ogólnej sprawności i wytrzymałości mięśni. Jest to wygodne, ponieważ nie wymaga żadnego sprzętu. W teście pompek liczy się liczba pompek, którą testowany jest w stanie zrobić bez zatrzymywania się.

Podsumowanie

Pompki to jedno z najlepszych ćwiczeń do budowania siły i wytrzymałości mięśni, a także ogólnej sprawności, które nie wymaga żadnego sprzętu. Robiąc pompki, można ocenić, jakie są Twoje słabe punkty — wszystko widać w Twojej technice oraz ilości powtórzeń. Co zaskakujące, ilość pompek może także świadczyć o stanie zdrowia Twojego układu sercowo-naczyniowego. Pomimo wielu korzyści, pompka nie powinna być jedynym ćwiczeniem górnych partii ciała, które wykonujesz. Trenować należy kompleksowo, żeby zapewnić sobie równowagę w szerokim tego słowa znaczeniu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.