IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kontuzja sportowa: jak wspomóc organizm w powrocie do formy?

Jeśli ćwiczysz intensywnie od kilku dobrych lat, z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że przynajmniej raz w swojej karierze doświadczyłeś urazu, który wyłączył Cię na jakiś czas z treningów. Jeżeli się mylę – to masz szczęście, nie mniej jednak treść tego artykułu i tak może stanowić cenną wskazówkę, gdyby coś takiego kiedyś Cię w życiu spotkało.

Zaznaczam, że nie jestem fizjoterapeutą ani ortopedą, nie będę więc zajmować się analizą rozmaitych powysiłkowych przypadłości zdrowotnych dotyczących aparatu ruchu, wskażę natomiast na kilka zabiegów żywieniowych i suplementacyjnych, które w pewnym zakresie mogą być pomocne w tłumieniu bólu, zwalczaniu stanu zapalnego i szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek.

Przeciążeniowe bóle w obrębie stawów, wiążą się z oczywistym dyskomfortem. Ból jest pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak. Tymczasem wiele osób, zamiast zmniejszyć obciążenia treningowe czy nawet przerwać na kilka dni treningi, ćwiczy dalej co najwyżej łykając środki przeciwbólowe. Takie rozwiązanie prowadzi oczywiście do zaostrzenia problemu.

Na wstępie więc apeluję o rozsądek: jeśli coś boli, chrupie, skrzypi w stawie, to należy udać się do ortopedy lub fizjoterapeuty. Gdy ból ewidentnie związany jest z wykonywaniem jakiegoś ćwiczenia: z pewnością nie przejdzie, gdy ćwiczenie to będziemy wykonywać dalej.

Jeżeli jednak zachowałeś się zgodnie z wyżej przedstawionymi wskazówkami, zmodyfikowałeś trening lub go czasowo zaprzestałeś, konsultujesz się na bieżąco z lekarzem, a dolegliwości mimo wszystko utrzymują się i utrudniają Ci życie, wiedz, że istnieją naturalne środki ułatwiające powrót do zdrowia.

W przypadku gdy występuje ból, stan zapalny, pierwsze co powinieneś zrobić to przejść się do sklepu spożywczego i zakupić dwie przyprawy: kurkumę oraz imbir. Obie wykazują działanie przeciwzapalne, hamują aktywność związków zwanych cytokinami i umożliwiają dzięki temu sprawny przebieg odbudowy uszkodzonych tkanek (np. chondrogenezy). W/w przyprawy zmniejszają także dolegliwości bólowe.

Kolejnym ciekawym uzupełnieniem diety może być kolagen. Zarówno wywary mięsne z elementów tkanki łącznej (mostków drobiowych, chrząstek), jak i preparaty dostępne w sklepach sportowych mogą stanowić dobre rozwiązanie dla osób borykających się z kontuzjami.

Eksperymenty przeprowadzone na sportowcach wykazały, że suplementacja kolagenem zmniejsza dolegliwości bólowe. Na podstawie innych badań stwierdzić można, że przyjmowanie kolagenu drogą pokarmową zwiększa syntezę proteoglikanów (specyficznych składników macierzy pozakomórkowej, które wpływają na ściśliwość chrząstki i nawilżenie stawów), przyspieszając tym samym regenerację.

Problematyczna jest kwestia popularnej glukozaminy i jej „koleżanki” – chondroityny. Bazując na dostępnej literaturze, trudno przesądzać o zasadności spożywania suplementów zawierających te substancje. Choć są pewne źródła świadczące na ich korzyść, to można znaleźć sporą liczbę publikacji i eksperymentów, gdzie nie notowano żadnych korzyści z ich stosowania.

Ważnym elementem suplementacji mogą być natomiast też kwasy tłuszczowe omega 3, działające m.in. przeciwzapalnie. Polecam również witaminę C, która bierze udział w procesie syntezy kolagenu oraz ekstrakty z rośliny Boswellia serrata, cieszące się ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem wśród naukowców jako potencjalny środek wspomagający leczenie chorób aparatu ruchu.

 

Źródła: Curcumin mediated suppression of nuclear factor-κB promotes chondrogenic differentiation of mesenchymal stem cells in a high-density co-culture microenvironment. Buhrmann C, Mobasheri A, Matis U, Shakibaei M. Interleukin-1beta-induced extracellular matrix degradation and glycosaminoglycan release is inhibited by curcumin in an explant model of cartilage inflammation. Clutterbuck AL, Mobasheri A, Shakibaei M, Allaway D, Harris P. Comparative Effects of Two Gingerol-Containing Zingiber officinale Extracts on Experimental Rheumatoid Arthritis. Janet L. Funk, Jennifer B. Frye, Janice N. Oyarzo, and Barbara N. Timmermann. 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. Clark KL, Sebastianelli W, Flechsenhar KR, Aukermann DF, Meza F, Millard RL, Deitch JR, Sherbondy PS, Albert A. Collagen hydrolysate for the treatment of osteoarthritis and other joint disorders: a review of the literature. Bello AE, Oesser S.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.