Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Które ćwiczenie jest lepsze od przysiadów i martwego ciągu?

Które ćwiczenie jest lepsze od  przysiadów i martwego ciągu?
Wydawać by się mogło, że dwa koronne ćwiczenia - jakim są martwe ciągi na prostych nogach i przysiady - są ćwiczeniami, których nie da się zastąpić w treningu siłowym.

Jednak naukowcy z Texas State University opublikowali badanie, które zamieszczono w czasopiśmie Journal of Strength and Condition Research, wskazujące, że jest ćwiczenie, które nie tylko jest w stanie zastąpić przysiady i martwy ciąg, ale jest nawet skuteczniejsze.

Przysiady bułgarskie - skuteczny zamiennik klasycznych przysiadów i martwego ciągu na prostych nogach?

Istota badania

Badanie przeprowadzono na grupie 18 studentek, które posiadały już pewien staż treningowy. Celem badania było zmierzenie aktywności elektrycznej trenowanych mięśni za pomocą elektrod umieszczonych na tylnej części ud, jak i mięśniach pośladkowych.

Kobiety miały za zadanie wykonać 3 rodzaje ćwiczeń:

  1. Przysiady ze sztangą:
  2. Martwy ciąg na prostych nogach:
  3. Przysiad bułgarski:

Należało wykonać 3 powtórzenia każdego z ćwiczeń z ciężarem, który pozwalał na wykonanie 8 powtórzeń.

Wyniki badania

W przypadku tylnej części uda, wraz ze zmianą ćwiczenia aktywność mięśni rosła proporcjonalnie. Okazało się jednak, że przysiad bułgarski o około 20% skuteczniej aktywuje mięśnie od martwego ciągu i blisko 30% skuteczniej, niż w przypadku przysiadów.

Mięśnie pośladkowe podobnie, jak w przypadku mięśni dwugłowych, również pracowały najmocniej podczas przysiadu bułgarskiego. Przewaga wynosiła około 30% nad klasycznymi przysiadami i martwym ciągiem.

Wnioski

Dane naukowe sugerują, że przysiad bułgarski jest skutecznym ćwiczeniem, które kształtuje mięśnie tylnej taśmy ud i pośladków. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które niekoniecznie przepadają za przysiadami czy martwym ciągiem lub z jakiejś przyczyny nie mogą wykonywać ćwiczenia tego typu.

Jeśli masz problem z zaplanowaniem aktywności i ułożeniem diety, skorzystaj z pomocy trenerów i dietetyków serwisu PoTreningu.pl.

Źródła: J Strength Cond Res. 2018 Mar; 32 (3): 594–601.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.