Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Na budowę mięśni nigdy nie jest za późno

Na budowę mięśni nigdy nie jest za późno
Coraz bardziej wychudzone ramiona, coraz bardziej zapadnięta klatka i schodzące się barki, no i coraz większy mocniej odstający brzuch. Lata spędzone za biurkiem i przed telewizorem zdążyły odcisnąć wyraźne piętno na Twojej sylwetce. Chciałbyś coś z tym zrobić i odbudować nadwątloną przez upływ czasu muskulaturę, ale wydaje Ci się, że jesteś już „za stary”, a trening i dieta nie przyniosą oczekiwanych efektów? To jesteś w błędzie. Nawet jeśli lata wczesnej młodości masz już za sobą, to ciągle masz szansę zbudować robiące wrażenie mięśnie.

Nieuchronny upływ czasu

Nie ulega wątpliwości, że czas, który spędzasz w pozycji siedzącej czy leżącej działa na Twoją niekorzyść. Im dłużej ociągasz się z tym, by rozpocząć pracę nad wyglądem i kondycją, tym większą pracę będziesz musiał wykonać, by swój wygląd poprawić. Czas jednak może stać się Twoim sprzymierzeńcem, o ile zaczniesz w odpowiedni sposób go wykorzystywać, czyli po prostu ćwiczyć i prawidłowo się odżywiać.

Interesujące badanie

Szeroko zakrojone badanie, przeprowadzone z udziałem 826 mężczyzn i kobiet przez naukowców z University of Central Florida wykazało, że różnica między wynikami, jakie dzięki regularnym treningom osiągają osoby osiemnasto- i czterdziestoletnie jest w rzeczywistości bardzo niewielka. Podczas trwającego dwanaście tygodni programu obejmującego dwie sesje treningowe w tygodniu zarówno młodsza, jak i starsza część uczestników osiągnęła zbliżone efekty. Autorzy uznali w swoich wnioskach, że wpływ upływu czasu na zdolność mięśni do reagowania na bodźce treningowe jest przeceniany.

Nigdy nie jest za późno

Badania naukowe przeprowadzone z udziałem osób mających pięćdziesiąt, sześćdziesiąt czy nawet siedemdziesiąt lat jasno udowadniają, że odpowiednio dobrany trening fizyczny zawsze działa. Ekstremalnymi dowodem na to, że można cieszyć się ponad przeciętną sylwetką nawet w siódmej dekadzie życia może być przykład Nubreta Serge, który do końca swoich dni prezentował formę, jakiej pozazdrościć by mogła większość współczesnych dwudziestolatków. Dowodów nie potrzeba jednak szukać na youtube. Jeśli się dobrze rozejrzysz, zauważysz, że chociaż 99,9% osób w Twoim wieku wygląda po prostu źle, to 0,1% wyróżnia nieprzeciętnie proporcjonalna sylwetka. Te jednostki po prostu ćwiczą.

Co należy zrobić?

Jeśli chcesz zmienić swój wygląd i zaczynasz choćby nieśmiało szukać sprawdzonych sposobów, to pierwszy krok masz już za sobą. Teraz powinieneś po prostu wyjść z domu i zapisać się na siłownię oraz skorzystać z pomocy wykwalifikowanego trenera. Nieodłącznym elementem pracy nad sylwetką jest także dieta, warto więc również i w tej kwestii zasięgnąć porady specjalisty. Przed rozpoczęciem treningów możesz także na wszelki wypadek zasięgnąć porady lekarza, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Podsumowanie

Jeśli stając przed lustrem, powoli zaczynasz zauważać, że czas odbija swoje piętno na Twojej sylwetce, to wiedz, że jest jeden prosty sposób, by wpływ ten zniwelować: działanie. To, że masz czterdzieści czy pięćdziesiąt lat nie jest żadną wymówką. Po prostu zacznij ćwiczyć i racjonalnie się odżywać. Pamiętaj, że to, co uda Ci się osiągnąć, zależeć będzie nie tyle od fizjologicznych ograniczeń, ile motywacji i gotowości do pracy nad sobą.

Źródła: • Lowndes J, et al. Association of age with muscle size and strength before and after short-term resistance training in young adults., Strength Cond Res. 2009 Oct;23(7):1915-20.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.