Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wysmuklić kobiece łydki? Najlepsze sposoby na zgrabne, szczupłe łydki

Jak wysmuklić kobiece łydki? Najlepsze sposoby na zgrabne, szczupłe łydki
Kiedy oceniamy kobiecą sylwetkę zwykle w pierwszej kolejności patrzymy na brzuch, nogi i pośladki. Najczęściej chcemy sprawić, żeby brzuch był płaski z lekkim zarysem mięśni, biodra węższe, ale za to z okrągłymi i uniesionymi pośladkami, uda i ramiona smukłe.

Na łydki często nie zwracamy uwagi, chyba że proporcjonalnie bardzo odstają od reszty ciała. Jeśli natomiast to one spędzają nam sen z powiek to mamy dwie sytuacje – kiedy łydki są za wąskie, za szczupłe oraz kiedy zbyt umięśnione (lub otłuszczone), przez co wyraźnie szersze niż powinny.

Obie grupy chcące poprzez trening zmodyfikować tę partię mięśniową mają nie lada wyzwanie, ponieważ łydki zarówno ciężko rozbudować, jak i zredukować. Jest to specyficzny mięsień, którego kształt jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie, do tego jest to jeden z najczęściej używanych przez nas mięśni, a więc przystosowany jest do większych obciążeń fizycznych, co też warunkuje ich skład – składają się one głównie z czerwonych wolnokurczliwych włókien mięśniowych. Oznacza to, że łydki potrzebują bardzo dużego bodźca by zareagowały na trening czyli albo bardzo dużej liczby powtórzeń, albo obciążenia. Wykonanie klasycznych serii po kilkanaście powtórzeń wspięć na palce z jedynie masą własnego ciała nie będzie niestety skutecznym ćwiczeniem. Mówi się nawet, że prawdziwa praca łydek zaczyna się wtedy, kiedy czujemy tzw. „palenie”, czyli zwykle po 25-50 powtórzeniach (w zależności czy z masą ciała, czy z obciążeniem no i oczywiście od jednostki).

Mam za duże łydki – jak je wyszczuplić?

Ćwiczenia wzmacniające, z obciążeniem, pompujące, bardziej sprzyjają budowie mięśnia łydki niż wysmukleniu, ale trzeba też określić z czego wynika jej wielkość. Jeżeli w dużej mierze łydka składa się z tkanki tłuszczowej to należy wykonać po prostu redukcję – odpowiednio zbilansowana dieta z bilansem ujemnym oraz trening angażujący całe ciało i dający spory wydatek energetyczny. Nie ma jednak spalania miejscowego, więc najpierw redukcja nastąpi w miejscach najbardziej podatnych na nasze działania, a łydki zapewne wysmuklą się w kolejnych etapach. Tutaj potrzebna jest cierpliwość i sumienność.

W przypadku, gdy jednak nasza łydka to duży, nabity mięsień to mamy większe wyzwanie. Trudniej bowiem spalić mięsień niż tkankę tłuszczową. Kiedy mięsień zanika? Najczęściej wtedy, kiedy jest nieużywany, ale w przypadku łydek jest to trudne do wykonania, bowiem musielibyśmy przestać chodzić. Inną metodą jest dieta redukcyjna i długie, wyczerpujące sesje aerobowe. Pytanie tylko czy konsekwencje jakie mogą spowodować tak długie sesje są warte wyszczuplenia łydek? Bilans ujemny, długie treningi, duża ilość aerobów będą sprzyjać większemu przemęczeniu, zwiększonemu wydzielaniu kortyzolu, a w skrajnych przypadkach do przeciążenia nadnerczy. Wszystko trzeba robić z głową.

Czasami zbyt surowo oceniamy poszczególne części ciała, a może dobrze by było spojrzeć na całość? U niektórych osób najprawdopodobniej wystarczy popracować nad proporcjami aby optycznie się wysmuklić. Jeśli łydka jest za szeroka w stosunku do uda, a udo wyjątkowo szczupłe, można popracować nad delikatnym umięśnieniem nóg, dodaniu im kształtów, a wizualnie skorzystają na tym nie tylko uda, ale też właśnie łydki, które sprawią wrażenie smuklejszych.

Co jeszcze można zrobić z łydkami?

Łydki można rozciągać. Stretching nie da spektakularnego efektu wydłużenia i wysmuklenia mięśni, ale z pewnością troszkę poprawi jej kształt, elastyczność. Łydki, kostki to również miejsca, w których często skarżymy się na obrzęki. To właśnie te części nóg nam puchną np. w okolicach miesiączki lub chociażby podczas wykonywania długich czynności w pozycji stojącej czy siedzącej. To ze względu na limfę, która gromadzi się i stoi w tym właśnie miejscu. Żeby trochę ulżyć nogom można wykonywać masaże albo rolowanie na specjalnej rolce. Pomaga również leżenie z nogami w górze.

Czego unikać jeśli nie chcemy rozbudowywać łydek?

Łydki wzmacniają się wtedy, kiedy czujemy w nich charakterystyczne napięcie takie jak np. przy chodzeniu na palcach, skakaniu. Również podczas chodzenia na obcasach.

Podsumowanie

Łydki to specyficzny mięsień, który ciężko jest zmienić. Jest bardzo wytrzymały ze względu na to, że często używany i aby w jakikolwiek sposób go „ruszyć” potrzeba silnego bodźca – dużej liczby powtórzeń ćwiczenia bądź solidne obciążenie. Łatwiej jednak łydki rozbudować niż wysmuklić, ponieważ ich kształt jest często uwarunkowany genetycznie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.