W obecnej chwili wszyscy mamy jakieś ograniczenia. Sytuacja na świecie zmusiła nas do zamknięcia się w czterech ścianach i wychodzenia tylko w sytuacjach koniecznych.
Jeżeli jesteś osobą aktywną, to z pewnością brakuje Ci teraz ruchu, możliwości treningowych, ale też zapewne wiesz, jak ważne jest utrzymanie jakiegokolwiek stopnia aktywności dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jeżeli masz dzieci, to prawdopodobnie chcesz zadbać także o ich zdrowie. Dzieciom i młodzieży w obecnej sytuacji także jest trudno. Początkowo może i super, bo nie trzeba iść do szkoły, można biegać po podwórku i grać w gry. Tyle że i podwórko zdaje się być odebranym dobrem, a ileż można siedzieć i grać? Albo uczyć się od rana do nocy, kiedy na dworze coraz ładniejsza pogoda?
Brak ruchu sprzyja załamaniu psychicznemu i dotyczy to osób w każdym wieku. Kiedy dodamy do tego brak możliwości wychodzenia na dwór, spotkań z koleżankami i kolegami naszych dzieci, wówczas trzeba znaleźć jakąś alternatywę, by oderwać młodocianych od komputera czy telewizora i obdarzyć jakąś dawką ruchu. Oto kilka pomysłów na proste aktywności, które Twoje dzieci i nastolatki mogą robić w domu.
30-60 minut aktywności aerobowej
Eksperci zalecają nastolatkom ćwiczenia aerobowe, ponieważ są oni w wieku, w którym rozwija się większość masy kostnej. Ruch oraz wzmacnianie swojego ciała jest po prostu ważne dla zdrowia ciała i prawidłowego rozwoju. Mało tego, po takich prostych ćwiczeniach następuje poprawa nastroju, co jest istotne w obecnej sytuacji, która może sprzyjać depresji, wywoływać niepokój z powodu ciągłego siedzenia w domu. Możesz swoim dzieciom i nastolatkom zaproponować taniec, skoczne zajęcia aerobowe dostępne online lub choćby skakankę (o ile oczywiście masz na to miejsce i wyrozumiałych sąsiadów).
Bardzo dobrą opcją dla małych sportowców będą krótkie intensywne obwody. Tutaj nie ma miejsca na nudę, rozkojarzenie czy marudzenie. Jest akcja, trzeba działać, dać z siebie wszystko. Jakie ćwiczenia można wykonać? Najprostsze! Dwie minuty przysiadów, dwie minuty podskoków, dwie minuty pompek, dwie minuty brzuszków, dwie minuty pajacyków w miejscu. Jeżeli dwie minuty to za dużo, można ustalić inny czas poszczególnych ćwiczeń – 30 sekund, 60 sekund itp. Możesz bawić się ilością obwodów, zwiększając dziecku wyzwania. Możesz także zmieniać ćwiczenia, ale staraj się dbać o to, aby angażowały one całe ciało, a nie np. tylko ręce. Takie ćwiczenia nie są zapewne tak atrakcyjną rozrywką, jak rower w parku czy rolki, albo chociaż bieganie, ale lepsze to, niż nic. Na pewno choć trochę poprawi nastrój wywołany utknięciem w domu.
U młodszych dzieci zadbaj o prostotę
Młodsze dzieci mają dużo więcej energii i jeśli nie mogą się nigdzie wyszaleć, to nadmiar tej energii przeniosą do domu i to właśnie rodzice muszą się z tym zmierzyć. O ile wyjście na plac zabaw rozwiązałoby trochę sprawę, tak siedzenie w domu jest trochę problematyczne. Co możesz zrobić? Wykorzystaj najprostsze ćwiczenia, jakimi są podskoki, klaskanie, chodzenie na czworaka, czołganie się i spróbuj połączyć to z zabawą, tworząc jakieś wyzwania i konkurencje albo stacje, na których trzeba wykonać zadanie. Dziecku ciężko się skupić, dlatego musisz dziać. Cały czas. Jeżeli masz spokojniejsze dziecko, to możesz też wymyślić wspólny trening złożony z prostych ćwiczeń, które będziecie robić razem np. w rytm muzyki. Zamień trening na zabawę, a wówczas zapewnisz dziecku większą dawkę ruchu.
Kiedy brakuje pomysłów...
Internet to prawdziwa kopalnia. Skorzystaj z zasobów, różnych inspiracji treningowych, które z łatwością znajdziesz w Internecie. Na ich podstawie możesz wymyślać inne, nowe zestawy. Jeżeli masz w domu jakikolwiek sprzęt, np. gumy, piłkę, małe hantelki, to jeszcze lepiej. Możesz je wykorzystać do wspólnych treningów. Pamiętaj jednak, że nie jest to konieczność, a tym bardziej nie musi to być profesjonalny sprzęt. Czasami wystarczy dziecięca piłeczka, klocki, butelka wypełniona wodą, skakanka, taboret. Wszystko jest kwestią chęci i wspólnej motywacji. A przecież fajnie jest spędzić trochę czasu ze swoim dzieckiem i to na dodatek aktywnie!
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.