Regularne prowadzenie treningu wcale nie oznacza, że osiągniemy założony cel. Jeśli parametry są źle dobrane, trening przynosi mniejsze efekty niż zakładamy. Potwierdzano tę hipotezę w badaniach naukowych. Okazało się, że różne intensywności podobnego treningu mogą przynosić odmienne korzyści zdrowotne.
Istota badania naukowego
40 osób zostało losowo przydzielonych do grup:
Interwałowego treningu o wysokiej intensywności (interwałowe bieganie i chodzenie, 85-95% tętna maksymalnego)
Ciągłego treningu aerobowego o umiarkowanej intensywności (60–70% tętna maksymalnego)
Treningu siłowego
Program treningowy kontynuowano przez 12 tygodni, a trening prowadzono trzy razy w tygodniu.
Wyniki badania
Maksymalny pobór tlenu i funkcja śródbłonka poprawiła się we wszystkich grupach.
Największą poprawę zaobserwowano po treningu o wysokiej intensywności (interwałowym). Umiarkowane aeroby i trening siłowy przynosiły mniejsze rezultaty pod względem zwiększenia pochłaniania tlenu i poprawy funkcji śródbłonka (co ma kolosalne znaczenie dla utrzymania zdrowia i dalszego życia).
Tylko trening siłowy prowadził do zwiększenia obrony antyoksydacyjnej ustroju.
Interwały i trening siłowy aktywowały PGC-1α i zwiększały transport wapnia w mięśniach, a lekkie aeroby – nie.
Zarówno trening siłowy, jak i trening aerobowy o umiarkowanej intensywności zmniejszyły stężenie LDL.
Tylko trening aerobowy obniżył masę ciała i rozkurczowe ciśnienie krwi.
Wnioski
Trening interwałowy był lepszy niż trening aerobowy (praca o umiarkowanej intensywności) dla poprawy wydolności tlenowej i funkcji śródbłonka. Wbrew opiniom i mitom pochodzącym z dawnych lat w cytowanym badaniu wykazano, iż regularny trening siłowy również ma wpływ na wydolność tlenową, funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i poprawę funkcji śródbłonka.
Co to jest śródbłonek i jakie ma znaczenie?
Jest warstwą bardzo wyspecjalizowanych komórek, które pokrywają wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz zastawki serca. Jest zaangażowany w procesy patologiczne, krzepnięcie krwi, tworzenie nowych naczyń krwionośnych, procesy immunologiczne, zapalne itd. Wytwarza tlenek azotu (dobrze znany sportowcom). W największym skrócie można napisać, iż zaburzenie funkcji śródbłonka promuje zmiany miażdżycowe, a więc sprzyja przedwczesnej śmierci. Dlaczego trening siłowy nie obniżał masy ciała? Bo interwencja w zakresie treningu jest niewystarczająca, trzeba zacząć redukcję od zmian w diecie.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.