WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Spinning, rowery stacjonarne - jak powinien wyglądać trening?

Spinning, rowery stacjonarne - jak powinien wyglądać trening?
W ostatnich latach jak grzyby po deszczu rosną oferty klubów fitness. Jak nie zgubić się w gąszczu treningów? Jak powinien wyglądać wysiłek na nowoczesnym rowerze stacjonarnym? W wielu wypadkach zamiast treningu wytrzymałościowego napotkasz na próby integracji ćwiczeń siłowych, rozciągających lub innego rodzaju pomysłów instruktora (czy też instruktorki).

W swojej istocie spinning jest odzwierciedleniem typowego treningu kolarskiego. Co prawda - żaden rower stacjonarny nie zastąpi zmagania w terenie, ale trening kolarski można maksymalnie przybliżyć - wykorzystując odpowiedni sprzęt - trenażery np. w czasie gdy pogoda wyklucza jazdę na rowerze (np. śnieg). Wiele klubów fitness ma w ofercie imitację i mieszankę wielu dyscyplin czyli indoor cycling - kolejne bazują na spinningu - czyli typowym treningu wytrzymałościowym.

I tu zagadki:

Czy widziałeś kiedyś kolarza ćwiczącego na rowerze ze sztangielkami, sztangą lub innego rodzaju obciążeniem - szczególnie w czasie jazdy? (jest to szczególnego rodzaju absurdem - gdyż rowery wyczynowe, kolarskie - w odróżnieniu od stacjonarnych nie pozwolą ćwiczyć po zatrzymaniu się, bez podparcia się nogami).

Czy widziałeś kolarza który w czasie szybkiej jazdy zdejmowałby ręce z kierownicy?

Tego typu akrobacje, spotykane w “jeżdżeniu pod dachem” (indoor cycling) nie mają nic wspólnego z kolarstwem i jazdą na rowerze.

Również wymuszone, sztuczne, stojące pozycje są niemożliwe do wykorzystania podczas jazdy w terenie. Całą gamę podobnych “usprawnień” możesz napotkać na zajęciach - często prowadzonych przez niewykwalifikowane osoby. Warto pokusić się o weryfikację uprawnień danej osoby do prowadzenia zajęć spinning.

Tak więc przede wszystkim prawdziwy trening na rowerze stacjonarnym ma przypominać prawdziwą jazdę, w zróżnicowanym terenie. Podjazdy są symulowane przez zwiększanie obciążenia. Tętno ma się zwiększać i opadać. Jeżeli cały trening jaki wykonujesz na sesji spinning, na idealnie stabilnym tętnie  - przypomina jednostajną jazdę przez prerię - niestety - nie jest to praca wytrzymałościowa. Efekty podobnego treningu będą mizerne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeżeli instuktor / instruktorka nie zwraca uwagi na:

  • odpowiednie ułożenie ciała ćwiczących,

  • pracę nogami,

  • nacisk danej części stopy na pedały,

  • odpowiednią regulację roweru i ustawienie obciążenia,

  • niuanse techniczne,

  • zmęczenie ćwiczących i ich tętno,

  • odpowiednie nawodnienie i aspekty dietetyczne np. w odchudzaniu,

poszukaj innego klubu i lepszych trenerów.

Spinning to świetna zabawa, jeżeli odnajdziesz właściwy klub - z pewnością będziesz dobrze wspominać każdą godzinę spędzoną na ćwiczeniach na rowerze!

W artykule mówimy o: Trening