Trening siłowy jest dość sporym wyzwaniem dla naszego ciała. Jego prawidłowe wykonanie wprowadza wiele zawirowań metabolicznych, jak i hormonalnych, które w wyniku procesu regeneracji muszą być skompensowane i przywrócone. Ważne jest też, aby podczas wykonywania aktywności była dostępna w organizmie odpowiednia ilość substratów energetycznych, niezbędnych do podejmowania wysiłku.
Tego typu działanie zazwyczaj jest wypełniane przez odpowiednio prowadzoną dietę. Jednak poprzez wykorzystanie wsparcia suplementacyjnego podczas treningu, jesteśmy w stanie zadbać o to, aby tej energii nam nie zabrakło. Co więcej, możemy dodatkowo zastosować substancje, które będą powodować mocniejsze zaangażowanie do wysiłku.
Czym są produkty typu INTRA?
Suplementy diety do wykorzystania w trakcie treningu to zazwyczaj preparaty wieloskładnikowe, których celem jest wsparcie organizmu podczas jego aktywności. Celem tego typu mieszanek jest podtrzymanie pełnej aktywności organizmu tak, aby podczas treningu dać z siebie cały czas maksimum możliwości. Co więcej, tego typu suplementacja ma za zadanie wprowadzić do organizmu komponenty, które będą łatwo dostępne, a ich wykorzystanie zatrzyma działania zmierzające w kierunku wykorzystania np. białek ustrojowych. Można więc napisać, że suplementacja produktami INTRA wykazuje wsparcie chroniące muskulaturę przed katabolizmem. Od strony technicznej, suplementy do wykorzystania w trakcie treningu zazwyczaj mają postać proszku, który należy rozpuścić w wodzie i popijać przez cały okres trwania wysiłku.
Jakie składniki powinien mieć dobry stack typu INTRA?
Skład dobrego stacka typu INTRA WORKOUT powinien zawierać kluczowe elementy, których działanie będzie wspomagało utrzymanie aktywności układu nerwowego, jak i wpływało w sposób odżywczy na tkankę mięśniową. Zazwyczaj rdzeniem tego typu suplementacji jest kompleks aminokwasów EAA lub też zastosowanie trzech kluczowych aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Wykorzystanie aminokwasów ma na celu nie tylko działania wspomagające zwiększenie łatwo dostępnej energii, co powiązane jest z działaniem ochronnym. BCAA wspomaga również anabolizm organizmu, stymulując specyficzne kinazy białkowe, odpowiedzialne za syntezę. Co więcej, BCAA wpływa m.in. na ratio testosteron-kortyzol, stymulując działanie tego pierwszego, a ograniczając działanie drugiego hormonu.
Idąc dalej, w suplementach typu INTRA zazwyczaj znajdziemy składowe, które powodują efekt syntezy tlenku azotu. Większa ilość azotu to działanie wspomagające efekt tzw. pompy mięśniowej, czyli uczucia mocniej “nabitych” mięśni i optycznego ich powiększenia, co związane jest z napływem większej ilości krwi do mięśni, która zostaje tam zatrzymana. Pomimo że z punktu widzenia stricte wspomagającego wzrost masy mięśniowej tego typu działanie nie jest zbyt efektywne, to jednak z punktu widzenia psychologicznego, działanie to sprawdza się idealnie, jako motywacja do cięższych treningów. Dużo chętniej podejmujemy aktywność, gdy widzimy doraźne działanie tego typu środków, wspomagające wygląd sylwetki.
Trzeci element produktu typu INTRA to elektrolity. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowym elementem, który ma wpływ nie tylko na to, jak funkcjonuje metabolizm, ale i odpowiada za to, jak się czujemy i jak mocno angażujemy w aktywność fizyczną. Już niewielki ubytek wody rzędu 7% będzie powodował znaczne ograniczenie możliwości wysiłkowych, powodując znaczny spadek wydolności, jak i chęci na trening. Ważne jest więc, aby suplement zawierał sód, magnez, potas, jak i nieco wapnia.
Nie zapominajmy również o substancjach działających ergogenicznie. Dzięki takim dodatkom jak kofeina, która wpływa na receptory adenozynowe, blokując je i podtrzymując działanie aktywizujące mózgu, wspomagając m.in. koncentrację; beta-alanina, która działa, wspomagając funkcję transportu jonów wodorowych, dzięki czemu mięsień pracuje dłużej i jest bardziej wydolny. Dodatkowo ciekawym dodatkiem w produktach tego typu jest ALC, jak i tyrozyna. Substancje te wpływają bezpośrednio na układ nerwowy, podnosząc poziom samopoczucia, wspomagając funkcję poznawcze, jak i przeciwdziałając uczuciu znużenia i zmęczenia.
Czy dodatek węglowodanowy w suplementacji w trakcie treningu jest konieczny?
To czy włączenie suplementacji węglowodanami w okresie treningu jest uzasadnione, powinno być podyktowane tym, jaki rodzaj treningu wykonujemy. Druga sprawa — wszystko będzie uzależnione od tego, jak wygląda pod kątem żywieniowym nasza dieta. Dobrze jest więc, aby producent zostawił nam decyzje co do dodatku tego typu, a w produkcie, jaki nam proponuje, umieścił jedynie mieszankę składników aktywnych.
Zazwyczaj osoby trenujące stricte kulturystycznie nie potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci węglowodanów na treningu, gdyż wysiłek tego typu nie jest aż tak intensywny i czasochłonny, aby uszczuplił w takim stopniu glikogen mięśniowy, by jego brak ograniczał wysiłek fizyczny. Jedynie opcja włączenia izotonika, a więc roztworu, którego stężenie węglowodanów na 1 litr płynu sięga około 50 g, będzie miało pewne uzasadnienie.
Niemniej, osoby trenujące stricte wytrzymałościowo czy też siłowo, gdzie treningi trwają czasem nawet do 3 godzin, z powodzeniem mogą wykorzystać dodatkowe wsparcie w postaci lekkostrawnej energii płynącej z dodatku węglowodanowego.
Druga sprawa to posiłek przedtreningowy, a nawet kilka posiłków wstecz, będzie miało znaczenie w kontekście aktywności fizycznej. Jeżeli jednak przerwa pomiędzy posiłkiem a treningiem jest dość znacząca, z powodzeniem można wykorzystać produkt z dodatkiem węglowodanów, tak aby zachować pewien poziom glukozy we krwi. Produkt z dodatkiem węglowodanów uchroni nas przed efektem hipoglikemii, który to może spowodować przerwanie treningu i konieczność zjedzenia czegoś z dodatkiem cukrów.
Posiłkując się przykładem własnym, wykorzystuje ilość około 50 g węglowodanów w trakcie treningu, aby roztwór suplementów, jaki popijam w trakcie, miał charakter izotonika. Dodatkowo wykorzystuje dodatek aminokwasów rozgałęzionych BCAA, elektrolitów, beta-alaniny, kreatyny, jak i kofeiny. Substancje te zdecydowanie pozwalają na przeprowadzenie dłuższego i bardziej intensywnego wysiłku, bez uczucia zmęczenie pod jego koniec. A co najważniejsze, działania te zapobiegają tzw. zjazdom, które następują po wysiłku w celach regeneracji układu nerwowego.
Czy warto korzystać z tego typu suplementacji?
W mojej opinii, wykorzystanie dobrego suplementu typu INTRA WORKOUT ma ogromne znaczenie w kontekście aktywności fizycznej, podtrzymania intensywności wysiłku, jak i zapobiegania spadkom energetycznym. Wdrażając odpowiednio dobrane substancje, możemy odczuć poprawę regeneracji, jak i dużo lepsze samopoczucie po zakończonej sesji. Co więcej, suplementy tego typu zazwyczaj są uzupełnione o dodatki mające na celu wspomóc wzrost anabolizmu, co swoje przełożenie znajduje we wspomaganiu budowy masy mięśniowej.