Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Technika ćwiczeń – wskazówki dla bardzo początkujących

Technika ćwiczeń – wskazówki dla bardzo początkujących
Niezależnie od tego, czy trenujesz na siłowni, na zajęciach fitness, czy też w domu, to najważniejsze – przede wszystkim dla twojego bezpieczeństwa – będzie zachowanie poprawnej techniki w wykonywanych ćwiczeniach. Dzięki kilku wskazówkom unikniesz kontuzji, nauczysz się jak „lepiej czuć” mięśnie, co na pewno będzie miało przełożenie na efektywność treningu.

Prawidłowa postawa

Stań przed lustrem, rozluźnij ciało, zgarb się, zrób z siebie przysłowiowego „flaka”. Teraz skoncentruj się na tym, by dokładnie wykonywać następujące czynności skupiając się na pracy mięśni (kolana są delikatnie ugięte, „luźne”):

  • napnij uda i pośladki
  • wciągnij brzuch (nie zapomnij o oddychaniu)
  • ściągaj łopatki, jakbyś chciał, by się dotknęły; poczujesz, jak twoja klatka piersiowa wychodzi do przodu, a ramiona idą do tyłu
  • unieś głowę, patrz przed siebie

Cały czas obserwuj się w lustrze. Zobacz, jaka jest różnica pomiędzy ciałem „luźnym” a wyprostowaną, przygotowaną do ćwiczeń sylwetką.

Świadomość ciała – poczuj swoje mięśnie

Zakładamy, że podczas jednej sesji treningowej robisz ćwiczenia na wszystkie duże partie mięśniowe. Teoretycznie wiesz, że wyciskanie leżąc angażuje klatkę piersiową, wypady/przysiady uda i pośladki, a spięcia na piłce brzuch. Ale co to tak naprawdę znaczy? Jeżeli dotychczas nie ćwiczyłeś, to nie do końca wiesz, co powinieneś czuć, prawda?

Ponownie stań przed lustrem i staraj się napinać konkretne partie mięśniowe (pamiętaj o prawidłowej postawie ciała): barki, łydki, brzuch, pośladki, uda (itd.)

Staraj się poznać swoje ciało, sprawdzaj, w jakiej pozycji czujesz większe – mniejsze napięcie mięśni.

Jeśli ćwiczysz z obciążeniem, to, ucząc się prawidłowej realizacji konkretnego ćwiczenia, nie sięgaj po najcięższe hantelki. Dobieraj takie cieżary, aby móc utrzymać prawidłową postawę ciała, a następnie wykonuj ćwiczenie dość wolno, skupiając się na pracy swoich mięśni i pilnowaniu poprawności technicznej.

Podsumowanie

Przy korygowaniu techniki na pewno bardzo pomocny będzie trener/instruktor, ale jeżeli nie masz możliwości skorzystania z jego rad, to praca przed lustrem, nagrywanie filmików oraz pomoc partnera treningowego będą niezmiernie przydatne.

I rzecz ostatnia, choć nie najmniej istotna. Wykonując konkretne ćwiczenie powinieneś mieć świadomość, jakie partie mięśniowe pracują. Jeśli masz wątpliwości, to polecam wspieranie się atlasami ćwiczeń oraz oglądanie filmów prezentujących prawidłową technikę.

To teraz… czas na trening!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.