Nie ma uniwersalnego podejścia, które będzie skuteczne dla wszystkich. Podobnie jest z ćwiczeniami.
Przeprowadzono badanie, które daje nadzieję, że trening aerobowy może być jedną z metod leczenia depresji. Na razie temat jest dość świeży i potrzeba jeszcze wiele analiz, jednak obecna wiedza napawa optymizmem. Chodzi o to, by tak jak w przypadku doboru leków, umieć przewidzieć dla kogo trening aerobowy będzie działać niczym lek przeciwdepresyjny.
Rozważania te przeprowadzane są m.in. na Wydziale Kinezjologii i Zdrowia w School of Arts and Sciences at Rutgers University - New Brunswick. Naukowcy chcą również wiedzieć, czy ćwiczenia fizyczne mają podobny efekt przeciwdepresyjny zarówno u nastolatków, jak i dorosłych.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Psychological Medicine omówiono, w jaki sposób oceniano kontrolę poznawczą i aktywność mózgu związaną z nagrodą. Układ nagrody, inaczej ośrodek nagrody czy też przyjemności, to obszar w mózgu powiązany z motywacją i emocjami związanymi z doświadczaniem przyjemności. Zarówno kontrola poznawcza, jak i aktywność mózgu związana z nagrodą, to dwa aspekty pracy mózgu, które są upośledzone u osób z depresją.
Mechanizm odczuwania przyjemności
Kontrola poznawcza oznacza procesy, które pozwalają na dostosowanie zachowania, aby móc osiągnąć cele i oprzeć się rozproszeniu. Przetwarzanie nagrody (lub podobna aktywność mózgu związana z nagrodą) odzwierciedla reakcję na nagradzające bodźce lub osiąganie pewnych wyników.
Deficyty w przetwarzaniu tej informacji powiązane są z różnymi stanami psychiatrycznymi, w tym również z poważną depresją. Mogą one odzwierciedlać anhedonię – utratę zainteresowania lub niemożność odczuwania przyjemności w niektórych przypadkach depresji.
Wiele osób z ciężką depresją nie reaguje pozytywnie na zaaplikowane im leczenie. Według National Institute of Mental Health objawy depresji obejmują uczucie beznadziejności, drażliwość, zmęczenie, trudności z koncentracją i myśli samobójcze. Osoby cierpiące na depresję często szukają skutecznego leczenia metodą prób i błędów. Według Aldermana, jednego z profesorów który brał udział w badaniach, przechodzą i wychodzą z różnych metod leczenia, w tym leków przeciwdepresyjnych i terapii poznawczo-behawioralnych.