Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy trening aerobowy pomaga w walce z depresją?

Czy trening aerobowy pomaga w walce z depresją?
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia nastrój. Okazuje się, że trening aerobowy może być pomocny w leczeniu depresji. Leczenie to często związane jest ze stosowaniem terapii oraz leków.

Nie ma uniwersalnego podejścia, które będzie skuteczne dla wszystkich. Podobnie jest z ćwiczeniami. 

Przeprowadzono badanie, które daje nadzieję, że trening aerobowy może być jedną z metod leczenia depresji. Na razie temat jest dość świeży i potrzeba jeszcze wiele analiz, jednak obecna wiedza napawa optymizmem. Chodzi o to, by tak jak w przypadku doboru leków, umieć przewidzieć dla kogo trening aerobowy będzie działać niczym lek przeciwdepresyjny.

Rozważania te przeprowadzane są m.in. na Wydziale Kinezjologii i Zdrowia w School of Arts and Sciences at Rutgers University - New Brunswick. Naukowcy chcą również wiedzieć, czy ćwiczenia fizyczne mają podobny efekt przeciwdepresyjny zarówno u nastolatków, jak i dorosłych.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Psychological Medicine omówiono, w jaki sposób oceniano kontrolę poznawczą i aktywność mózgu związaną z nagrodą. Układ nagrody, inaczej ośrodek nagrody czy też przyjemności, to obszar w mózgu powiązany z motywacją i emocjami związanymi z doświadczaniem przyjemności. Zarówno kontrola poznawcza, jak i aktywność mózgu związana z nagrodą, to dwa aspekty pracy mózgu, które są upośledzone u osób z depresją. 

Mechanizm odczuwania przyjemności

Kontrola poznawcza oznacza procesy, które pozwalają na dostosowanie zachowania, aby móc osiągnąć cele i oprzeć się rozproszeniu. Przetwarzanie nagrody (lub podobna aktywność mózgu związana z nagrodą) odzwierciedla reakcję na nagradzające bodźce lub osiąganie pewnych wyników.

Deficyty w przetwarzaniu tej informacji powiązane są z różnymi stanami psychiatrycznymi, w tym również z poważną depresją. Mogą one odzwierciedlać anhedonię – utratę zainteresowania lub niemożność odczuwania przyjemności w niektórych przypadkach depresji.

Wiele osób z ciężką depresją nie reaguje pozytywnie na zaaplikowane im leczenie. Według National Institute of Mental Health objawy depresji obejmują uczucie beznadziejności, drażliwość, zmęczenie, trudności z koncentracją i myśli samobójcze. Osoby cierpiące na depresję często szukają skutecznego leczenia metodą prób i błędów. Według Aldermana, jednego z profesorów który brał udział w badaniach, przechodzą i wychodzą z różnych metod leczenia, w tym leków przeciwdepresyjnych i terapii poznawczo-behawioralnych.

Trening pomógł ponad połowie pacjentów!

Zespół naukowców ze wcześniej wspomnianej uczelni przebadał 66 młodych dorosłych z ciężką depresją, skupiając się na ćwiczeniach aerobowych oraz ich wpływie na objawy choroby. Trzy razy w tygodniu przez osiem tygodni część uczestników wykonywała ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności, a część tylko rozciągające o niskiej intensywności. Objawy depresji zmniejszyły się o 55% w grupie ćwiczeń aerobowych, w porównaniu do 31% w grupie rozciągania o małej intensywności.

Na zakończenie...

Jest to kolejny dowód, na ogromny wpływ aktywności fizycznej na wszystkie płaszczyzny naszego zdrowia. Depresja to ciężka choroba i nigdy nie można jej lekceważyć. Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba, u której podejrzewasz depresję, spróbuj zabrać ja na trening, być może uratujesz nie tylko jej zdrowie, ale i życie.

W artykule mówimy o: Trening