Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening na czczo – fakty i mity

Trening na czczo – fakty i mity
Wokół treningu na czczo, zarówno siłowego jak i aerobowego, krąży wiele mitów i zabobonów. Faktycznie, aktywność fizyczna wykonywana w niedługim okresie po przebudzeniu, niepoprzedzona choćby lekkim śniadaniem, może okazać się zadaniem bardziej wymagającym niż sesja wykonana po uprzednim spożyciu kilku posiłków. Wiele osób uważa, że taki trening jest jałowy, powoduje straty jedynie masy mięśniowej i nie pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału mięśni. Czy tak jest w istocie?

Trening na czczo jest bezowocny?

Nieprawdą jest, że trening siłowy wykonany na czczo jest bezowocny. Sam wysiłek oporowy aktywuje specjalny kompleks enzymatyczny (mTORC), który inicjuje syntezę białek mięśniowych. Oczywiście z racji niewielkiej dostępności składników odżywczych po zakończeniu wysiłku, należy w miarę szybko dostarczyć organizmowi węglowodanów i aminokwasów (ze szczególnym uwzględnieniem leucyny) zawartych np. w mięsie, jajach, rybach, nabiale, odżywkach białkowych czy suplementach.

Insulina

Kolejną kwestią wartą poruszenia jest to, że w badaniach, w których porównywany był wpływ treningu na czczo z treningiem prowadzonym po spożyciu węglowodanów, zaobserwowano, że w okresie odnowy potreningowej u głodnych sportowców odpowiedź insulinowa na powysiłkowe spożycie węglowodanów była zdecydowanie lepsza. Fakt ten może mieć istotne znaczenie dla procesów regeneracyjnych zachodzących w obrębie tkanki mięśniowej.

Resynteza glikogenu

Trening wykonywany na czczo oprócz tego, że może być skuteczny w wywoływaniu hipertrofii mięśniowej, ma jeszcze inne walory. Okazuje się, że w wypadku wykonywania ćwiczeń „na pustym baku”, mięśnie w okresie powysiłkowym chętniej wyłapują składniki odżywcze, takie jak węglowodany czy kwasy tłuszczowe. Resynteza glikogenu może być nawet trzykrotnie wydajniejsza niż w wypadku treningu po posiłku zawierającym węglowodany.

Trening aerobowy

W przypadku osób odchudzających się istotne znacznie ma również fakt, że trening aerobowy wykonywany na czczo powoduje zdecydowanie większe zużycie kwasów tłuszczowych niż trening wykonywany po posiłku zawierającym węglowodany. Autorzy badań dowiedli, że sesje wykonywane na czczo zwiększają zdolność adaptacyjne mięśni do wykorzystywania źródeł tłuszczowych, co usprawnia proces odchudzania.

Posumowanie

Na koniec chciałbym podkreślić, że niekoniecznie uważam, iż trening na czczo jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Skłaniam się jednak ku tezie, że aktywność niepoprzedzona posiłkiem ma również swoje zalety. Warto jednak pamiętać, że w takim wypadku wysiłek nie powinien być zbyt długi. Przed, w trakcie, jak i po sesji treningowej warto wspomóc się preparatem zawierającym aminokwasy rozgałęzione BCAA.

Źródła: Exercise in the fasted state facilitates fibre type-specific intramyocellular lipid breakdown and stimulates glycogen resynthesis in humans.De Bock K, Richter EA, Russell AP, Eijnde BO, Derave W, Ramaekers M, Koninckx E, Léger B, Verhaeghe J, Hespel P. Beneficial metabolic adaptations due to endurance exercise training in the fasted state. Van Proeyen K, Szlufcik K, Nielens H, Ramaekers M, Hespel P. Exercise, Amino Acids and Aging in the Control of Human Muscle Protein Synthesis. Walker DK, Dickinson JM, Timmerman KL, Drummond MJ, Reidy PT, Fry CS, Gundermann DM, Rasmussen BB.

W artykule mówimy o: Odchudzanie Ladies Trening

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: