Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Treningi z gumami oporowymi

Treningi z gumami oporowymi
Guma oporowa jest prostym i skutecznym narzędziem treningowym. W sklepach związanych ze sportem dostępne jest wiele różnych rodzajów gum, które można dostosować do potrzeb i stopnia zaawansowania. Dużą zaletą jest ich wszechstronność, ponieważ mogą być użyte zarówno samodzielnie, jak i jako dodatek do innego rodzaju sprzętu. Ponadto wykorzystywane są przez osoby w trakcie rehabilitacji oraz osoby bardziej nastawione na wyniki sportowe.

Od rehabilitacji po treningi siłowe

Gumy oporowe jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu mogły się kojarzyć bywalcom siłowni głównie z grupowymi zajęciami fitness, czy zajęciami rehabilitacyjnymi. Obecnie jest to jeden z najczęściej stosowanych „gadżetów” treningowych, o czym przekonać się można m.in. poprzez obserwację wzrostu ich dostępności w sklepach. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż gumy oporowe wykorzystać można na wiele sposobów i dotyczy to zarówno dużych (np. mięsień czworogłowy uda), jak i małych (np. mięsień naramienny) mięśni szkieletowych, a także osób początkujących, a także posiadających już doświadczenie oraz pewien stopień rozwinięcia swojego potencjału siłowego.

Rozwój mięśni z gumami oporowymi

Gumy jako samodzielne narzędzie wykorzystane mogą być m.in. podczas rozgrzewki i przygotowania do ćwiczeń właściwych, a także w ćwiczeniach na „niewielkie” partie mięśniowe, do których zaliczyć można m.in. mięśnie łydek, czy ramion. Używając ich w ten sposób, można urozmaicić trening siłowy, a także przy braku innego sprzętu opierać go o właśnie to narzędzie treningowe. 

W przypadku zastosowania gum do treningu z innymi narzędziami (np. sztanga, hantle, drążek, poręcze) mogą one być pewnego rodzaju pomocą dla osób początkujących (np. guma między drążkiem a kolanami w podciąganiu na drążku, czy pompkach na poręczach), a także utrudnieniem i dodatkowym bodźcem do adaptacji dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych (np. guma między sztangą a podłogą w wiosłowaniu sztangą w opadzie tułowia, czy wyciskaniu sztangi na ławce płaskiej).

Kiedy gumy używane są do treningu mniejszych mięśni poziom ich napięcia może mieć znaczenie w całym zakresie ruchu, zarówno w fazie koncentrycznej, jak i ekscentrycznej, a także przy maksymalnie skurczonym mięśniu. Mogą wtedy być stosowane z dodatkowym obciążeniem, a także bez w przypadku osób po kontuzjach, czy początkujących. Osoby o wyższym poziomie zaawansowania częściej korzystają z gum w kontekście cięższych ćwiczeń wielostawowych, gdzie stanowią one narzędzie m.in. do przełamania zastoju w rozwoju siły, głównie na końcu koncentrycznej fazy ruchu. 

Możliwość progresu w treningu z gumami

Trening z samymi gumami z pewnością nie będzie tak efektywny, jak z użyciem wolnych ciężarów, jednak przy odrobinie kreatywności i dobrego planowania może być ciekawym urozmaiceniem bodźców do adaptacji. Stosować można gumy o różnym poziomie oporu, a także w ćwiczeniach w różnych płaszczyznach ruchu oraz w połączeniu z innymi narzędziami treningowymi. Dużą zaletą jest ich lekkość i możliwość zabrania ze sobą wszędzie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.