BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wyprosty przedramion z linkami - dlaczego robisz je źle?

Wyprosty przedramion z linkami - dlaczego robisz je źle?
Mięsień trójgłowy ramienia jest tym mięśniem, który to w ⅔ odpowiada za masywny wygląd naszego ramienia. To, czy ramiona będą robiły wrażenie czy wyglądać będą na chude i słabe, zależeć będzie właśnie od rozwoju tricepsów.

Planując trening, warto więc skupić się na odpowiedniej pracy tricepsów, jeżeli zależy nam na zwiększeniu objętości ramion.

Budowa mięśnia

Mięsień trójgłowy ramienia zbudowany jest z trzech głów:

  • głowy długiej,
  • głowy przyśrodkowej,
  • głowy bocznej.

Wszystkie trzy głowy odpowiadają za funkcję wyprostu przedramienia, ale i ramienia, z tego względu, że głowa długa posiada swój przyczep na guzku podpanewkowym łopatki. Ważne jest więc, aby w całym planie treningowym umieścić jedno ćwiczenie, które będziemy wykonywać nad głową. Przykładem tego typu jest m.in. wyciskanie francuskie hantli oburącz w siadzie.

Ćwiczenie tego typu mocno aktywuje głowę długą tricepsa i powinno znaleźć się w każdym planie treningowym ramion.

Wracając do tematyki wyprostów z linką wyciągu górnego. Jest to doskonałe ćwiczenie, które nie tylko stosowane jest na rozgrzewkę czy jako element kończący trening tricepsów. Jest to jedno z tych ćwiczeń, gdzie izolacja wykorzystywana jest, jako element bazy treningu mięśni trójgłowych. Na filmikach wielu kulturystów zobaczycie, że z powodzeniem stosują oni ruch tego typu, zmieniając jedynie rodzaj uchwytu przy wyciągu.
Wykonywaniu wyprostów zazwyczaj towarzyszy znaczne uczucie pompy mięśniowej, która wypełnia całe tricepsy. Charakterystyczne jest również uczucie palenia mięśni, które trudno osiągnąć podczas wykonywania ćwiczeń innego rodzaju. 

Jak prawidłowo wykonywać wyprosty?

Poniżej film, który w nieco przerysowany sposób ukazuje najczęstsze błędy techniczne.

Łatwo zauważyć, że najczęstszym problemem jest ustabilizowanie obręczy barkowej. Dochodzi wówczas do sytuacji, gdzie ciężar jest wprawiany w ruch za pomocą siły całej obręczy, a nie tricepsów. Cierpią na tym barki i łokcie. Zauważyć możemy również pracę nadgarstków, które są wygięte przez cały zakres ruchu. 

Jak poprawnie wykonywać wyprosty?

Jak widzimy na filmie, obręcz barkowa powinna być ustabilizowana. Dzięki temu pracujemy wyłącznie za pomocą ruchu wyprostu przedramion, przez co w ruch angażujemy jedynie tricepsy. Co więcej, na przykładzie, który przytoczyłem, mam dodatkowo pokazany trik z dokręcaniem nadgarstków. Jest to ruch, który pomoże nam jeszcze mocniej “dopiąć” mięśnie, dzięki czemu tricepsy otrzymają silniejszy bodziec do wzrostu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.