Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Zasadniczy powód niechęci do aktywności fizycznej

Zasadniczy powód niechęci do aktywności fizycznej
Nawet dzieci wiedzą, że regularny wysiłek fizyczny jest niezbędny do utrzymania zdrowia i estetycznej sylwetki. Fakt ten jest również często propagowany w czasopismach i kampaniach medialnych. O ile jednak większość osób pragnących odmienić swój wygląd i poprawić kondycję zdrowotną skłonna jest stosować drastyczne diety odchudzające oraz wydawać ciężko zarobione pieniądze na suplementy i „cudowne” środki spalające tkankę tłuszczową, o tyle do zwiększenia aktywności fizycznej są w stanie zmotywować się nieliczni. Skąd bierze się taki mocny „opór” względem ruchu i wysiłku?

 

Najpopularniejsze wymówki

Każda z osób prowadzących siedząco-leżący tryb życia posiada własną przekonywującą wymówkę, usprawiedliwiającą brak regularnej aktywności fizycznej w tygodniowym harmonogramie zajęć. Cechą charakterystyczną wszelkich wymówek jest ich dynamika. I tak najpopularniejszą przyczyną jest brak czasu. Gdy jednak okaże się, iż czasem wolnym dysponujemy, to w trybie natychmiastowym pojawiają się inne okoliczności, w sposób rzetelny usprawiedliwiające skłonność do siedzenia przed telewizorem – np. brzydka pogoda, brak chęci, ciekawy film w telewizji.

Wygoda i komfort przede wszystkim

W kontekście niechęci do podejmowania aktywności fizycznej warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną prawidłowość. Człowiek posiada naturalne predyspozycje do tego, by w swych działaniach dążyć do uprzyjemniania i ułatwiania sobie codziennej egzystencji. Stąd też nie dziwi nikogo fakt, że nosimy miękkie i chroniące przed zimnem ubrania, korzystamy z klimatyzacji w upalne dni, jeździmy wygodnym samochodem do pracy, aranżujemy wnętrza tak, aby wszystko co najważniejsze było pod ręką (np. telewizor, pilot i miska z przekąskami). Czasem dochodzi jednak do kuriozalnych sytuacji, w których wygodnictwo i skłonność do oszczędzania energii przybierają charakter wręcz śmieszny. I tak zamiast skoczyć na drobne zakupy pieszo – bo w końcu sklep znajduje się 200 metrów od domu, wsiadamy w samochód. Po schodach – choćby na pierwsze piętro chodzić nam się nie chce – bo po coś w końcu ta winda jest. Zamiast iść na spacer z dzieckiem – włączamy telewizor.

Zasadnicza przyczyna niechęci do aktywności fizycznej

Specjaliści zajmujący się badaniem niechęci do aktywności fizycznej, wskazują, że zasadniczą przyczyną tego zjawiska może być nasze wewnętrzne pragnienie do unikania dyskomfortu – w jakiejkolwiek postaci. Aktywność fizyczna nie dość, że wiąże się z nakładem energii (którą tak chętnie oszczędzamy), to także wiąże się z różnymi doświadczeniami, których często „naturalnie” unikamy – np. pocenie się, ból mięśni, zmarznięcie, zmoknięcie (np. podczas spaceru czy joggingu), konieczność wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi (np. na siłowni).

Wnioski

Brak ruchu to plaga dzisiejszych czasów, która posiada przykre konsekwencje w postaci wielu problemów ze zdrowiem i estetyką sylwetki. Opisane w niniejszym artykule typowo ludzkie zachowania i skłonności, wraz z „wiarygodnymi” wymówkami, w kontekście powszechnej wiedzy o prozdrowotnych walorach aktywności fizycznej, wskazują na istnienie pewnej prawidłowości. Otóż chwilowy komfort i bieżące doświadczenia są ważniejsze niż pozytywne skutki, które oddalone są w czasie.