Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kobiety mogą mieć mięśnie jak mężczyźni?

Czy kobiety mogą mieć mięśnie jak mężczyźni?
Nadal usłyszeć możemy obawy kobiet dotyczące treningu siłowego. Boją się one, że ciężkie ćwiczenia fizyczne sprawią, że będą one wyglądały mało kobieco, a ich sylwetki nabiorą męskich cech. Czy słusznie? Naukowcy z Pennsylvania State University przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że ich obawy są bezpodstawne.

W eksperymencie wzięło udział 31 kobiet w wieku od 24 do 32 lat, które wykonywały trening siłowy przez okres 6 miesięcy. Kobiety miały za zadanie trenować 4 razy w tygodniu siłowo oraz wykonywać 4 treningi cardio po treningu siłowym. Piątego dnia kobiety wykonywały jedynie trening biegowy. 

Wyniki

Po 6 miesiącach regularnych treningów u kobiet wzrosła masa tkanki mięśniowej o ponad 2 procent. Największe przyrosty mięśni odnotowano w kończynach dolnych, niewielkie zmiany w ilości mięśni odnotowano w kończynach górnych czy tułowiu. 

Jeżeli chodzi o ilość tkanki tłuszczowej odnotowano blisko 10-procentowy spadek poziomu otłuszczenia. Co ciekawe, największy spadek tkanki tłuszczowej odnotowano w tułowiu i kończynach górnych, a najmniejszy w nogach. 

Wnioski

Aby zrozumieć sens badania, należy przyjrzeć się tabeli poniżej, która porównuje skład ciała młodych dorosłych mężczyzn i kobiet, którzy nie trenowali siłowo.

Kobiety posiadają średnio 43 kg beztłuszczowej masy ciała i 25 kg tłuszczu. Mężczyźni 63 kg beztłuszczowej masy ciała i około 15 kg tłuszczu. Jeżeli kobiety miałyby stać się bardziej męskie dzięki ćwiczeniom na siłowni, musiałyby stracić około 40 procent swojej masy tłuszczowej i jednocześnie zwiększyć ilość beztłuszczowej masy ciała aż o 47 procent. Skoro po 6 miesiącach regularnych ćwiczeń, zwiększyły swoją masę mięśniową zaledwie o 2,2 procent, nie trudno się domyśleć, że jest to niemożliwe.

Kobiety nie są predysponowane tak, jak mężczyźni do tego, aby budować mięśnie i szybko redukować poziom otłuszczenia. Konfiguracja hormonalna w ciele kobiety bardziej sprzyja magazynowaniu tłuszczu, przygotowując organizm kobiety na przyszłe rodzicielstwo, co powiązane jest choćby z ilością estrogenów, prolaktyny, jak i niskim poziomem testosteronu. Natura ukształtowała tak nasze ciała (zarówno kobiety, jak i mężczyzny), aby spełniały swoje biologiczne funkcję. Kobieta ma zapewnić potomstwo i jego wyżywienie (proces laktacji), a mężczyzna ma być łowcą i zadbać o to, aby rodzinie nie zabrakło pokarmu. W sposób naturalny kobieta nie jest w stanie przeskoczyć pewnych uwarunkowań fizjologicznych, więc bez stresu może trenować ciężko siłowo, a jej uroda i kobiecość zostanie zachowana.

 

Źródła: J Appl Physiol. 2000 czerwca; 88 (6): 2251-9.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.