Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mycie zębów to nie wszystko!

Mycie zębów to nie wszystko!
Choć wydaje się to oczywiste to z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przypomnijmy sobie dlaczego dbanie o zęby jest tak istotne i jak to prawidłowo robić.

Jak należy dbać o zęby?

Mycie zębów to nie wszystko. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które pozwolą Ci zachować zdrowie zębów.

Szczotkowanie zębów to pierwsze co nam przychodzi na myśl o higienie jamy ustnej. Coś co każdy z nas robi zaraz po przebudzeniu i zwykle przed pójściem spać. Nie każdy jednak wie, że liczy się także technika szczotkowania czy rodzaj szczoteczki do zębów. Osoby bardziej wrażliwe z pewnością wybiorą szczoteczki miękkie, które nie będą podrażniały dziąseł. Samych technik szczotkowania jest kilka. Są one uzależnione od wieku, stanu uzębienia, występowania różnych dolegliwości - warto skonsultować się w tym temacie ze swoim stomatologiem, który najpierw zbada zęby a następnie podpowie jak o nie dbać. 

Poza szczotkowaniem warto się zaopatrzyć także w nici dentystyczne i usuwać za ich pomocą resztki pokarmu, które mogą pozostać pomiędzy zębami. Tutaj też liczy się technika. Większość z nas porusza nicią ruchem posuwistym a znacznie lepiej jest ściągnąć zanieczyszczenie z zęba ruchem ściągającym w dół, wzdłuż zęba - jeśli poprosisz swojego stomatologa to z pewnością dokładnie to objaśni. 

Dbanie o zęby to nie tylko ich mycie. To także walka ze szkodliwymi nawykami takimi jak podgryzanie długopisów, obgryzanie paznokci, rozgryzanie twardych orzechów itp. Tego typu czynności mogą prowadzić do mikropęknięć szkliwa. 

Nie można zapomnieć o diecie 

Stan naszych zębów w dużej mierze zależy od tego jak się odżywiamy. Nasza dieta powinna zawierać dużo wapnia, zdrowych tłuszczów oraz witamin. 

Wapń mamy dostępny w pożywieniu lub w postaci suplementów. Najbardziej powszechnymi produktami zawierającymi wapń są przetwory mleczne takie jak jogurty, twarogi, kefir czy maślanka. Dlaczego wapń jest tak ważny? Jego niedobór może powodować kruchość zębów i próchnicę. Dlatego też osoby uczulone na nabiał powinny pomyśleć o dodatkowej suplementacji. 

Ciekawostką z pewnością jest też fakt, że jedzenie tłustych ryb może mieć wpływ na nasze zęby. A okazuje się, że dość spory. Po pierwsze zdrowe tłuszcze pomagają nam we wchłanianiu wapnia - głównie dzięki witaminie D. Dobrym wyborem będzie łosoś lub makrela. Osoby, które nie przepadają za rybami mogą się zdecydować na suplementację witaminy D3 oraz omega-3 żeby uzupełnić swoją dietę w brakujące wartości odżywcze.

Kolejnym wartym uwagi produktem są brokuły. Są one naturalnym źródłem koenzymu Q10, który ma wpływ na procesy energetyczne zachodzące w organizmie. Koenzym Q10 poprawia kondycję przyzębia i chroni dziąsła przed bakteriami, które mogą powodować paradontozę. Warto też wspomnieć, że brokuły to również źródło wapnia. 

Pewnie mało kto wie, ale jedzeniu marchewki przypisuje trochę właściwości szczoteczki do zębów. Jest świetnym źródłem witaminy A, dzięki czemu wzmacnia i pielęgnuje dziąsła. Dodatkowo stymuluje wytwarzanie śliny a ta jest ważna dla zwalczania groźnych dla jamy ustnej bakterii. 

Ciekawostką są truskawki. Czy wiesz, że mają one właściwości wybielające zęby? Oczywiście nie zastąpią profesjonalnego zabiegu wybielania zębów, ale dzięki temu, że zawierają dużo kwasu jabłkowego (który jest podstawowym składnikiem wybielających past do zębów), który ma takie właściwości. 

Czego należy unikać?

Aby zachować zdrowie zębów należy unikać przede wszystkim produktów zawierających cukier. Powoduje on zakwaszenie środowiska jamy ustnej a to prowadzi do rozwoju bakterii aż w końcu do psucia się zębów. Warto wystrzegać się słodyczy, słodzonych napojów, dżemów i innych produktów, do których dodaje się cukier. Szczególnie szkodliwe dla zębów są takie produkty jak gumy rozpuszczalne, cukierki toffi itp. Wynika to z faktu, że mają one bardzo mocny kontakt z zębami. Oczywiście, nikt nikomu nie każe całkowicie rezygnować ze słodyczy, ale z pewnością lepszym wyborem będzie czekolada niż krówka ciągutka. 

Tak samo jak cukier, szkodliwe są produkty wysoko przetworzone. Zawierają one bardzo dużo konserwantów, różnych ulepszaczy, barwników i mnóstwo innej chemii. Wszystkie one wpływają negatywnie na szkliwo, uszkadzając je.

Coś za czym nie przepadamy, czyli wizyty u stomatologa…

Jak często należy chodzić do dentysty? Większość z Was z pewnością odpowie, że jak najrzadziej. Można powiedzieć, że u dentysty powinniśmy się pojawić raz na pół roku, ale wszystko zależy od tego co się dzieje w naszej jamie ustnej. Dlatego warto pójść na wizytę i porozmawiać ze swoim dentystą, który nam powie jak często powinniśmy się zjawiać na kontrolę.

Podsumowanie

Co jeszcze można powiedzieć na temat dbania o jamę ustną? Przede wszystkim nie zapominajmy, że jama ustna to nie tylko zęby. To także dziąsła i język a ich higienę także należy dbać. Szczotkowanie języka powinno stać się nawykiem a osoby, które mają większe kieszonki w dziąsłach szczególnie powinny pilnować higieny, gdyż z pewnością mają większe predyspozycje do powstawania paradontozy. 

Mamy nadzieję, że teraz każdy z Was zastanowi się nad swoją dietą, czy zawiera ona wszystkie niezbędne składniki oraz zapisze się na kontrolną wizytę do swojego dentysty.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.