Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Prysznic po treningu – zimny czy ciepły?

Prysznic po treningu – zimny czy ciepły?
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że po treningu należy wziąć prysznic. Chociażby ze względu na higienę osobistą i kwestie zdrowotne. Pot pozostawiony na skórze prowadzi do namnażania się bakterii, których skutkiem może być wysypka i swędzenie. Prysznic po treningu to także czas na regenerację mięśni. Jaki prysznic najlepiej wybrać, ciepły czy zimny?

Jak działa zimny prysznic?

Gdy myjemy się chłodną wodą, której temperatura nie przekracza 25 stopni, prysznic ma działanie hartujące, pobudzające krążenie krwi oraz przemianę materii. Zimne kąpiele, a w szczególności polewanie się strumieniem zimnej wody w newralgicznych miejscach, czyli takich, w których zlokalizowana jest brunatna tkanka tłuszczowa, wpływa na zwiększenie tempa spalania tkanki tłuszczowej.

Zimny prysznic zamyka pory zmniejszając tym samym obfite pocenie się.

Chłodne kąpiele mają również zbawienny wpływ na jędrność i elastyczność naszej skóry.

Zimny prysznic wpływa również kojąco na bóle i obrzęki. Chłód sprawia, że zwiększa się nasza tolerancja na ból.

Co się dzieje z naszym ciałem, gdy myjemy się w ciepłej wodzie?

Gdy myjemy się pod letnią lub ciepłą wodą (nie gorącą), nasze mięśnie rozluźniają się, zmniejsza się sztywność mięśni i stawów. Pory otwierają się, umożliwiając usuwanie toksyn.

Ciepły prysznic działa rozgrzewająca, zmniejsza niepokój, pomaga w momentach, gdy dopada nas przeziębienie, czy też czujemy się przemarznięci.

Jaki prysznic wybrać po treningu?

Po treningu najlepiej sprawdzi się prysznic naprzemienny. Powinniśmy polewać się na zmianę raz ciepłą, a raz chłodną wodą. Jest to najbardziej optymalna forma regeneracji. Chłodna woda zwęzi naczynia krwionośne, zaś gorąca je rozszerzy - taki cykl sprawi, że krew będzie krążyła szybciej. Wykonaj od 3 do 5 razy naprzemienny prysznic, składający się z około 10 sek kąpieli pod chłodną wodą i około 20 sek pod wodą ciepłą.

Gorąca kąpiel nie jest wskazana zwłaszcza po ciężkim treningu siłowym, gdyż wydłuża regenerację uszkodzonych struktur mięśniowych.

Gorący prysznic nie powinien być brany szybciej niż około 5-6 godzin po sesji treningowej.

Podsumowanie

Zarówno ciepły jak i zimny prysznic mają swoje zalety. Po treningu najbardziej optymalnie jest skorzystać z naprzemiennej chłodno-letniej kąpieli. Dzięki temu wspomożemy regenerację mięśni.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.