Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak mogę zadbać o swoją skórę?

Jak mogę zadbać o swoją skórę?
Mówi się, że skóra jest odzwierciedleniem stanu naszego organizmu. Stan skóry pokazuje nam, czy organizm jest dobrze odżywiony, czy nie; czy jest zatruty toksynami; czy to, co jemy, mu szkodzi czy służy; czy jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani, czy raczej niedosypiamy i dużo się stresujemy. Trądzik, który pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania i bardzo często nie odpuszcza mimo mijających lat, próbujemy zazwyczaj zwalczać od zewnątrz. Tymczasem trądzik jest sygnałem organizmu, który sygnalizuje nieprawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Warto zadbać więc o skórę holistycznie. W tym przede wszystkim od wewnątrz.

Jak leczyć przyczyny, a nie symptomy trądziku?

Możemy walczyć z trądzikiem, stosując najróżniejsze kremy i maści, sterydy i antybiotyki. Całe jednak to działanie nie usunie problemu z jednej zasadniczej przyczyny: leczymy symptomy, a nie przyczyny trądziku. Tak długo, jak nie znajdziemy przyczyny zmian skórnych i ich nie usuniemy, tak długo problem będzie nawracał.

Najważniejsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę to odżywianie organizmu. Jak największą część menu powinny stanowić produkty jak najmniej przetworzone. Świeże owoce, warzywa, pestki, orzechy, ryże, kasze, produkty naturalnie fermentowane, jajka, mięso, ryby, prawdziwe mleko od krowy lub kozy.

Co jeść, a czego unikać, by odpowiednio zadbać o naszą skórę?

Jak najmniejszą część naszego menu powinny zajmować produkty przetworzone, czyli wszelkiego rodzaju produkty, które posiadają etykiety wymagające wnikliwego czytania długiej listy składników.

Skóra z pewnością podziękuje nam, jeśli zrezygnujemy z ubogich w wartości odżywcze produktów takich jak słodycze, słodkie napoje, gotowe dania instant, sklepowy nabiał i wątpliwej jakości wędliny oraz kiełbasy.

Unikać powinniśmy także tłuszczy trans. Wszelkie margaryny, tłuszcze utwardzane dodawane do gotowych produktów, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, to produkty, które mogą znacząco wpływać na pogorszenie stanu naszego zdrowia, w tym skóry.

Dla pięknej, zdrowej i zadbanej skóry ważne jest również to, aby jedzenie, które spożywamy, dostarczało nam wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Im jedzenie jest bardziej przetworzone, tym mniej tych istotnych dla nas substancji zawiera. Wybieraj owoce i warzywa w różnych kolorach. Dbaj, aby dieta była różnorodna.

Zadbaj też o prawidłowe trawienie

Nie bez przyczyny napisałam na początku, że istotne jest odżywienie organizmu. Ważne jest bowiem nie tylko to, co i ile tego spożywamy, ale ile z tego jedzenia przyswajamy. Warto zadbać więc o prawidłowe trawienie. Posiłki nie powinny być spożywane w pośpiechu czy stresie. Powinniśmy dbać o prawidłową florę bakteryjną, między innymi włączając do menu produkty naturalnej fermentacji. Jeśli nieustannie męczą Cię zgagi, niestrawność i wzdęcia, a po posiłku często bywasz zmęczony i ociężały, to ewidentne znaki, świadczące o tym, iż powinieneś zadbać o usprawnienie procesów trawiennych.

Wyklucz z diety problematyczne produkty spożywcze

Istotne jest również wykluczenie produktów problemowych. Jeśli nasz organizm nie toleruje pewnych produktów, może reagować na nie wysypką, czy też trądzikiem. Bardzo często problemowe bywają takie produkty jak nabiał, jajka (głównie białka jaj) czy kakao.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Obok tego, co jemy i wchłaniamy, ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Odwodniony organizm to sucha i mało sprężysta skóra. Warto więc dbać o to, by pić jej wystraszające ilości. Pamiętajmy, że jeśli odczuwamy pragnienie, oznacza to, że pijemy zbyt mało.

Sen i regeneracja dla zdrowia i kondycji skóry

Dla własnego zdrowia, dobrego samopoczucia oraz dobrej kondycji skóry, warto dbać również o dostateczną ilość snu oraz regenerację. Gdy śpimy, skóra się regeneruje i wypoczywa. Ograniczanie ilości snu i zastępowanie go kolejną filiżanką kawy lub energetyku nie wyjdzie nam na dobre.

Skóra bardzo mocno reaguje na stres, którym jest również chroniczne zmęczenie i niedosypianie. Jeśli zależy Ci na zdrowiu i dobrej kondycji skóry, dbaj o sen. Zarówno o jego ilość, jak i również o jego jakość. Możemy spać po 8 godzin na dobę i wciąż czuć się zmęczeni, jeśli nie dbamy o higienę snu. Istotne jest między innymi wietrzenie sypialni oraz zaciemnienie pomieszczenia i nienarażanie się na emisję światła niebieskiego (telefony, komputery, telewizory) tuż przed snem.

O czym jeszcze warto pamiętać, by skóra była zdrowsza?

Dbaj o ruch na świeżym powietrzu. Ruch dotlenia cały organizm. Włącz do swojego planu tygodniowego spacery oraz marsze na świeżym powietrzu. Z pewnością odczujesz pozytywną różnicę w swoim samopoczuciu.

Nie należy stronić od słońca. Dzięki niemu w naszym ciele wytarza się witamina D, która również wpływa na stan naszej skóry.

Istotne jest również, aby nie nadużywać konwencjonalnych kosmetyków pełnych substancji chemicznych. Szczególnie kobiety mają skłonności do nadużywania różnego rodzaju specyfików, które zwłaszcza w nadmiarze mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli masz problemy skórne, wybieraj kosmetyki organiczne o jak najprostszym składzie.

Podsumowanie

Stan skóry odzwierciedla stan zdrowia całego naszego organizmu. Warto zadbać o styl życia holistycznie. Wybiórcze interwencje, jak stosowanie miejscowych sterydów czy kosmetyków przeciwtrądzikowych jedynie maskuje problem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.