Ta pochodząca z Azji roślina wykorzystywana jest od dawna w wielu preparatach mających oddziaływanie na nas od wewnątrz, jak i od zewnątrz np. w kosmetyce – ekstrakt z żeń-szenia można znaleźć w produktach antycellulitowych, rewitalizujących oraz regenerujących skórę.
Ekstrakt z korzenia jest także składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów, zwłaszcza tych ukierunkowanych na przyspieszenie ich wzrostu (głównie za sprawą poprawy ukrwienia skóry głowy). Występuje on w postaci drobnego proszku, łatwo rozpuszczalnego w wodzie i z tego względu może być jednym ze składników produktów typu kremy, maseczki, szampony czy odżywki – zaleca się stosowanie do maksymalnie 5% stężenia.
W skład ekstraktu wchodzą saponiny triterpenowe glikozydy, witaminy B1, B2 oraz C, proteoglikany oraz aminokwasy. Choć nazwy brzmią dość naukowo to warto docenić je za następujące właściwości:
- regeneracja i odmładzanie – pobudzają skórę głowy, przywracają skórze równowagę, a także poprawiają ukrwienie,
- wzmacnianie odporności organizmu,
- ochrona przed wolnymi rodnikami tlenowymi,
- wzmocnienie macierzy włosa.
W jaki sposób używać żeń-szenia w pielęgnacji włosów?
Ekstrakt można dodać w ilości ok. 0,3 ml do 10 ml maski lub odżywki do włosów. Odżywki można używać codziennie, natomiast maska wystarczy, że pojawi się na naszych włosach dwa razy w tygodniu. Należy też pamiętać, że samo nałożenie preparatu to nie wszystko. Włosy najlepiej wchłaniają wartości odżywcze kiedy łuska jest otwarta, a dochodzi do tego pod wpływem działania wyższych temperatur. Warto najpierw namoczyć włosy w ciepłej wodzie, a potem dopiero umyć je szamponem i nałożyć maskę lub odżywkę (lub bez etapu mycia szamponem, gdyż w przeciwieństwie do odżywki nie powinniśmy tego robić codziennie dla dobra struktury włosa) – odżywkę pozostawiamy na włosach przez parę minut, masce natomiast dajemy ok. 20 minut. Po zabiegu należy preparat dokładnie spłukać i na koniec poddać włosy chłodniejszą wodą by zamknąć łuski włosa.
Inną metodą pielęgnacji jest przygotowanie tzw. wcierki z ekstraktem z żeń-szenia. Świetnie przyspiesza wzrost włosa i przeciwdziała wypadaniu. Co prawda efekt nie jest tak spektakularny, że po tygodniu obudzimy się z bujną czupryną, ale w perspektywie miesiąca można przyspieszyć wzrost włosa o ok. 1 cm (w zależności od indywidualnych predyspozycji).
Jak przygotować wcierkę? Co potrzebujemy:
- 3 ml ekstraktu z żeń szenia
- 44 ml wody destylowanej
- 0,5 ml konserwantu optiphen plus
- 2,5 ml niacynamidu (tego typu półprodukty można dostać w sklepach internetowych lub hurtowniach kosmetycznych specjalizujących się w samodzielnym wytwarzaniu kosmetyków).
Jak nakładać? Sposobów jest kilka:
- za pomocą strzykawki
- opuszkami palców
- za pomocą specjalnej butelki z atomizerem
Chodzi głównie o to, aby równomiernie rozprowadzić produkt na skórze głowy – każda z metod jest dobra, należy wybrać odpowiednią dla siebie i pamiętać, by po aplikacji wcierki dodatkowo wmasować ją w skórę głowy. Wcierkę można stosować codziennie lub co drugi dzień – w zależności od tego jak często myjemy włosy. Po nałożeniu pozostawiamy wcierkę na ok. godzinę (można również zostawić na całą noc, a zmyć ją podczas porannej kąpieli). Tak jak w przypadku maski czy odżywki, działanie będzie szybsze i mocniejsze gdy poddamy skórę głowy lub kosmetyk podgrzaniu.
Jak jeszcze można wykorzystać żeń-szeń? Była mowa o ekstrakcie, a warto wiedzieć, że nawet sam korzeń włożony do szamponu czy odżywki będzie wydzielał wartościowe składniki, które również wpłyną na poprawę stanu skóry głowy i włosów.
Oczywiście należy pamiętać, że oprócz kosmetyków wpływ na włosy ma wiele innych czynników jak choćby dieta, używane kosmetyki, częstotliwość prostowania włosów prostownicą itp. W każdym razie żeń-szeń jest znakomitym środkiem na przyspieszenie wzrostu oraz wzmocnienie struktury włosa i warto go wykorzystać w naszej pielęgnacji.