Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Żeń-szeń jako środek przyspieszający wzrost włosów

Żeń-szeń jako środek przyspieszający wzrost włosów
Żeń-szeń znany jest ze swych licznych właściwości. Od dawna ma zastosowanie w suplementacji sportowców, ale nie tylko - bowiem swoich zwolenników ma również wśród osób pracujących głównie umysłowo. Ma on właściwości antyoksydacyjne, pobudzające, poprawiające nastrój – dzięki temu jesteśmy w stanie dłużej pokonywać obciążenia fizyczne, jak i umysłowe. Dodatkowo żeń-szeń wzmacnia nasz układ nerwowy i przyspiesza gojenie się ran. Mówi się nawet, że hamuje rozwój komórek nowotworowych i obniża poziom cukru we krwi.

Ta pochodząca z Azji roślina wykorzystywana jest od dawna w wielu preparatach mających oddziaływanie na nas od wewnątrz, jak i od zewnątrz np. w kosmetyce – ekstrakt z żeń-szenia można znaleźć w produktach antycellulitowych, rewitalizujących oraz regenerujących skórę.

Ekstrakt z korzenia jest także składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów, zwłaszcza tych ukierunkowanych na przyspieszenie ich wzrostu (głównie za sprawą poprawy ukrwienia skóry głowy). Występuje on w postaci drobnego proszku, łatwo rozpuszczalnego w wodzie i z tego względu może być jednym ze składników produktów typu kremy, maseczki, szampony czy odżywki – zaleca się stosowanie do maksymalnie 5% stężenia.

W skład ekstraktu wchodzą saponiny triterpenowe glikozydy, witaminy B1, B2 oraz C, proteoglikany oraz aminokwasy. Choć nazwy brzmią dość naukowo to warto docenić je za następujące właściwości:

 • regeneracja i odmładzanie – pobudzają skórę głowy, przywracają skórze równowagę, a także poprawiają ukrwienie,
 • wzmacnianie odporności organizmu,
 • ochrona przed wolnymi rodnikami tlenowymi,
 • wzmocnienie macierzy włosa.

W jaki sposób używać żeń-szenia w pielęgnacji włosów?

Ekstrakt można dodać w ilości ok. 0,3 ml do 10 ml maski lub odżywki do włosów. Odżywki można używać codziennie, natomiast maska wystarczy, że pojawi się na naszych włosach dwa razy w tygodniu. Należy też pamiętać, że samo nałożenie preparatu to nie wszystko. Włosy najlepiej wchłaniają wartości odżywcze kiedy łuska jest otwarta, a dochodzi do tego pod wpływem działania wyższych temperatur. Warto najpierw namoczyć włosy w ciepłej wodzie, a potem dopiero umyć je szamponem i nałożyć maskę lub odżywkę (lub bez etapu mycia szamponem, gdyż  w przeciwieństwie do odżywki nie powinniśmy tego robić codziennie dla dobra struktury włosa) – odżywkę pozostawiamy na włosach przez parę minut, masce natomiast dajemy ok. 20 minut. Po zabiegu należy preparat dokładnie spłukać i na koniec poddać włosy chłodniejszą wodą by zamknąć łuski włosa.

Inną metodą pielęgnacji jest przygotowanie tzw. wcierki z ekstraktem z żeń-szenia. Świetnie przyspiesza wzrost włosa i przeciwdziała wypadaniu. Co prawda efekt nie jest tak spektakularny, że po tygodniu obudzimy się z bujną czupryną, ale w perspektywie miesiąca można przyspieszyć wzrost włosa o ok. 1 cm (w zależności od indywidualnych predyspozycji).

Jak przygotować wcierkę? Co potrzebujemy:

 • 3 ml ekstraktu z żeń szenia
 • 44 ml wody destylowanej
 • 0,5 ml konserwantu optiphen plus
 • 2,5 ml niacynamidu (tego typu półprodukty można dostać w sklepach internetowych lub hurtowniach kosmetycznych specjalizujących się w samodzielnym wytwarzaniu kosmetyków).

Jak nakładać? Sposobów jest kilka:

 • za pomocą strzykawki
 • opuszkami palców
 • za pomocą specjalnej butelki z atomizerem

Chodzi głównie o to, aby równomiernie rozprowadzić produkt na skórze głowy – każda z metod jest dobra, należy wybrać odpowiednią dla siebie i pamiętać, by po aplikacji wcierki dodatkowo wmasować ją w skórę głowy. Wcierkę można stosować codziennie lub co drugi dzień – w zależności od tego jak często myjemy włosy. Po nałożeniu pozostawiamy wcierkę na ok. godzinę (można również zostawić na całą noc, a zmyć ją podczas porannej kąpieli). Tak jak w przypadku maski czy odżywki, działanie będzie szybsze i mocniejsze gdy poddamy skórę głowy lub kosmetyk podgrzaniu.

Jak jeszcze można wykorzystać żeń-szeń? Była mowa o ekstrakcie, a warto wiedzieć, że nawet sam korzeń włożony do szamponu czy odżywki będzie wydzielał wartościowe składniki, które również wpłyną na poprawę stanu skóry głowy i włosów.

Oczywiście należy pamiętać, że oprócz kosmetyków wpływ na włosy ma wiele innych czynników jak choćby dieta, używane kosmetyki, częstotliwość prostowania włosów prostownicą itp. W każdym razie żeń-szeń jest znakomitym środkiem na przyspieszenie wzrostu oraz wzmocnienie struktury włosa i warto go wykorzystać w naszej pielęgnacji.

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda