Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Żeń-szeń jako środek przyspieszający wzrost włosów

Żeń-szeń jako środek przyspieszający wzrost włosów
Żeń-szeń znany jest ze swych licznych właściwości. Od dawna ma zastosowanie w suplementacji sportowców, ale nie tylko — bowiem swoich zwolenników ma również wśród osób pracujących głównie umysłowo. Ma on właściwości antyoksydacyjne, pobudzające, poprawiające nastrój – dzięki temu jesteśmy w stanie dłużej pokonywać obciążenia fizyczne, jak i umysłowe. Dodatkowo żeń-szeń wzmacnia nasz układ nerwowy i przyspiesza gojenie się ran. Mówi się nawet, że hamuje rozwój komórek nowotworowych i obniża poziom cukru we krwi.

Czym jest żeń-szeń?

Ta pochodząca z Azji roślina wykorzystywana jest od dawna w wielu preparatach mających oddziaływanie na nas od wewnątrz, jak i od zewnątrz np. w kosmetyce – ekstrakt z żeń-szenia można znaleźć w produktach antycellulitowych, rewitalizujących oraz regenerujących skórę.

Ekstrakt z korzenia jest także składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów, zwłaszcza tych ukierunkowanych na przyspieszenie ich wzrostu (głównie za sprawą poprawy ukrwienia skóry głowy). Występuje on w postaci drobnego proszku, łatwo rozpuszczalnego w wodzie i z tego względu może być jednym ze składników produktów typu kremy, maseczki, szampony czy odżywki – zaleca się stosowanie do maksymalnie 5% stężenia.

W skład ekstraktu wchodzą saponiny triterpenowe glikozydy, witaminy B1, B2 oraz C, proteoglikany oraz aminokwasy.

Choć nazwy brzmią dość naukowo, to warto docenić je za następujące właściwości:

 • regeneracja i odmładzanie – pobudzają skórę głowy, przywracają skórze równowagę, a także poprawiają ukrwienie,
 • wzmacnianie odporności organizmu,
 • ochrona przed wolnymi rodnikami tlenowymi,
 • wzmocnienie macierzy włosa.

W jaki sposób używać żeń-szenia w pielęgnacji włosów?

Ekstrakt można dodać w ilości ok. 0,3 ml do 10 ml maski lub odżywki do włosów. Odżywki można używać codziennie, natomiast maska wystarczy, że pojawi się na naszych włosach dwa razy w tygodniu. Należy też pamiętać, że samo nałożenie preparatu to nie wszystko. Włosy najlepiej wchłaniają wartości odżywcze kiedy łuska jest otwarta, a dochodzi do tego pod wpływem działania wyższych temperatur. Warto najpierw namoczyć włosy w ciepłej wodzie, a potem dopiero umyć je szamponem i nałożyć maskę lub odżywkę (lub bez etapu mycia szamponem, gdyż w przeciwieństwie do odżywki nie powinniśmy tego robić codziennie dla dobra struktury włosa) – odżywkę pozostawiamy na włosach przez parę minut, masce natomiast dajemy ok. 20 minut. Po zabiegu należy preparat dokładnie spłukać i na koniec poddać włosy chłodniejszą wodą by zamknąć łuski włosa.

Inną metodą pielęgnacji jest przygotowanie tzw. wcierki z ekstraktem z żeń-szenia. Świetnie przyspiesza wzrost włosa i przeciwdziała wypadaniu. Co prawda efekt nie jest tak spektakularny, że po tygodniu obudzimy się z bujną czupryną, ale w perspektywie miesiąca można przyspieszyć wzrost włosa o ok. 1 cm (w zależności od indywidualnych predyspozycji).

Jak przygotować wcierkę?

Potrzebujemy:

 • 3 ml ekstraktu z żeń szenia,
 • 44 ml wody destylowanej,
 • 0,5 ml konserwantu optiphen plus,
 • 2,5 ml niacynamidu (tego typu półprodukty można dostać w sklepach internetowych lub hurtowniach kosmetycznych specjalizujących się w samodzielnym wytwarzaniu kosmetyków).

Jak nakładać?

Sposobów jest kilka:

 • za pomocą strzykawki,
 • opuszkami palców,
 • za pomocą specjalnej butelki z atomizerem.

Chodzi głównie o to, aby równomiernie rozprowadzić produkt na skórze głowy – każda z metod jest dobra, należy wybrać odpowiednią dla siebie i pamiętać, by po aplikacji wcierki dodatkowo wmasować ją w skórę głowy. Wcierkę można stosować codziennie lub co drugi dzień – w zależności od tego jak często myjemy włosy. Po nałożeniu pozostawiamy wcierkę na ok. godzinę (można również zostawić na całą noc, a zmyć ją podczas porannej kąpieli). Tak jak w przypadku maski czy odżywki, działanie będzie szybsze i mocniejsze gdy poddamy skórę głowy lub kosmetyk podgrzaniu.

Jak jeszcze można wykorzystać żeń-szeń?

Była mowa o ekstrakcie, a warto wiedzieć, że nawet sam korzeń włożony do szamponu czy odżywki będzie wydzielał wartościowe składniki, które również wpłyną na poprawę stanu skóry głowy i włosów.

Oczywiście należy pamiętać, że oprócz kosmetyków wpływ na włosy ma wiele innych czynników jak choćby dieta, używane kosmetyki, częstotliwość prostowania włosów prostownicą itp. W każdym razie żeń-szeń jest znakomitym środkiem na przyspieszenie wzrostu oraz wzmocnienie struktury włosa i warto go wykorzystać w naszej pielęgnacji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.