Wśród wielu osób spotkać można się z podstawowymi pytaniami odnośnie do suplementacji. Jednym z najczęściej pojawiających się jest pytanie o najważniejszy suplement diety, jaki warto stosować.
Pytanie to bez wątpienia jest ciężkie i nie da się jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Wynika to z tego, że każdy z nas ma inne braki w diecie, inny cel i potrzeby. Z tego też względu nie można określić, co będzie najlepsze dla każdego. Można jednak przeanalizować diety znacznej grupy osób, np. żyjących w naszym kraju i zaobserwować, że w zdecydowanej większości z nich występują te same niedobory. Jednym z najczęściej pojawiających się jest witamina D3 oraz wapń. Powody też są proste. W naszym klimacie nie ma zbyt wiele odpowiedniej ilości słońca, dzięki któremu możemy syntetyzować tę witaminę. Poza tym jej źródła z pożywienia stanowią tłuste ryby morskie, jajka, wątróbka, czy sery dojrzewające. Jednak w głównej mierze te pierwsze, a ich niestety nie jadam zazwyczaj zbyt wiele. Z tego też powodu zaobserwować można znaczne niedobory u wielu osób.
W przypadku wapnia występuje on w zasadzie tylko w wodzie wysokozmineralizowanej i nabiale. Sporo osób nie zwraca uwagi na to, co pije w ciągu dnia, a nabiał coraz częściej jest eliminowany z powodu coraz częściej pojawiającej się nietolerancji laktozy lub chorób autoimmunologicznych oraz przez modę internetową.
Właściwości witaminy D3, K2 i wapnia
są budulcem kości i zębów,
odpowiadają za funkcjonowanie układu immunologicznego,
witamina D3, K2 i wapń wzajemnie uzupełniają się w przyswajaniu i skierowaniu w nasz kościec,
odpowiadają za produkcję testosteronu,
zapobieganiją krzywicy u dzieci,
wpływają na wydolność organizmu,
zapobiegają chorobom układu nerwowego (Parkinson, Alzheimer), czy psychicznym (schizofrenia, depresja),
wpływają na kondycję włosów i skóry,
ograniczają rozwój komórek nowotworowych,
ograniczają zwapnienia naczyń krwionośnych,
poprawiają krzepliwości krwi.
Zastosowanie witaminy D3, K2 i wapnia
w osteoporozie,
w przypadku niedoczynności tarczycy,
w chorobie Alzheimera, Parkinsona, depresji i schizofrenii,
w przypadku poprawy profilu lipidowego i poziomu testosteronu,
u kobiet po menopauzie,
w przypadku słabych naczyń krwionośnych i występujących krwawień,
w przypadku częstych złamań kości,
w trakcie rekonwalescencji po urazach i kontuzjach.
Dawkowanie witaminy D3, K2 i wapnia
Dawkowanie uzależnione jest od braków w diecie. Z reguły jednak ilości 2000 IU witaminy D3, 100 ug witaminy K2 i wapnia w ilości od 500 do 1000 mg nie powinny nikomu zaszkodzić. Jednak w przypadku znacznych niedoborów zaleca się wyższe stężenia.
Z czym łączyć witaminy D3, K2 i wapń?
Nie ma żadnych ograniczeń, co do łączeniach tych związków z innymi suplementami. Akurat te trzy idealnie się uzupełniają, więc połączenie ich w suplementacji będzie rozsądnym rozwiązaniem.
Podsumowanie
Suplementacja witaminą D3, K2 i ewentualnie również wapniem ma swoje uzasadnienie w badaniach naukowych i w znacznych niedoborach w społeczeństwie. Z uwagi na to, że odgrywają one istotną funkcję w naszym organizmie zdecydowanie warto pomyśleć o nich w pierwszej kolejności, gdy myślimy o doborze suplementacji.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.