Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bezcukrowe gumy do żucia mogą wywoływać biegunkę

Po gumę do żucia zazwyczaj sięgamy po to by odświeżyć oddech lub w przekonaniu, że dzięki temu zmniejszymy ryzyko rozwoju próchnicy. Mało komu przychodzi do głowy, że żucie gumy może nieść za sobą także pewne negatywne konsekwencje. Tymczasem w praktyce sytuacja wygląda inaczej. Jednym ze skutków ubocznych jakie mogą wywoływać popularne „miętówki” są zaburzenia perystaltyki jelitowej i… biegunki. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że mało komu przychodzi w takich sytuacjach do głowy, iż przyczyną uporczywych problemów jest żucie gumy.

Guma do żucia dobra na wszystko

W ostatnich czasach intensywne kampanie reklamowe ugruntowały w nas przekonanie, że guma do żucia powinna być niezbędnym składnikiem naszej diety. Faktycznie badania naukowe wskazują, że sięganie bezcukrowe miętówki po posiłkach pozwala nie tylko odświeżyć oddech, ale także może stanowić element profilaktyki próchnicy. Co więcej, istnieją także dowody w to, że żucie gumy niesie za sobą szereg innych pozytywnych konsekwencji, w tym zmniejszenie negatywnych skutków stresu (co związane jest z obniżeniem poziomu kortyzolu), a także poprawę zdolności do skupiania uwagi. Cenną informacją jest również to, iż guma do żucia stanowić może także alternatywę dla słodkich przekąsek takich jak rozmaite cukierki.

Ciemna strona żucia

Gumy do żucia oprócz wielu walorów posiadają także pewne wady. Sami dentyści przyznają, iż żucie gumy trwać powinno nie więcej niż kwadrans w innym wypadku może dojść do przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego. Istnieją także przesłanki by zakładać, że osoby namiętnie żujące gumę częściej doświadczają bólów głowy i częściej – cierpią na bruksizm, przypadłość polegającą na zgrzytaniu zębami podczas snu. Oprócz tego bezcukrowe gumy do żucia, zwłaszcza gdy spożywane są w nadmiarze mogą wywoływać uporczywe niekiedy biegunki! Zależność ta jest szczególnie widoczna u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego i inne czynnościowe zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Przyczyna problemu

Problemy jelitowe związane ze stosowaniem bezcukrowych gum do żucia spowodowane są przez zawarte w nich poliole. Związki te charakteryzują się słodkim smakiem, mniejszą kalorycznością oraz innym metabolizmem niż znane nam cukry takie jak sacharoza glukoza czy fruktoza. W gumach do żucia pełnią rolę substancji słodzących i teksturo twórczych, a także pomagają zapewnić przyjemne uczucie świeżości podczas żucia. Niestety spożyte w nadmiarze powodują niestrawność, gazy, wzdęcia i biegunki. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że tolerancja polioli jest zróżnicowana w naszej populacji, niektóre osoby nie odczuwają żadnych negatywnych konsekwencji ich przyjmowania nawet przy dużych dawkach, u innych natomiast już przy stosunkowo niewielkich ilościach tych związków w diecie mogą pojawić się nieprzyjemne problemu.

Podsumowanie

Chociaż gumy do żucia posiadają szereg walorów, to należy pamiętać, że ich stosowanie może nieść za sobą także pewne negatywne konsekwencje. Szczególną ostrożność winny zachować osoby borykające się z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego takimi jak zespól jelita drażliwego. Wskazaniem do zrezygnowania (przynajmniej okresowego) z gum do żucia są także problemy takie jak wzdęcia, gazy, biegunki o trudnej do ustalenia przyczynie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.