Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bierny wypoczynek – ulubiona aktywność Polaków…

Choć wydawać by się mogło, że wokół nas wszyscy ćwiczą, są aktywni fizycznie, nie spędzają wolnego czasu przed telewizorem czy też nie tracą go na bezproduktywne przeglądanie facebook'a, to rzeczywistość nie wygląda niestety tak kolorowo. Jako że my jesteśmy osobami trenującymi, nasi znajomi – w znacznej większości – zapewne także, stąd mamy taki a nie inny obraz otaczającego nas świata. Jednak – jak dobitnie pokazuje raport z badania wykonanego przez Główny Urząd Statystyczny – przeciętny Polak mając do wyboru ruch lub bierny odpoczynek w czasie wolnym od obowiązków wybierze… brak aktywności.

W opublikowanym przez GUS raporcie „Turystyka i wypoczynek w gospodarstwach domowych w 2013 r.” czarno na białym widać jaki sposób spędzania wolnego czasu preferują Polacy. Aż 21% naszych rodaków zdeklarowało, iż w czasie wolnym najchętniej słuchają muzyki/radia, przeglądają Internet, oglądają TV/filmy. Niemal 13% badanych wybrało wypoczynek bierny – pod tym pojęciem kryje się leżakowanie, opalanie się, spotkania towarzyskie, „bezczynne” spędzanie wolnego czasu.

Choć wydawać by się mogło, że statystyki nie wyglądają zbyt optymistycznie, to należy podkreślić, że w porównaniu do badań przeprowadzonych w latach wcześniejszych (2008-2009) napawają one optymizmem.

Leniwi czy … zmęczeni i bez pieniędzy?

Warto zastanowić się, czy fakt, że Polacy tak chętnie korzystają z błogiego „nie-nie-robienia” to tylko i wyłącznie wynik lenistwa, czy może tego, że na co dzień są przemęczeni, przepracowani i brak im środków finansowych - gdy nadchodzi wytęskniony urlop to marzą tylko o tym, by się wyspać i naładować baterie na nadchodzący rok. Warto zwrócić uwagę na to, że osobami badanymi nie byli tylko młodzi, dobrze sytuowani ludzie, ale pełen przekrój społeczeństwa (w tym także rolnicy, renciści, emeryci). Wiek, miejsce zamieszkania (miasto/wieś) oraz stopień zamożności z całą pewnością znalazły swoje odzwierciedlenie w wynikach raportu.

Wraz z wiekiem znacznie spada chęć uczestnictwa we wszelkiego rodzaju aktywnościach - drastyczny spadek odnotowuje się w grupie wiekowej powyżej 65 roku życia, ale - co zaskakujące - bardzo słabo wypadają też młodzi ludzie w wieku 20 -24 lata (za to “królują” jeżeli chodzi o procentowy udział w spotkaniach towarzyskich).

Poza tym należy także podkreślić, że poza tymi, którzy niezbyt garną się do ćwiczeń jest jeszcze ogrom osób, które chętnie korzystają z różnego rodzaju aktywności fizycznych. Jako najbardziej popularne formy aktywnego spędzania wolnego czasu wymienione zostały spacery, wyprawy rowerowe, wszelkiego rodzaju wędrówki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.