BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bóle głowy - przyczyny

Mówi się "paluszek i główka to szkolna wymówka", jednak każdy borykający się z częstymi bólami głowy doskonale wie, jak bardzo uniemożliwia to skupienie, pracę i normalne funkcjonowanie. Tak jak większość dolegliwości, tak i częstych bóli głowy lekceważyć nie można. Być może przyczyna jest banalna, ale równie dobrze może to być początek poważniejszych problemów, dlatego też nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem i odpowiednich badań.

Po samym bólu głowy ciężko zdiagnozować dokładnie, ponieważ jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu?

Stres

Podczas sytuacji nerwowych wzrasta poziom katecholamin i kortyzolu. W wyniku syntetyzowania się tych hormonów wzrasta ciśnienie we krwi, przyspiesza krążenie, pojawiają się spięcia mięśni. Organizm broniąc się przed tym rozszerza naczynia krwionośne, w odpowiedzi czego mogą się pojawiać bóle głowy. Na stres każdy reaguje inaczej jednak to właśnie głowa jest często występującą dolegliwością, zwykle nieodłączną w sytuacjach nerwowych.

Brak lub zbyt mała ilość snu

Sen to czas, kiedy cały nasz organizm odpoczywa. Kiedy jest go zbyt mało lub jest przerywany, niespokojny, wówczas mogą się pojawić bóle głowy. Także migrenowcy skarżą się na silniejsze ataki w sytuacji kiedy są niewyspani lub gdy jakość snu jest niska.

Nieodpowiednia dieta

Na bóle głowy zwykle skarżą się osoby odchudzające się, których dieta jest zbyt uboga energetycznie lub nie ma odpowiednich wartości odżywczych. Pożywienie nie tylko daje nam energię na treningi, pracę i codzienne czynności. Cały organizm czerpie korzyści (lub ponosi konsekwencje) z tego jak się odżywiamy. Aby uniknąć osłabienia i bólu głowy, należy zadbać o odpowiednią ilość posiłków, wartość energetyczną adekwatną do zapotrzebowania, a także bogactwo witamin i minerałów potrzebnych do funkcjonowania naszych narządów.

Bywa, że kaloryczność naszej diety jest wysoka i nie ma mowy o osłabieniu, a jednak wciąż bóle głowy uprzykrzają życie. Przyczyna nadal może być w tym co jemy. Jeśli posiłki złożone są z żywności przetworzonej, słabej jakości, typu fast food, paczkowanych wędlin itp. dostarczamy sobie duże ilości azotanów, glutaminianu sodu, które poszerzają naczynia krwionośne w mózgu i powodują uciski na nerwy, a te z kolei wywołują bóle głowy o charakterze migrenowym. Warto się zatem przyjrzeć temu co jemy, jaki ma skład i w razie problemów wyeliminować część produktów by sprawdzić, czy to jest przyczyna dolegliwości.

A co ze słodyczami? Tak, one też mogą być przyczyną bólu głowy, szczególnie czekolada. Dzieje się to z powodu fenyloalaniny, która wywołuje migrenowe bóle. Najwięcej jest jej w czekoladzie gorzkiej i deserowej.

Nadmiar kofeiny

Część osób powie, że kawa przynosi ulgę w bólach głowy, ale dla wielu będzie to bodziec do jego nasilenia z powodu szybszego rozszerzania się naczyń krwionośnych. Kofeina jednak to nie tylko kawa. Tutaj szczególnie sportowcy, posilający się dodatkową suplementacją, mogą szukać przyczyn bólu głowy właśnie w tym co łykają. Nadmiar środków pobudzających (zawierających nie tylko kofeinę, ale wiele innych substancji), takich jak przedtreningówki, spalacze, napoje energetyczne i inne zawsze będą mieć pewne konsekwencje - niekiedy bóle głowy mogą być tak częste i tak silne, że mylone są z atakami migreny. Dobrze jest więc odstawić środki na jakiś czas i sprawdzić, czy bóle ustąpiły. Jeśli tak - mamy winowajcę, jeśli nie - konieczna jest wizyta u lekarza.

Przeciążenie odcinka szyjnego

Kto ma siedzący tryb pracy lub przebywa długo w jednej pozycji, ten doskonale wie, jaka to katorga dla ciała. Odcinek szyjny to bardzo ważna część naszego kręgosłupa - nie tylko podtrzymuje głowę w prawidłowej pozycji, łączy ją z klatką piersiową, ale także pozwala na prawidłowe działanie zmysłów. Jest to także obszar, który często ulega zwyrodnieniom - szczególnie narażone są na to kręgi od trzeciego do szóstego odcinka szyjnego. Zniekształcają się one m.in. przez wychylanie głowy do przodu w pozycji siedzącej (np. podczas pracy przy komputerze). Początkowo odczuwamy mniejszą elastyczność szyi, ale z czasem pojawia się ból karku przemieszczający się na inne obszary kręgosłupa. Otwory między kręgami zmniejszają się, powodując uciski na nerwy, a konsekwencją tego są zaburzenia pracy naszych narządów.

Przeciążenie stawu biodrowego

Pomimo tego, że biodro jest oddalone od naszej głowy, to również ono może być winowajcą bólu. Miednica to podstawa dla kręgosłupa. Dzięki niej utrzymujemy go w pionie i stabilizujemy. Kiedy są z nią problemy? Między innymi w pracy za biurkiem. Pozycja siedząca nie jest najlepsza, a już na pewno nie taka, która trwa większą część naszego dnia. Jeśli skarżysz się często na dyskomfort w okolicy bioder, bóle pośladków, kolan czy odcinka lędźwiowego, to jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie praca za biurkiem, utrzymywanie jednej pozycji przez długi czas, zakładanie nogi na nogę jest przyczyną przekrzywiania się miednicy i nierównomiernych napięć. A skoro miednica źle się ustawia, to także nieodpowiednio ustawia kręgosłup, powodując dysbalans mięśniowy. Idąc krąg po kręgu w górę docieramy do odcinka szyjnego, a tu już wiemy, że nieodpowiednie ułożenie kręgów i ucisk na nerwy sprzyja powstawaniu bólu głowy.

Jak sobie radzić? Poza wizytą u fizjoterapeuty warto zadbać o regularny ruch. Nie tylko ten po pracy, kiedy idziemy na spacer czy siłownię, ale także w trakcie jej trwania. Co godzinę dobrze jest wstać, przejść się, poprzeciągać albo zrobić kilka przysiadów.

Podsumowanie

Ból głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Przyczyny są różne i mogą być łatwiejsze i trudniejsze do wyeliminowania. Opisane powyżej z pewnością nie są wszystkimi, a jedynie często występującymi, które dość łatwo u siebie zlokalizować i wyeliminować. W przypadku, gdy bóle głowy nie ustępują, trwają bardzo długo, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Bólu głowy nie wolno lekceważyć.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.