Chrzan jest dość pikantny i ciężko zjeść go w dużych ilościach. Zawiera on jednak tak dużą ilość glukozynoli, które są odpowiedzialne za działanie przeciwnowotworowe (także brokułów), że wcale nie musisz go zjadać tak dużo. Glukozynolany to enzymy, które pomagają w detoksykacji komórkowej i eliminacji szkodliwych wolnych rodników.
Okazuje się, że chrzan ma aż 10 razy więcej glukozynolanów, niż brokuły, i może zawierać 8 różnych ich rodzajów. Enzymy te rozkładają się na izotiocyjaniany (odpowiadają za charakterystyczny ostry smak chrzanu) oraz indole. Zapobiegają one wzrostowi komórek rakowych.
Naukowcy z University of Illinois, jako pierwsi pokazali te fantastyczne właściwości chrzanu. Co więcej, aż 60% światowej podaży chrzanu pochodzi ze stanu Illinois, gdzie rolnicy uprawiają go od końca XIX wieku. Oczywiście było już wcześniej wiadomo, że chrzan daje nam wiele korzyści zdrowotnych, ale tym razem naukowcy skupili się nieco bardziej na właściwościach aktywizowania niektórych odtruwających enzymów, jakie zawiera.
Mosbah Kushad, naukowiec ze wspomnianego uniwersytetu, wraz ze swoim zespołem zbadał 11 różnych odmian chrzanu (U.S. No. 1, U.S. No. 2, and U.S. Fancy). Odmiany te różnią się długością i średnicą korzenia świeżego chrzanu. Naukowcy chcieli ustalić, czy parametry te mają jakikolwiek wpływ na jego zdolność do zapobiegania rozwojowi nowotworów i okazało się, że jeden z nich (U.S. Fancy) zawiera znacznie większe ilości glukozynolanów, niż pozostałe.
Badania wykazały również, że około 90% glukozynolanów w chrzanie wchłania się niemal od razu po spożyciu.
"Moce" chrzanu są znacznie większe, niż tylko zapobieganie nowotworom
Wysoka zawartość przeciwutleniaczy chrzanu oznacza, że może on wzmocnić nasz układ odpornościowy. Zawiera on kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, ma wysoką zawartość białka i błonnika, co sprawia, że jest bardzo sycący. Chrzan od dawna stosuje się w leczeniu alergii, astmy, bólu gardła czy zęba, a także dny moczanowej. Ma właściwości moczopędne, więc osoby mające problemy z nerkami powinny zachować umiar w jego spożywaniu.
Naukowcy starają się wydobywać glukozynolany z chrzanu, aby stworzyć skoncentrowany suplement, który może spowolnić wzrost komórek rakowych, ale póki co możesz częściej dodawać chrzan do swoich codziennych posiłków. Choć odrobina chrzanu nie zapewni dużej ochrony, gdyż przez jego ostrość ciężko jest zjadać większe ilości, to i tak warto. Chrzan może być używany, jako przyprawa, dodatek do sosu czy sałatki ziemniaczanej, lub jako dodatek smakowy do kanapek, mięsa czy ryb.