Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co jeść, aby uniknąć ukąszeń komarów?

Co jeść, aby uniknąć ukąszeń komarów?
Komary potrafią uprzykrzyć wakacyjny wyjazd, zwłaszcza jeśli wybieramy się w okolicę zbiorników wodnych takich jak jeziora czy zalewy. Czy istnieje sposób na to, aby skutecznie zminimalizować ryzyko ukąszeń? Okazuje się, że komary lokalizują swoje ofiary po zapachu. Ich zmysły są przeszkolone do bezbłędnego wykrywania dwutlenku węgla oraz kwasu mlekowego, substancji charakterystycznych dla zwierząt stałocieplnych. Podobno przy odrobinie sprytu można niekiedy zmylić te owady, stając się dla nich mniej atrakcyjnym celem. Czy teorie dotyczące tej zależności mają jednak uzasadnienie?

Jak działają środki chemiczne odstraszające komary?

Popularne aerozole, żele czy mleczka nie zawsze działają odstraszająco na komary. Niektóre z nich posiadają zdolność maskowanie „zapachu” wydzielanego przez człowieka kwasu mlekowego. Na podobnej zasadzie działają naturalne olejki eteryczne np. olejek z geranium czy olejek goździkowy – komary nie wyczuwają apetycznych dla siebie zapachów i omijają dany obiekt z daleka, uznając go za nieatrakcyjny.

Dlaczego komary preferują niektórych ludzie bardziej od innych?

Wbrew popularnym opiniom, fakt iż komary „lubią” niektórych ludzi bardziej od innych, wcale nie wiąże się z grupą krwi. Preferencje komarów wynikają z upodobania do określonych zapachów. Jak wiadomo, każdy człowiek posiada określony, specyficzny i niepowtarzalny niczym linie papilarne zapach. Istnieje około 400 związków aromatycznych, składających się w różnych stężeniach na ten indywidualny zapach, a tylko 30 z nich posiada efekt ochronny przed ukąszeniami komarów.

Obecność nut „maskujących” sprawia, że dany człowiek jest w mniejszym stopniu atrakcyjnym kąskiem dla tych owadów. Może jednak być i tak, iż w indywidualnym zapachu znajdą się związki będące wręcz przynętą dla komarów. Szacuje się, że około 10 % populacji ludzi stanowi magnesy na komary, właśnie z racji kompozycji zapachowych własnego ciała. Specjaliści badający preferencje i gusta komarów przypuszczają również, że atrakcyjniejsze dla tych owadów są osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu. Jest to jednak póki co tylko śmiałe przypuszczenie, a nie fakt potwierdzony naukowo.

Czy czosnek odstrasza komary?

Jak się okazuje, regularna konsumpcja czosnku może zapewnić łagodną ochronę przed natarczywymi komarami, zarówno ze względu na związki siarki wydzielane przez skórę, jak i również specyficzny zapach oddechu. Należy jednak zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty: po pierwsze jeżeli stanowisz magnes na komary w związku z indywidualną kompozycją zapachową, to nie masz co liczyć na spektakularne efekty związane z konsumpcją czosnku. Druga kwestia, to fakt iż zapach czosnku może działać odstraszającą nie tylko na komary… Osoby, które chcą zacieśniać społecznie więzi, zdobywać nowe kontakty powinny z oczywistych względów zdecydowanie zrezygnować z objadania się czosnkiem.

Jakie pokarmy pomagają zapobiegać ukąszeniom komarów?

Według informacji przekazanych przez profesor chemii — Anne Helmenstine, spożywanie niektórych pokarmów może nasilić produkcję kwasu mlekowego, który stanowi swoisty wabik na komary. Szczególnie warto unikać produktów zawierających znaczne ilości soli – słonych przekąsek i dosalanej żywności.

Inne sposoby

Zaleca się przede wszystkim unikanie aktywności fizycznej w miejscach, w których występują duże ilości komarów oraz ubieranie jasnych ubrań. Pomocne mogę być też olejki eteryczne, ale specjaliści przekonują, iż tak naprawdę wbrew niektórym teoriom nie ma skuteczniejszych środków niż preparaty chemiczne zawierające DEET (skądinąd potencjalnie niebezpieczne).

Podsumowanie

Komary znane są z uprzykrzania pobytu na świeżym powietrzu. Ich narządy zmysłów zostały tak stworzone, że potrafią zlokalizować swą potencjalną ofiarę z odległości nawet 50 metrów. Nie musimy być jednak bezsilni – warto zwrócić uwagę na produkty żywnościowe odstraszające komary (np. czosnek), a także wyeliminować z jadłospisu dania potencjalnie działające jak wabik na te owady (wszelkie słone przekąski i dosalane potrawy). Liczyć należy się również z faktem, iż część społeczeństwa jest po prostu atrakcyjnym kąskiem dla komarów i tym osobom znacznie trudniej będzie obronić się przed ich atakiem.

Źródła: John Edman, PhD, Entomological Society of America; Center for Vector-Borne Disease Research, University of California-Davis.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.