Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Niebezpieczne użądlenia owadów

Niebezpieczne użądlenia owadów
Kilka dni temu brałem udział w spotkaniu, na którym jeden z uczestników wchodząc z tarasu do wnętrza sali powiedział coś zwróciło moją uwagę: „przez całą zimę człowiek czeka na słoneczne dni takie jak ten, zupełnie zapominając, że wiosna i lato to czas komarów, much, os i innego robactwa”. Po chwili ów mężczyzna wskazał na wielki, czerwony bąbel będący następstwem ukąszenia przez jedno z wymienionych stworzeń.

Pomyślałem sobie wtedy, że facet ma rację. Kiedy zimą wspominam letnie eskapady w góry, nad morze czy choćby do miejskiego parku, w moich wspomnieniach zupełnie nieobecne są upierdliwe nierzadko osy czy komary… Gdy jednak tak w myślach doceniałem trafność usłyszanego stwierdzenia nagle autor pobladł i chwiejnym krokiem udał się do łazienki. Okazało się, że jest uczulony na jad owadów błonkoskrzydłych – o czym wcześniej nie wiedział. „Na szczęście” reakcja anafilaktyczna w jego wypadku ograniczyła się do dość sporej opuchlizny i wymiotów (mogło być gorzej), ale bez wizyty w szpitalu się nie obyło.

Przeżyte doświadczenie wzbudziło we mnie obawę, że podobna sytuacja może spotkać każdego, w tym również mnie. Wiele osób pierwszy raz dowiaduje się o swojej alergii właśnie w momencie użądlenia, przy czym nie koniecznie musi to być pierwsze „spotkanie z owadem”. Nie chciałbym tutaj nikogo straszyć, ale zachęcam do tego by jednak zapoznać się ze metodami postępowania w takim przypadku, jak i też sposobami profilaktyki.

By uchronić się przed użądleniem warto przede wszystkim unikać miejsc, w których gromadzą się groźne owady, takich jak skupiska kwitnących roślin, ale także cukiernie czy budki z szybkim jedzeniem i słodkimi napojami. Odradzam spożywanie słodkich pokarmów na otwartych przestrzeniach, uważać należy na otwarte pojemniki z napojami (osa może nam wpaść do coli czy piwa). Nie polecam także biegania boso po trawie czy wylegiwania się na mocno ukwieconych łąkach. Warto nosić stonowane kolory i nie przesadzać z perfumami, żeby jakiś trzmiel czy pszczoła nie pomyliła Cię z kwiatkiem…

Gdyby przypadkiem jakiś owad użądlił Cię, staraj się usunąć żądło i mocno schłodzić bolące miejsce (najlepiej lodem). Warto mieć w apteczce choćby zwykły lek przeciwhistaminowy, np. zawierający cetyryzynę (zyrtec, amertil, alertec). Warto także oddalić się minimum 50 metrów od miejsca, w którym nastąpiło użądlenie, na wszelki wypadek – skoro był tam jeden owad, mogą być także inne. Poleca się także przebywać otoczeniu innych osób, które – gdyby zrobiło Ci się słabo – będą umiały wezwać pomoc bądź Ci jej udzielić.

Na koniec chciałbym tylko podkreślić, że moją intencją nie jest straszenie kogokolwiek ewentualnymi konsekwencjami wynikającymi z przypadkowych użądleń, a już tym bardziej nie chciałbym by ewentualna obawa skłoniła kogokolwiek do bezsensownego tępienia owadów i ubijania ich kapciem czy gazetą przy każdej możliwej okazji. Chodzi mi raczej o to by mieć świadomość ewentualnych zagrożeń i zachować pewne środki ostrożności.

W artykule mówimy o: Zdrowie