Makaron zyskał miano tuczącego prawdopodobnie ze względu na to, że kojarzony jest z innymi produktami oczyszczonymi takimi, jak pszenne pieczywo i cukier. Dodatkowo jest źródłem węglowodanów, które w ostatnich latach obarczone zostały winą za wszelką otyłość tego świata.
Nie ma potrzeby całkowitego rezygnowania z makaronu. Warto jednak zadbać o to, by dieta była urozmaicona i by obecne były w niej różne źródła węglowodanów.
Makaron z ryżu brązowego
Jeśli jesteś zwolennikiem jedzenia bezglutenowego, makaron z brązowego ryżu jest świetnym wyborem. Jest również łatwy do strawienia. Jedna wada: ma najmniejszą ilość białka z pięciu opisanych w dzisiejszym artykule makaronów.
Makaron z soczewicy i fasoli
W makaronach z warzyw strączkowych znajdziesz najwięcej błonnika i białka.
Są one bardzo sycące i również pozbawione glutenu.
Możesz wybierać pomiędzy makaronami z samej fasoli czy samej ciecierzycy, a mieszankami kilku warzyw strączkowych.
Makaron ze zwiększoną ilością białka
Jeśli lubisz zwykły, pszenny makaron, wybierz makaron ze zwiększoną ilością białka. Smak jest porównywalny do tradycyjnego, białego makaronu, ale zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 z nasion lnu oraz dodatkową ilość białka.
Makaron gryczany
Makaron z gryki to dobry wybór. W składzie gryki znajdują się: aminokwasy, witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. Gryka jest bezglutenowa.
Makaron pełnoziarnisty
Ponieważ w makaronie pełnoziarnistym ziarno jest pozostawione w całości, otrzymuje się około 3 x więcej błonnika i o 25% więcej białka, niż w przypadku zwykłego makaronu. Wadą może być smak i konsystencja, zwłaszcza w przypadku makaronu żytniego pełnoziarnistego.
Na rynku znajdziemy dużo więcej ciekawych alternatyw dla makaronu pszennego.
Wśród ciekawych opcji wymienić należy makaron ryżowy, którego niewątpliwą zaletą jest to, iż nie wymaga gotowania. Łatwo dostępny i smaczny jest również makaron kukurydziany.
Dostać możemy również makaron z komosy ryżowej. Jest to opcja bezglutenowa z większą ilością białka, niż makaron z brązowego ryżu. Jest to również kompletne białko, co oznacza, że zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów. Makaron ten jest jednak trudno dostępny i póki co kosmicznie drogi.
Podsumowując: jeśli lubisz makaron nie musisz z niego rezygnować. Możesz z powodzeniem wkomponować go w swoją dietę. Warto sięgać nie tylko po makaron pszenny, ale również po inne, ciekawe alternatywy tego produktu.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.