Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy można mieszać kreatynę i alkohol?

Czy można mieszać kreatynę i alkohol?
Chociaż do tej pory nie przeprowadzono konkretnych badań nad wpływem działania kreatyny w połączeniu z alkoholem, jeśli przyjrzymy się ich działaniu, możemy zauważyć, że ich łączenie nie jest najlepszym pomysłem.

By znaleźć odpowiedź na postawione w tytule pytanie, zobaczmy najpierw, jak działa kreatyna i jak działa alkohol na tkankę mięśniową. Jaki wpływ ma alkohol na budowanie mięśni i co się stanie, jeśli będziesz pić alkohol podczas stosowania kreatyny?

Tak naprawdę nie ma podstaw, by uważać, że picie alkoholu jest groźniejsze podczas stosowania kreatyny, niż jego picie poza cyklem kreatynowym. Czy jednak jest sens łączyć jedno z drugim? Kreatyna zwiększa uwodnienie komórek mięśniowych, a alkohol zaburza równowagę wodno-elektrolitową i doprowadza do nadmiernej utraty płynów. Jeśli więc przyjmujesz kreatynę, a następnie pijesz alkohol, sam rzucasz sobie kłody pod nogi. Innymi słowy, utrudniasz proces budowy masy mięśniowej.

Jak rosną mięśnie?

Kiedy podnosisz ciężary na siłowni, w Twoich włóknach mięśniowych zachodzą mikrouszkodzenia. Rzeczywisty wzrost mięśni następuje, gdy odpoczywasz, w procesie zwanym syntezą białek mięśniowych. Synteza białek to inaczej wytwarzanie nowych białek mięśniowych. Kiedy zależy Ci na budowie mięśni, Twoim celem jest, by odbudowa włókien mięśniowych przewyższała ich uszkodzenia. Jeśli będziesz ciężko trenować, ale nie zadbasz o odpowiednią ilość snu, aktywnej regeneracji i budulca oraz energii, nie zbudujesz masy mięśniowej lub proces ten będzie mało efektywny.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna jest naturalnie wytwarzana w organizmie w wątrobie, trzustce i nerkach. Typowymi przykładami żywności o naturalnie wysokiej zawartości kreatyny są: czerwone mięso i ryby. Kreatyna pomaga w procesie tworzenia ATP, które umożliwia szybkie zdobycie energii do działania, ale jego zapasy szybko się kończą. Organizm ma bardzo ograniczone zapasy ATP, wystarczające tylko na kilka sekund intensywnej aktywności. Gdy poziom ATP spada, Twoje mięśnie się męczą. Przyjmowanie suplementów kreatyny pozwala uzyskać więcej kreatyny do syntezy większej ilości ATP, a zatem powoduje mniejsze zmęczenie mięśni i pozwala na wykonanie dodatkowych powtórzeń, aby uzyskać lepsze wyniki.

Wpływ alkoholu na budowanie mięśni

Alkohol ma dwa negatywne skutki na budowanie mięśni. Po pierwsze, alkohol utrudnia proces syntezy białek mięśniowych. Utrudnianie efektów wzrostu mięśni nie pozwala na ich wypracowanie. Po drugie, alkohol wpływa na anaboliczne właściwości insuliny i hormonu wzrostu. Zarówno insulina, jak i hormon wzrostu, są niezbędne do indukowania syntezy białek po wysiłku fizycznym. 

Kreatyna i alkohol działają przeciwko sobie

Wiemy już więc, że kreatyna stymuluje syntezę białek, natomiast alkohol utrudnia tę syntezę. Z tego wynika, że kreatyna i alkohol działają przeciwstawnie.

Podczas korzystania z suplementów kreatyny dajesz możliwość mięśniom do cięższej pracy. Jeśli następnie wypijesz sporo alkoholu, utrudnisz proces odbudowy uszkodzonych na treningu włókien mięśniowych. Jeśli Twoje ciało nie będzie w stanie naprawić uszkodzonych włókien mięśniowych, możesz doświadczyć wydłużonego czasu regeneracji, a nawet utraty masy mięśniowej.

Podsumowanie

Mięśnie powstają w procesie zwanym syntezą białek mięśniowych. Kiedy trenujesz, powodujesz uszkodzenia włókien mięśniowych. Kreatyna daje Ci więcej „energii”, by trenować ciężej przez dłuższy czas. Alkohol natomiast przeszkadza w procesie budowy mięśni. Zakłóca bowiem syntezę białek oraz produkcję i uwalnianie przez organizm insuliny i hormonu wzrostu. Nie ma między nimi żadnej specjalnej zależności — alkohol nie wypłukuje kreatyny ani nie ścina białek mięśniowych. Jeśli poważnie myślisz o budowaniu mięśni, dobrym pomysłem byłoby ograniczenie spożycia alkoholu do minimum, szczególnie bezpośrednio po treningu i przed snem. Jeśli pijesz alkohol, zawsze pij dużo wody.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.