Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy można pić kawę na pusty żołądek?

Czy można pić kawę na pusty żołądek?
Kawa jest bardzo popularnym napojem na całym świecie, choć w zależności od regionu może się nieco różnić kultura jej picia. Pijemy ją głównie dla pobudzenia, szczególnie po ciężkiej nocy lub przed intensywną pracą umysłową czy fizyczną. Kawa jest też obecna podczas wielu spotkań towarzyskich lub służbowych. Poprawia nastrój, naszą wydajność, a także wspomaga walkę z nadmiernymi kilogramami. Wiele osób pierwsze co robi zaraz po wstaniu z łóżka, to właśnie łyk gorącej kawy. Niektórzy jednak twierdzą, że spożywanie jej na pusty żołądek może zaszkodzić zdrowiu. Czy zatem można pić kawę na czczo?

Czy kawa pita na czczo może powodować problemy żołądkowe?

Wiele osób uważa, że kawa spożywana na czczo podrażnia żołądek. Czy są ku temu podstawy? Dużo mówi się o tym, że goryczka kawy może stymulować produkcję kwasu żołądkowego, powodując nudności, zgagę, niestrawność i wiele innych problemów. Szczególnie wrażliwe mogą być osoby z zaburzeniami jelitowymi, np. z zespołem jelita drażliwego (IBS). Inna szkoła mówi, że picie kawy na pusty żołądek jest szkodliwe, ponieważ nie ma w środku innego pokarmu, który stanowiłby pewnego rodzaju osłonę błony śluzowej.

Są to jednak spekulacje, ponieważ w badaniach nie widać silnego związku między kawą a problemami żołądkowymi. Oczywiście, jest pewna grupa osób, która nie reaguje na kawę zbyt dobrze, jednak są to po prostu wyjątki.

Czy kawa pita na czczo podnosi poziom hormonu stresu?

Innym powszechnym argumentem jest to, że picie kawy na pusty żołądek może zwiększyć poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Kortyzol jest wytwarzany przez nadnercza i pomaga regulować metabolizm, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Jego poziom zmienia się naturalnie w zależności od pory dnia, np. najwyższy poziom osiąga zaraz po przebudzeniu. Trzeba jednak wiedzieć, że kortyzol zmienia się nie tylko w naturalny sposób, wpływają nań także czynniki zewnętrzne m.in. stres, nadmierny wysiłek fizyczny i wiele innych. Jeśli poziom kortyzolu jest notorycznie wysoki, wówczas może powodować różne problemy zdrowotne m.in. nadciśnienie, cukrzycę typu 2, choroby serca.

Z racji tego, że kawa stymuluje produkcję kortyzolu, niektórzy twierdzą, że picie jej z samego rana, kiedy to poziom tego hormonu jest wysoki, może być niebezpieczne. Co mówią na to badania? Naukowcy zaznaczają, że to, w jaki sposób reagujemy na kofeinę, zależy m.in. od tego, jak często ją pijemy. Rasowi kawosze są bardziej odporni niż ci, którzy sięgają po kawę sporadycznie. Co więcej, wpływ kawy na kortyzol nie różni się za bardzo, jeśli wypijemy ją na czczo, czy po posiłku.

Podsumowanie

Pomimo wielu spekulacji nie ma dowodów na to, że kawa pita na pusty żołądek jest szkodliwa. Owszem są osoby, które być może lepiej się będą czuły pijąc kawę do lub po posiłku, ale nie ma na to żadnej reguły. Po prostu musisz dopasować rutynę do swoich potrzeb i odczuć.

Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20070100/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5544304/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28675917/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12741451/ https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/cushings-syndrome https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2257922/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791892/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.