Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy paracetamol jest rakotwórczy?

Czy paracetamol jest rakotwórczy?
Wielu autorów tekstów w sieci zwraca uwagę na słodziki, inni na cukier, jeszcze inni ma mięso. I faktycznie, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) kilka lat temu umieściła na swojej liście mięso wysokoprzetworzone i czerwone. Inne rodzaje są tylko nieco mniej podejrzane, co nie znaczy, że są obojętne dla kancerogenezy.

Jednak do tej pory, mimo wytężonych prac naukowców, nie udało się udowodnić, by raka powodowały zamienniki cukru (słodziki). Raka pośrednio może powodować nadmierna podaż cukru, jednak na razie nie znajduje się on na czarnej liście IARC.

Ostatnio w Internecie coraz częściej można przeczytać, że raka powoduje paracetamol - popularny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

Nie jestem zwolennikiem acetaminofenu , gdyż wykazuje wyjątkową toksyczność dla wątroby i nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Obawy

Pojawiły się obawy, co do rakotwórczego potencjału paracetamolu (acetaminofenu), ponieważ jest to główny metabolit fenacetyny - leku który został sklasyfikowany, jako czynnik rakotwórczy dla ludzi przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) w 1987 r. i został wycofany z rynku przez większość państw.

Paracetamol pod lupą naukowców

Naukowcy wzięli pod uwagę częstotliwość występowania raka u 39 946 osób otrzymujących paracetamol. Te dane porównano z przewidywaną zachorowalnością u osób, które nie otrzymały paracetamolu w ciągu 9 lat obserwacji. Ogółem zaobserwowano 2 173 nowotwory, przy czym oczekiwano 1 973, co dało 10% wyższe ryzyko dla grupy biorącej paracetamol.

Acetaminofen zwiększał:

  • ryzyko raka przełyku (o 90%) i płuc (o 60%),
  • ryzyko raka wątroby (o 50%),
  • miąższu nerek (o 30%),
  • miedniczki nerkowej/moczowodu (o 60%),
  • raka pęcherza (o 10%).

Natomiast Paracetamol zmniejszał ryzyko raka jajnika.

Na zakończenie

To, że znaleziono powiązania bazując na określonej kohorcie, wcale nie znaczy, że paracetamol jest rakotwórczy. 

Naukowcy podkreślają, że rakotwórczy potencjał paracetamolu wymaga udowodnienia. Prawdopodobne jest, że inne czynniki miały wpływ na wyniki tego badania i wcale nie musi tu występować związek przyczynowo-skutkowy.

W starszych badaniach zasugerowano, iż wieloletnie (ponad 4 lata), częste (co najmniej 4 x w tygodniu) stosowanie paracetamolu, dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów układu krwiotwórczego, chłoniaków nieziarniczych i innych. Jednak nikt nie mówił, że jakikolwiek lek podobny do paracetamolu jest bezpieczny przy przewlekłym stosowaniu. 

Acetaminofen może powodować krwawienia i nadciśnienie. Czy wywołuje raka? Tego jeszcze z pewnością nie wiemy - poszlaki to nie dowody.

Źródła: Søren Friis i in. „Cancer risk in persons receiving prescriptions for paracetamol: A Danish cohort study” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ijc.1581 Roland B Walter „Long-term use of acetaminophen, aspirin, and other nonsteroidal anti-inflammatory drugs and risk of hematologic malignancies: results from the prospective Vitamins and Lifestyle (VITAL) study” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21555699/ J C McCrae „Long-term adverse effects of paracetamol - a review” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29863746/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.