Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy pogoda może wpływać na odczuwanie bólu?

Czy pogoda może wpływać na odczuwanie bólu?
Pogoda jest zmienna i dość często wpływa na nasze samopoczucie. Ból głowy, apatia, czasami rozdrażnienie... Okazuje się, że pewien rodzaj pogody może także zwiększać ból u osób zmagających się z zapaleniem stawów czy innymi schorzeniami powodującymi przewlekły ból.

Z pewnością każdy zna choć jedną osobę, która kiedyś powiedziała, że czuje złą pogodę w kościach. I coś w tym jest, bowiem wilgotna i wietrzna pogoda może u niektórych osób nasilać  ból.

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki badania, które ujawnia związek między przewlekłym bólem a wilgotnymi, wietrznymi dniami z niskim ciśnieniem atmosferycznym.

Ludowe przekonanie poparte nauką

Główny autor badania profesor Will Dixon, dyrektor Centre for Epidemiology versus Arthritis na University of Manchester, mówi że wpływ pogody na bóle u pacjentów z zapaleniem stawów znany jest już od czasów Hipokratesa. Podobno aż trzy czwarte ludzi cierpiących na zapalenie stawów uważa, że pogoda wpływa na poziom odczuwania tego bólu.

We wspomnianym badaniu wzięło udział ponad 13000 osób zamieszkałych w różnych obszarach Wielkiej Brytanii. Uczestnikami tego półrocznego badania były głównie osoby z zapaleniem stawów.

Naukowcy zebrali dane za pomocą aplikacji na smartfony, którą opracowali specjalnie na potrzeby badania. Każdy uczestnik używał jej do codziennego zgłaszania poziomu bólu, podczas gdy aplikacja zapisywała pogodę w swojej okolicy za pomocą GPS w telefonie.

Ból „wietrzny“

Analiza wyników badania wykazała, że wilgotne i wietrzne dni oraz te z niskim ciśnieniem atmosferycznym zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia większego bólu w porównaniu do przeciętnego dnia o około 20%.

Co ciekawe, nie zarejestrowano wpływu opadów czy temperatury powietrza na odczuwanie bólu. Wyższa temperatura może towarzyszyć większym bólom, jeśli spowodowana jest ona parną, burzliwą pogodą.

Profesor Dixon sugeruje, że wyniki badań mogą skłonić meteorologów do prognozowania bólu wraz z prognozami dotyczącymi jakości powietrza. Mogłoby to pomóc osobom przewlekle chorym planować działania na dany dzień. Jeśli pogoda miałaby sprzyjać gorszemu samopoczuciu, wówczas osoby takie wykonywałyby nieco lżejsze czynności, pozostawiając te bardziej wymagające na dni z przeciętną pogodą, kiedy czują się znacznie lepiej.

Podsumowanie

Pogoda może mieć wpływ na odczuwanie bólu. Dni wilgotne i wietrzne mogą być szczególnie kłopotliwe dla osób z zapaleniem stawów, ale nie tylko. Badanie jest na tyle ciekawe, że z pewnością będzie rozwijane, aby poznać przyczyny i mechanizmy, jakie zachodzą w naszym organizmie w związku ze zmianami w otoczeniu.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.