IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy to prawda, że alkohol ścina białka mięśniowe?

Czy to prawda, że alkohol ścina białka mięśniowe?
Na temat tego jak alkohol wpływa na formę sportową i sylwetkę krąży wiele rozmaitych teorii. Jedna z nich głosi, że już niewielkie dawki etanolu są w tej materii zabójcze, gdyż związek ten „ścina białka mięśniowe”. Trzeba przyznać, że takie stwierdzenie przemawia do wyobraźni i skutecznie zniechęca do konsumpcji napojów wyskokowych. Czy jednak jego jest to założenie słuszne?

Na czym polega „ścinanie białek”?

Ścinaniem nazywa się obiegowo proces denaturacji białek, czyli zmiany w ich II, III- i IV-rzędowej strukturze, prowadzące do utraty aktywności biologicznej lub specyficznej dla niego cechy przy zachowaniu sekwencji aminokwasów. Ścinanie białka może zachodzić pod wpływem czynników chemicznych lub np. termicznych. Czynnikiem wywołującym denaturację białka może być alkohol. By efekt ten mógł nastąpić konieczne jest wysokie stężenie etanolu. Niemniej jednak teoria mówiąca, iż alkohol może „ściąć” białko jest prawdziwa, choć jej prawdziwość jest warunkowa i musi być osadzona w odpowiednim kontekście.

Czy alkohol „ścina białka mięśniowe”?

Wiemy już, iż alkohol wykazuje zdolność do „ścinania” białek. Warto się zastanowić czy proces ten zachodzić może w warunkach ustrojowych. Otóż jak przed chwilą podkreśliłem denaturacja białka pod wpływem etanolu zachodzi tylko przy wysokich stężeniach tej substancji. W warunkach ustrojowych oczywiście alkohol nigdy nie osiągnie stężeń wynoszących kilkadziesiąt procent. Oznaczałoby to konieczność spożycia kilkudziesięciu litrów mocnego trunku. Nawet gdyby znalazł się śmiałek chcący podjąć się takiej degustacji – denaturacja białek mięśniowych byłaby jedną z ostatnich rzeczy, których winien się obawiać. Wcześniej przedawkowałby etanol i zszedł z tego świata.

Podsumowanie

Reasumując można powiedzieć, ze chociaż etanol faktycznie wykazuje zdolność do wywoływania denaturacji białek, to proces ten nie może zajść we wnętrzu naszego organizmu, pod wpływem konsumpcji napojów wyskokowych. Jest to niemożliwe ze względu na zbyt niskie stężenie alkoholu w płynach ustrojowych, które przecież liczy się nie w procentach, a w promilach. Tak więc pijąc piwo nie należy się bać o „ścinanie białek mięśniowych”, bo ono nie nastąpi, co nie oznacza, iż konsumpcja etanolu nie wpływa na stan muskulatury. Nadmierna konsumpcja może przyczynić się bowiem do obniżenia ogólnie pojętej formy sportowej, tyle że nei ma to nic wspólnego z procesem denaturacji białek.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.