Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy warto celebrować swoje sukcesy?

Czy warto celebrować swoje sukcesy?
Wyznaczasz sobie cele, starasz się je zrealizować i w końcu się udaje. I co potem? No tak, kolejne cele itp. Jednak czy przybijasz sobie piątkę po nawet tych najmniejszych sukcesach? Opanowanie trudnej pozycji w jodze, wykonanie trudnego dla Ciebie ćwiczenia, dołożenie obciążenia tam, gdzie było wcześniej nieosiągalne…

Być może wydaje Ci się, że nie ma sensu ekscytować się mało ważnymi momentami, ale czas to zmienić. Celebrowanie nawet małych sukcesów może mieć ogromny wpływ na te większe, bo znacznie łatwiej będzie Ci podtrzymać swoją motywację.

Małe kroki, duże rezultaty — jak celebrować małe sukcesy?

Zauważaj swoje postępy! Zapomnij o tym, że warte uwagi są jedynie spektakularne sukcesy. Prawdziwe zwycięstwo to składowa wielu, naprawdę wielu drobnych osiągnięć. Czy zatem nie warto docenić każde z nich? Czy chcesz czekać długi czas na osiągnięcie swojego głównego celu, czy czuć satysfakcję przez cały proces, ciesząc się z najmniejszego kroku naprzód? Kiedy świętujesz małe zwycięstwa na swojej drodze, wówczas podtrzymujesz swoją motywację i zaangażowanie w treningi. I to dzięki nim, tak tym małym sukcesom, idziesz dalej po kolejne zdobycze, aż w końcu dojdziesz do swojego głównego celu.

Jak to może wyglądać?

Jeśli myślisz, że celebrowanie zawsze ma się wiązać z jakimś większym przedsięwzięciem i stresujesz się na samą myśl, co masz wymyślić, wiedz, że nie chodzi o to, abyś sobie dokładał problemów. Postaw na proste sposoby doceniania siebie, np.

  • Udało Ci się wykonać trudną pozycję jogi? Zrób sobie fotkę na pamiątkę i pochwal się przyjacielowi.
  • Udało Ci się przebiec dystans 5 km w rekordowym tempie? Przybij sobie mentalną piątkę i w nagrodę przygotuj sobie pyszny regenerujący napój.
  • Zrezygnowałeś z chipsów na rzecz jabłka? Pogratuluj sobie — tak po prostu.
  • Czy zamiast łatwej drogi na górę windą wybrałeś schody? Brawa za te dodatkowe kroki!

Czy wiesz już, o co chodzi? Po prostu zwróć uwagę na te swoje drobne sukcesy. Doceń je, choćby we własnej głowie. Możesz sobie je zapisywać w notatniku i zbierać listę tych osiągnięć. Każdy sposób, który da Ci satysfakcję, jest na wagę złota. Zobaczysz, jak zostanie pobudzona Twoja motywacja.

Oczywiście nie musisz tych faktów zostawiać tylko dla siebie. Jeśli czujesz dumę i chcesz się podzielić ze znajomymi — zrób to. Kto wie, może Twoje sukcesy zainspirują innych do lepszego dbania o siebie?

Co nauka mówi o świętowaniu małych zwycięstw

Badania pokazują, że poświęcenie czasu na docenienie nawet drobnych osiągnięć w potężny sposób aktywuje mózgowy obwód nagrody. Kiedy osiągniesz cel, Twój mózg uwalnia dopaminę i serotoninę, neuroprzekaźniki, które generują uczucie przyjemności i satysfakcji. Jest to porównywalne z tym, czego doświadczasz dzięki zewnętrznym nagrodom, takim jak pieniądze czy wyróżnienia. Nawet skromne zwycięstwa, takie jak dodatkowa minuta ćwiczeń cardio lub uniknięcie niezdrowej przekąski, mogą wywołać sygnały dobrego samopoczucia.

Co więcej, poświęcenie chwili na świadome uznanie i świętowanie postępów wzmacnia ścieżki neuronowe, które wspierają motywację i poczucie własnej skuteczności. Zatrzymanie się, aby docenić poprawę kondycji, wzmocni Twoją wiarę w swoje możliwości, jednocześnie motywując do dalszego działania. Z biegiem czasu kompilacja małych zwycięstw i celowe świętowanie napędza kształtowanie się nawyków i stopniowy rozwój, który ostatecznie prowadzi do poważnych osiągnięć.

Podsumowanie

Nie tylko duże i długoterminowe cele są godne uznania. Każdy najmniejszy sukces, pokonana przeszkoda czy strach to powód do świętowania. Poświęć więc chwilę, żeby cieszyć się każdym małym zwycięstwem.

Źródła: https://www.wellnesssystems.org/the-importance-of-celebrating-small-wins-in-your-fitness-journey https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/jn.00323.2020 Dopamine in motivational control: rewarding, aversive, and alerting - PubMed (nih.gov) https://www.psychologytoday.com/us/blog/1-2-3-adhd/202111/why-its-important-celebrate-small-successes

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.