50% RABATU NA PLANY Z KODEM: NOWYROK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy wiesz, że jesteś wyższy, gdy się budzisz?

Czy wiesz, że jesteś wyższy, gdy się budzisz?
Czy masz takie poczucie, że rano jesteś trochę wyższy? Okazuje się, że to nie tylko zwykłe wrażenie! Nawet w literaturze naukowej pojawia się takie pojęcie jak poranny wzrost. Co więcej, zrozumienie tego zjawiska może pomóc Ci zapobiec bólom dolnej części pleców i poprawić Twoją postawę.

Dlaczego rano budzisz się trochę wyższy?

To siły grawitacji działająca na Twój kręgosłup. Rano, kiedy dopiero wstajesz, są one najmniejsze, ale kiedy już trochę pospacerujesz, to zaczynają wywierać większy nacisk, ściskając dyski międzykręgowe, co sprawia, że stajesz się nieco niższy.

Jakich różnic we wzroście można się spodziewać? Możesz się spodziewać różnicy wzrostu ok. 1-2 cm. Zmiana ta nie jest drastyczna i jest całkowicie naturalna. Powinno Ci to z kolei uświadomić, jak ważne jest dbanie o kręgosłup i utrzymanie go w zdrowiu.

Jak dbać o zdrowie kręgosłupa?

Zoptymalizuj swoją pozycję podczas snu

Aby zwiększyć swój poranny wzrost i zrobić coś zdrowego dla kręgów i dysków, zmień pozycję podczas snu na taką, która nie wykrzywia kręgosłupa. Celem jest podtrzymanie jego naturalnej krzywizny. Możesz to zrobić, śpiąc na plecach. A jeszcze lepiej, jeśli włożysz przed zaśnięciem twardszą poduszkę pod kolana. Uzyskasz wówczas większe wsparcie.

A co, jeśli nie możesz pozbyć się nawyku spania na boku? Jeśli jesteś przyzwyczajony do spania na boku i nie chcesz tego zmienić, podeprzyj kręgosłup, umieszczając poduszkę między kolanami. Obudzisz się wyższy i będziesz odczuwać mniejszy ból pleców w ciągu dnia.

Zainwestuj w materac zapewniający wsparcie

Od jak dawna śpisz na swoim materacu? Większość ludzi nie zapewnia swojemu kręgosłupowi wystarczającego wsparcia, aby zapobiec bólowi pleców. Wybierają niewłaściwy materac lub pozwalają, aby ten, który mają, stał się już totalnie stary i zniekształcony. Jaki powinien być materac? Zbyt miękki materac nie zapewni Twojemu kręgosłupowi odpowiedniego wsparcia, które potrzebuje dla zdrowia i nie sprawi, że rozluźni się przez noc przestrzeń międzykręgowa.

Z kolei zbyt twardy może wywierać ucisk. To jaki w takim razie powinien być materac? Jeśli chodzi o zdrowie kręgosłupa, to tutaj zdecydowaną przewagę mają materace twardsze. Najlepiej zatem szukać materaca średnio-twardego z pianki memory, która dopasuje się do Twojego kształtu, zapewniając wsparcie i nie obciążając stawów. Nie bój się wydać trochę więcej pieniędzy na odpowiedni materac. Dobry wytrzyma dziesięć lat.

Wykonuj ćwiczenia rozluźniające na kręgosłup

Jedną z najrozsądniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla zdrowia kręgosłupa i zmaksymalizować poranny wzrost, jest odciążenie kręgosłupa. Możesz to zrobić za pomocą ćwiczeń rozluźniających. Pomyśl, z jaką siłą musi radzić sobie kręgosłup w ciągu dnia z powodu siły grawitacji. Dodanie delikatnych ćwiczeń rozciągających i rozluźniających do codziennej rutyny pomoże przeciwdziałać skutkom wynikającym z przeciążeń.

Jednym ze sposobów na rozluźnienie kręgosłupa jest wiszenie na drążku do podciągania i delikatne rozciąganie rano po przebudzeniu. Ale jeśli żadna z opcji Ci nie odpowiada, zawsze możesz skorzystać z prostych, ale sprawdzonych rozciągań, takich jak pozycja dziecka lub pozycja kota-krowy.

Tego typu ćwiczenia są zwykle bezpieczne dla wszystkich, ale jeśli masz jakieś poważniejsze problemy z kręgosłupem, to profilaktycznie podpytaj lekarza, czy są one dla Ciebie wskazane.

Nawadniaj się

Picie odpowiedniej ilości wody wpływa na wiele aspektów zdrowotnych. Nic dziwnego zatem, że także na nasz kręgosłup. Nawet łagodne odwodnienie może powodować bóle głowy, negatywnie wpływać na nastrój, a także zwiększać sztywność pleców. Po czym poznać czy nawadniasz się prawidłowo? Twój mocz nie powinien być ciemniejszy niż jasnosłomkowy.

Kontroluj swoją postawę w ciągu dnia

Szanuj swój kręgosłup, dbając o postawę ciała, jaką przyjmujesz w trakcie pracy, stania w kolejce, spaceru i innych codziennych czynności. Przede wszystkim się nie garb, nie stawaj całym ciężarem na jedną stronę zbyt długo, unikaj noszenia torby ciągle na tym samym ramieniu. Zrób sobie nawyk, że przechodząc obok lustra lub jakiejś witryny sklepowej spojrzysz na siebie. Nie tyle by sprawdzić, czy fryzura dalej ładna, ile właśnie swoją postawę ciała.

Zadbaj także o dobrą ergonomię miejsca pracy (jeśli jest to praca biurowa):

  • używaj ergonomicznego krzesła, gdzie możesz wyregulować wysokość siedziska — powinno być na takiej wysokości, by stopy opierały się płasko na podłodze,
  • krzesło, na którym pracujesz, powinno mieć dobre podparcie odcinka lędźwiowego,
  • ekran komputera powinien być na wysokości oczu,
  • rób przerwy — co ok. 30-60 minut wstań i chwilę się porozciągaj,
  • jeśli to możliwe rób krótkie spacery w trakcie przerw w pracy.

Podsumowanie

Twój kręgosłup i stan, w jakim się znajduje, determinuje wzrost. W nocy, kiedy odpoczywasz, Twoje ciało się rozluźnia, a ponadto wpływają na nie mniejsze siły grawitacji. To sprawia, że rano możesz czuć się trochę wyższy. O swój wzrost możesz dbać także poprzez ćwiczenia rozluźniające i rozciągające oraz prawidłową postawę w ciągu dnia.

Jeśli będziesz konsekwentny, to nie tylko będziesz wyższy. Przede wszystkim poprawisz swoje samopoczucie, bo wszelkiego rodzaju napięcia kumulujące się w Twoim ciele mogą skutecznie wprowadzać w stan dyskomfortu.

Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15296209/ https://bodymetrictools.com/blog/how-much-does-your-height-change-throughout-the-day https://lifeforcephysio.com/2016-6-21-did-you-know-you-are-taller-in-the-morning-than-at-night

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.