Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy zbyt długi sen szkodzi?

Czy zbyt długi sen szkodzi?
Powszechnie wiadomo, że zbyt mało snu, i to dobrego jakościowo snu, może wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Okazuje się jednak, że przesadzanie w drugą stronę także nie jest korzystne. W życiu potrzebna jest równowaga i jak widać, w każdym jego aspekcie. Za taką najlepszą ilość snu uważa się 7-8 godzin. Ważne jednak, by był to dobry jakościowo sen, dlatego liczba ta może się różnić u każdej osoby.

Według naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii, osoby, które śpią więcej lub mniej, niż rekomendowane 7-8 godzin, mają znacznie więcej problemów z zasypianiem. Niestety to nie jedyny problem, który wiąże się z nieodpowiednią ilością snu.

Poniżej znajduje się lista problemów zdrowotnych związanych z nadmierną i niedostateczną ilością snu.

Zacznijmy od  dolegliwości spowodowanych zbyt dużą ilością snu.

Cukrzyca

Niestety, ale spanie ponad 8 godzin dziennie zwiększa ryzyko cukrzycy. Według jednego z badań opublikowanych przez „The American Diabetes”, tym, którzy śpią dłużej, trudniej jest wstać z łóżka. Takie osoby dłużej się wylegują, co rusz się budzą i zasypiają wydłużając tym czas odpoczynku. Zbyt długie wylegiwanie się każdego dnia może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.

Otyłość

Osoby, które sypiają 9-10 godzin dziennie, są dużo bardziej narażone na dodatkowe kilogramy, w porównaniu z osobami, które wstają i zabierają się do czynności dnia codziennego po 7-8 godzinach snu. Nic w tym dziwnego, bo zwyczajnie są one dłużej aktywne i mniej rozleniwione, a to często dopada osoby, które lubią się wyspać aż za bardzo.

Bóle głowy

Dla wielu osób zbyt duża ilość snu (np. w weekendy czy wakacje) powoduje poważne i uciążliwe bóle głowy. Dzieje się tak dlatego, że spanie dłuższe, niż rekomendowana ilość, wpływa na neuroprzekaźniki w mózgu. Bóle głowy mogą także powodować problemy z zasypianiem i z pewnością obniżają jakość naszego snu.

Depresja

Częściej słyszymy, że z depresją związana jest bezsenność, ale okazuje się, że blisko 15% osób cierpiących na depresję śpi aż za dużo. Jest to cykl, który sam w sobie się wzmacnia. Osoba chora śpi coraz więcej i zaczyna widzieć ucieczkę od problemów w swoim śnie, ale to niestety może tylko pogorszyć jej stan i wzmocnić chorobę. Pilnowanie regularnego snu może pomóc w walce z depresją.

Choroby serca

The Nurses Health Study przeprowadziło badanie, w którym wzięło udział 72 000 kobiet. Wykazało ono, że u osób śpiących ponad 9-11 godzin każdej nocy, zwiększa się prawdopodobieństwo chorób serca. Jest ono większe, niż u osób śpiących rekomendowaną ilość godzin. Jest to jednak temat poddawany kolejnym badaniom, bo nie ma jeszcze klarownych informacji na temat wpływu snu na serce. Póki co jest to jeszcze temat wymagający zbadania.

Ryzyko wcześniejszej śmierci

Zabrzmiało poważnie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ zarówno cukrzyca, otyłość, jak i choroby serca, zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci. Organizm jest osłabiony, co jak najbardziej może wpłynąć na długość życia.

Jak widać, dłuższy sen wcale nie musi oznaczać lepszej regeneracji.

A jakie problemy wiążą się ze zbyt małą ilością snu?

Zakłócenia w systemie immunologicznym

Jeżeli zauważysz, że zbyt często jesteś chory czy choćby przeziębiony, poczujesz, że jesteś zbyt wrażliwy i wystarczy niewiele, żeby złapać jakiegoś wirusa, to bardzo możliwe, że zaburzona jest jakość i ilość Twojego snu. Brak odpowiedniej ilości snu przez dłuższy czas może stopniowo obniżać pracę naszego systemu odpornościowego, a co za tym idzie, trudniej będzie zwalczać wirusy i bakterie. Obserwuj siebie i jeśli zbyt często chorujesz, to zastanów się, ile godzin sypiasz w ciągu dnia.

Przybranie na wadze

Sen krótszy, niż rekomendowane 7-8 godzin dziennie, może prowadzić do zwiększenia masy ciała. Pewnie Ci się zdarzyło zawalić noc nauką czy pracą, a następnego dnia czułeś się, jak zupełnie inny człowiek. A do tego głód. Ciągle się chce podjadać i żaden posiłek nie daje tak naprawdę satysfakcji. Aby utrzymać zdrową masę ciała, to powinieneś każdej nocy przesypiać odpowiednią ilość snu. Osoby, które śpią za mało, mają zwykle niższy poziom greliny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. Jesteś głodny, jesz więcej i zdobywasz nowe kilogramy.

Wahania nastroju

Kiedy nie śpisz wystarczająco długo, istnieje ryzyko, że będziesz rozdrażniony, a Twoje nastroje będą chwiejne niczym chorągiewka na wietrze. Z pewnością nie wpłynie to dobrze ani na Ciebie, ani Twoje otoczenie.

Większe ryzyko cukrzycy typu II

Jak widać, zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość snu, może przyczynić się do rozwoju cukrzycy typu II. Poziom insuliny w naszej krwi jest bardzo wrażliwy i reaguje na wszelkie zaburzenia zachodzące w naszym organizmie, także te związane ze snem. Sypiając regularnie, pozwolisz insulinie na unormowanie się.

Niższe libido

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mogą odczuwać mniejszy popęd, jeśli się nie wysypiają. Ogólnie rzecz biorąc, osoby zmęczone są mniej zainteresowane seksem.

Problemy z zajściem w ciążę

Jeśli jesteś kobietą i masz problemy z zajściem w ciążę (a nie obserwujesz u siebie żadnych problemów zdrowotnych), to możliwe, że winowajcą jest niedostateczna ilość snu. Zaburzenia snu powodują zmniejszone uwalniania się niezbędnych hormonów.

Podsumowanie

W naszym życiu potrzebna jest harmonia. Zbyt mała i zbyt duża ilość snu może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne czy choćby wpłynąć na nasz nastrój. Choć rekomendowana ilość snu wynosi 7-8 godzin na dobę, to oczywiste jest, że jest to średnia i może się ta liczba różnić w zależności od jednostki.

Źródła: https://www.webmd.com/diabetes/features/diabetes-sleep-connection#1 https://www.fitnessandpower.com/fitness-and-health/diabetes-symptoms

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.