Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czym jest „efekt ojcostwa” ?

Czym jest „efekt ojcostwa” ?
Często sugeruje się, iż kobiety po urodzeniu dziecka przestają dbać z należytą uwagą o swój wygląd i estetyczną sylwetkę – macierzyństwo pochłania je całkowicie. A jak wygląda sytuacja w przypadku mężczyzn? O tym mówi się zdecydowanie rzadziej i mniej głośno. Czy proces „tatusienia” sylwetki jest faktem czy raczej damskim odwetem za dość niewybredne komentarze na temat pociążowej sylwetki i zmiany stylu życia? Okazuje się, iż istnieją badania mogące nieco rozwiać te wątpliwości.

Czym jest efekt ojcostwa?

Niedawno opublikowane wyniki badań wskazują na istotną zależność pomiędzy posiadaniem dziecka a zwiększającym się obwodem pasa świeżo upieczonych ojców. Ową prawidłowość, co ciekawe zaobserwowano, również wśród mężczyzn nie mieszkających ze swoimi pociechami. Specjaliści wskazują na związek pomiędzy ojcostwem, a zwiększonym ryzykiem występowania wielu chorób u młodych mężczyzn, będących konsekwencją niekontrolowanego i sukcesywnego przyrostu masy ciała, szczególnie w centralnej części sylwetki. Wraz ze wzrostem procentowej ilości tkanki tłuszczowej zwiększa się ryzyko występowania m.in. dolegliwości ze strony układu krążenia, cukrzycy oraz chorób nowotworowych.

Ojcostwo i zmiana stylu życia

Chociaż wspomniane badanie nie wyjaśnia precyzyjnie przyczyn efektu ojcostwa, to specjaliści wskazują na kilka ważnych aspektów, między innymi na zmianę stylu życia. Trudno jednak w takiej sytuacji mówić o niepodważalnych dowodach, są to raczej spekulacje – co podkreśla główny autor badania Dr Craig Garfield z Northwestern University. Dodatkowe obowiązki w okresie wczesnego ojcostwa i zmiana priorytetów narzucają konieczność zmiany dotychczasowego sposobu funkcjonowania – brakuje czasu na podejmowanie regularnej aktywności fizycznej czy na skrupulatne planowanie jadłospisu. Częściej pojawiają się gotowe rozwiązania w postaci pokarmów nie wymagających specjalnego przygotowania. Nie bez znaczenia pozostaje również deficyt i pogorszenie jakości snu oraz stres, którego świeżo upieczonym rodzicom często nie brakuje. Warto również podkreślić, iż w miarę gdy dziecko dorasta w jadłospisach ojców pojawiać zaczynają się pokarmy przez nie preferowane – słodycze, słodkie napoje i inne niekoniecznie wartościowe produkty żywnościowe.

Czy tak być musi?

Badanie wskazuje jedynie na pewną tendencję, zgodnie z którą młodzi ojcowie, w szczególności w pierwszych latach życia swojej pociechy, zwiększają obwód pasa, doprowadzając tym samym do pogorszenia składu ciała oraz negatywnie wpływając na swoje zdrowie. Oczywiście nie musi być to regułą – istnieją również młodzi rodzice (zarówno ojcowie jak i matki), którzy nie rezygnują ze zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Nie należy zapominać o tym, iż tego typu podejście posiada również istotne znaczenie względem kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych u dzieci – posiadają one bowiem naturalną skłonność do naśladowania zachowania najbliższych dorosłych.

Podsumowanie

Rodzicielstwo stanowi nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Jak pokazują badania wpływa na występowanie u panów tendencji do nabierania niechcianych kilogramów, co niestety może w przyszłości zaprocentować poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie