Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego fast food jest tak szkodliwy dla Twojego zdrowia?

Dlaczego fast food jest tak szkodliwy dla Twojego zdrowia?
Przepyszne, chrupiące bułki z kawałkiem solidnego mięsa w środku z dodatkiem sałaty, pomidora, cebuli i sosów, do tego cieniutko pokrojone, lekko spieczone frytki. Brzmi bardzo zachęcająco nieprawdaż? Ale nie ma róży bez kolców… Zbyt często spożywanie posiłków typu fast food wiąże się z ryzykiem wielu chorób układu krążenia, udaru czy cukrzycy typu 2. Pomimo tego, wielu ludzi, szczególnie młodych osób, nadal je spożywa.

Dlaczego fast food jest tak szkodliwy dla Twojego zdrowia? 

Jest to wysoce przetworzona żywność, zawierająca sporą ilość niezdrowych tłuszczów trans. Brak błonnika i obfite ilości dodanego cukru sprzyjają  otyłości i mogą powodować wiele chorób oraz podnieść poziom złego cholesterolu. Dowiedziono, że ludzie żywiący się w restauracjach fast food, spożywają zdecydowanie większą ilość kalorii, w porównaniu z przeciętnym konsumentem. Istnieją również dowody na to, że jedzenie typu fast food może wywoływać stany zapalne w organizmie. Może to prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, ponieważ stan zapalny w organizmie jest siłą napędową większości chorób.

Osłabione naczynia krwionośne

Fast food niszczy naczynia krwionośne. W jednym badaniu z udziałem 24 osób, badani spożywali różne posiłki typu fast food z restauracji McDonald’s. Badanie miało na celu wykazanie zmian w tętnicach żylnych po spożyciu posiłku. 

Posiłki które były spożywane: 

  • burger wołowy z frytkami, ketchupem, napój cytrynowy
  • wegetariański burger, frytki ketchup, napój cytrynowy
  • wegetariański burger, sałatka, jogurt, owoce, sok pomarańczowy.

Najważniejszy jest śródbłonek. To on odpowiada za zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Zdrowy śródbłonek wpływa na wiele funkcji, między innymi wydziela substancje, które powodują rozszerzenie tętnic, dzięki czemu dostarczamy więcej tlenu do tkanek, co skutkuje lepszą kontrolą nad ciśnieniem krwi. Dodatkowo, zdrowy śródbłonek odgrywa kluczową rolę w krzepnięciu krwi. 

Badanie wykazało, że wszystkie trzy posiłki były związane ze zmniejszeniem czynności śródbłonka i z pogorszoną pracą naczyń krwionośnych. Fakt, że posiłek trzeci był wzbogacony warzywami i owocami i nie poprawił funkcji śródbłonka. Sugeruje, że dodanie do posiłku składników bogatych w przeciwutleniacze nie zapobiega spadkom czynności śródbłonka. Całe badanie wykazało, że wszystkie trzy posiłki miały taki sam negatywny wpływ na funkcje śródbłonka i naczyń krwionośnych.

Zwróćmy również uwagę na cukier, który był istotnym dodatkiem do wszystkich trzech posiłków w postaci napoju. Zawartość cukru mogła być również czynnikiem wpływającym negatywnie na aktywność śródbłonka. W badaniu wykazano również, że funkcje śródbłonka uległy pogorszeniu po spożyciu glukozy. 

Podsumowanie

Teraz znasz kolejny powód, aby ograniczyć ilość zjadanych posiłków typu fast food w swojej diecie. Zaplanuj posiłki z wyprzedzeniem, aby uniknąć przypadkowej wizyty w tego typu restauracjach. Przygotowane w domu posiłki z pewnością będą zdrowsze, bardziej wartościowe i bogatsze w makro- i mikroelementy oraz błonnik, który wspomaga proces trawienia. Twoje serce i naczynia krwionośne z pewnością będą Ci za to wdzięczne. 

Źródła: HealthLine.com "Efekty fast food na ciele" Examine.com "Czy fast food czyni układ odpornościowy bardziej agresywnym w dłuższej perspektywie?" Cell. 2018 styczeń 11; 172 (1-2): 162-175.e14. doi: 10.1016 / j.cell.2017.12.013. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine 2017; 195: A7467. Science Daily. "Jedzenie wysokotłuszczowego posiłku podnosi prozapalne czynniki krwi; Witaminy E, reakcja przeciwciałowa C " Nutr J. 2014; 13: 61. Opublikowano w Internecie 2014 r. 17. doi: 10.1186 / 1475-2891-13-61. Physiol Rep. 2018 Wrzesień; 6 (18): e13867. Opublikowano w Internecie 2018 września 17. doi: 10.14814 / phy2.13867. Am J Clin Nutr. 2007 sierpień; 86 (2): 334-40. The American Journal of Cardiology 79 (3): 350-4 · Luty 1997. Am J Clin Nutr. 2008 Jul; 88 (1): 51-57.doi: 10,093 / ajcn / 88.1.51

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.