Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego mój mocz ma ciemny kolor?

Dlaczego mój mocz ma ciemny kolor?
Zaczynasz dbać o swoje zdrowie, dobrze się odżywiasz oraz przyjmujesz suplementy witaminowe i nagle obserwujesz, że Twój mocz jest dziwnej barwy — intensywnie żółty jak nigdy dotąd? Wiele osób doświadcza tego efektu, gdy zaczyna wprowadzać zmiany w swoim stylu życia. Zazwyczaj nie ma potrzeby do niepokoju, ale przyjrzyjmy się niektórym przyczynom, z powodu których Twój mocz ma zmienioną barwę.

Jakiego koloru powinien być mocz?

Mocz jest wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu, ponieważ zawiera produkty metabolizmu bezużyteczne lub szkodliwe. Jest mieszanką wody, azotowych produktów przemiany materii i soli mineralnych, które nerki odfiltrowują z krwi.

Zdrowy i dobrze nawodniony człowiek powinien mieć mocz koloru pomiędzy słomkowym a lekko żółtym. A co wtedy, gdy jego kolor jest inny? Po pierwsze nie panikuj, ponieważ niektóre produkty spożywcze, leki czy barwniki mogą tymczasowo zmienić kolor moczu. Nieprawidłowy kolor może być też niestety oznaką jakiegoś problemu zdrowotnego.

Odwodnienie

Jedną z głównych kwestii, które mogą wpływać na kolor lub odcień moczu, jest poziom nawodnienia. Jeśli wypijesz dużo wody, Twój mocz będzie rozcieńczony i zmieni kolor od prawie przejrzystego do jasnożółtego. I odwrotnie — jeśli jesteś odwodniony, Twój mocz stanie się ciemniejszy. Może to też sugerować problemy z pęcherzem lub nerkami.

Intensywnie żółty kolor moczu

Witaminy z grupy B i witamina C rozpuszczają się w wodzie i ich nadmiar zostaje wydalony wraz z Twoim moczem. Bardzo żółty, wręcz neonowy mocz zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy przyjmujesz witaminy z grupy B w postaci suplementu. Nie oznacza to też, że nie wchłaniasz prawidłowo witamin. Neonowy kolor pochodzi od jednej konkretnej witaminy z grupy B, a dokładnie B2 zwanej ryboflawiną, która zawiera flawiny — naturalnie występujące żółte pigmenty. Witamina C także może powodować zmianę koloru moczu na intensywnie żółtą. Pamiętaj — jeśli martwisz się zmienionym kolorem moczu, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Zmiana barwy moczu na czerwony, brązowy lub zielony może świadczyć o spożyciu żywności z dużą ilością barwnika spożywczego, leków czy leków ziołowych oraz o zwiększonej aktywności fizycznej. Również zjedzenie większej ilości buraków może spowodować chwilową zmianę koloru moczu — oczywiście na barwę czerwoną.

Niekiedy znana barwy może też świadczyć o problemach ze zdrowiem, takich jak infekcja dróg moczowych, kamienie nerkowe lub problemy z wątrobą. Jeśli niepokojący kolor moczu utrzymuje się dłużej lub nie jest przez ciebie kojarzony z witaminami, lub konkretnym produktem spożywczym, zgłoś to lekarzowi

Podsumowanie

Zwracaj uwagę na kolor moczu, ponieważ wszelkie zaobserwowane zmiany mogą być sygnałem problemów ze zdrowiem. Ponadto, jeśli zauważysz, że Twój mocz staje się mętny lub widzisz w nim drobinki, może to być oznaką infekcji dróg moczowych. Obserwuj czy nie zmienia się zapach moczu lub nie ma innych objawów, takich jak częste oddawanie moczu, stan podgorączkowy, ból podczas mikcji, nudności, wymioty i ból brzucha. Jeśli Twój mocz ma dziwny kolor, a spożywanie większej ilości wody nie pomaga, udaj się do lekarza

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.