Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kwas moczowy – co warto o nim wiedzieć?

Kwas moczowy powstaje naturalnie w naszym organizmie w procesach rozpadu puryn - części składowych kwasów nukleinowych, wchodzących w skład każdej komórki. Tak więc w zdrowym organizmie pewne ilości kwasu moczowego powstają cały czas w procesach związanych z rozpadem i przebudową komórek. Dodatkowo pewną część tego związku dostarczamy z dietą (wraz z zawartymi w niej purynami). W wybranych przypadkach dochodzi jednak do niebezpiecznego wzrostu poziomu kwasu moczowego (hiperurykemii), co stanowi istotne zagrożenie zdrowotne i wymaga podjęcia odpowiednich działań.

Normalne stężenie kwasu moczowego we krwi wynosi 180-420 umol/l (3-7 mg/dl), nadmiar wydalany jest w większości przez nerki. Istnieją jednak pewne choroby, w przebiegu których dochodzi do niebezpiecznego wzrostu ilości tego związku w organizmie. I tak chorobom nowotworowym, niewydolności nerek, niedokrwistości, zawałowi mięśnia sercowego, łuszczycy, towarzyszy nierzadko podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. W większości przypadków jednak hiperurykemia jest związana z chorobą zwaną dną moczanową.

W przebiegu dny moczanowej kwas moczowy wytwarzany jest w nadmiernych ilościach, a jego usuwanie z organizmu zaczyna przebiegać w sposób upośledzony. Związek ten wykazuje zdolność do wytrącania się w postaci kryształków (moczanów) i przedostaje się do tkanek charakteryzujących się słabszym ukrwieniem, np. ścięgien, więzadeł i stawów. Po pewnym czasie doprowadza to do powstawania stanów zapalnych w obrębie tych miejsc, czemu towarzyszy też silny ból i problemy z poruszaniem. W stanach ostrych dny moczanowej kryształy wytrącają się w narządach miąższowych, takich jak nerki, co może prowadzić do nieodwracalnego ich uszkodzenia. Dnę moczanową leczy się farmakologicznie i dietetycznie.

Badanie poziomu kwasu moczowego warto wykonać jeśli dokuczają bóle stawów, przede wszystkim jeśli towarzyszy im lokalny obrzęk lub zaczerwienienie i zwłaszcza gdy owy ból pojawił się po konsumpcji alkoholu. Badanie warto też wykonać w przypadku łuszczycy, niedokrwistości i w trakcie stosowania leków przeciwnowotworowych. Należy pamiętać, że niektóre badania naukowe wskazują, iż podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.